MARATONEC

Go down

MARATONEC Empty MARATONEC

Пишување by Nebula on Сре Aвг 29, 2018 11:32 am

Sekoja cest na maliot, em ja pobedil bolesta em stana najmladiot maratonec.

По 9 часа битка со Охридското езеро 12-годишниот Марко стана најмладиот маратонец

Ги занемари здравствените проблеми и неповолните времемсни услови кои го пречекаа рано утрово во Свети Наум, се избори со сите предизвици и кризи и успеа на само 12 години да го преплива Охридското Езеро. По речиси 9 часа битка со езерото, Марко пристигна на целта кај градското пристаниште, расположен, но и гладен.

Успехот на Марко е дотолку поголем ако се има предвид дека тој има доживеано инфаркт на коска на долните екстремитети. Тоа не беше пречка да го оствари својот голем сон, да го преплива Охридското Езеро, кое денеска не беше пријателски расположено.

Марко е најмладиот пливач кој го препливал Охридското Езеро, што уште отсега со сврстува во листата на великани на пливачкиот спорт, дотолку повеќе што ваков подвиг охриѓанец нема направено половина век.

На целта Марко беше пречекан од многубројна публика и семејството. Емоциите не можеа да се сокријат, а градот веќе го прогласи за херој.

Марко Пејчиноски за подвигот се подготвуваше една година. Тој денеска покажа неверојатна сила, волја и решителност докажувајќи уште еднаш дека границите на човечките можнисти навистина се големи.


https://telma.com.mk/po-9-chasa-bitka-so-ezeroto-12-godishniot-marko-stana-najmladiot-maratonets/

Nebula

Број на мислења : 486
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

MARATONEC Empty Re: MARATONEC

Пишување by TRAJCHE on Сре Aвг 29, 2018 11:50 am

Bravo za deckoto.
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 397
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

MARATONEC Empty Re: MARATONEC

Пишување by Bosonoga on Сре Aвг 29, 2018 12:14 pm

Super Marko, alal da mu e detevo treba da sluzi za primer.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 772
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

MARATONEC Empty Re: MARATONEC

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот