ZAGADUVANJE

Go down

ZAGADUVANJE Empty ZAGADUVANJE

Пишување by Flora on Сре Aвг 29, 2018 12:42 pm

Novo istrazuvanje, zagaduvanjeto ve zaglupuva.

Истражување: Дологотрајната изложеност на загаден воздух ја намалува интелигенцијата

Дологотрајната изложеност на загаден воздух предизвикува големо намалување на когнитивните способности и интелигенција, е утврдено во американско-кинеското истражување, објавено вчера во научниот магазин „Proceedings of the National Academy of Sciences“.

https://standard.mk/istrazhuvanje-dologotrajnata-izlozhenost-na-zagaden-vozduh-ja-namaluva-inteligencijata/

Flora

Број на мислења : 254
Join date : 2018-08-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ZAGADUVANJE Empty Re: ZAGADUVANJE

Пишување by IVA on Сре Aвг 29, 2018 12:51 pm

Zatoa poddrska na inicijativata.

„На Точак“: Град Скопје да се приклучи кон кампањата за превоз што не вклучува автомобил

Неформалното здружение „На Точак“ денеска на 76-тата Критична маса, заедно со велосипедистите во градот, ќе побараат од општините поголеми заложби во поддршката на здравиот транспорт во градот.

Тие од град Скопје и осум општини во понеделникот побараа покревање на свеста за превоз што не вклучува автомобил, како неефективен и штетен тип на превоз и поголеми напори насочени кон менување на моменталните транспортни навики. Како прв чекор во тоа е одбележувањето на Светскиот ден без автомобили на 22 септември.

Многу градови ширум Европа ќе ги затворат своите улици за движење на автомобили за еден ден во септември, како дел од кампањата Ден без автомобили (Car – Free Day) во рамки на овогодишниот European Mobility Week. Почнувајќи од 22 септември 2000 година, кога 760 градови ширум Европа го поддржаа организирањето на Ден без автомобили, секоја година учество земаат и нови градови јасно покажувајќи дека започнуваат план кој ќе ги менува нивните градови во однос на транспортните политики. Дека имаат план во кои предност ќе има квалитетниот живот на луѓето.

Денот без автомобили е ден кога се слави здравиот транспорт во еден град.

„НаТочак“ предлага на секоја општина во Скопје, на 22 Септември (сабота), да затвори за автомобилски сообраќај една улица која е во надлежност на општината, но и да подготви програма и да организира активности за граѓаните (со локални уметници, музичари, здруженија и сл.) на таа улица во текот на денот, со што ќе ги мотивира да дојдат и да се задржат на таа улица, за да ја доживеат на поинаков начин. Секако, самите граѓани треба претходно да бидат добро информирани и запознаени со целта на денот, со активностите кои ќе се преземат и за затворањето на улиците.

https://www.libertas.mk/na-tochak-grad-skopje-da-se-prikluchi/
IVA
IVA

Број на мислења : 348
Join date : 2016-01-29

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ZAGADUVANJE Empty Re: ZAGADUVANJE

Пишување by luxor on Сре Aвг 29, 2018 3:08 pm

Не е загадено само во Скопје, цела Македонија освен руралните средини е на граници на дозволеното. Ветувањата за справување со загадувањето политичарите не можат да ги исполнат без соработка на граѓаните.
luxor
luxor

Број на мислења : 4300
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ZAGADUVANJE Empty Re: ZAGADUVANJE

Пишување by misterija on Сре Aвг 29, 2018 9:22 pm

luxor напиша:Не е загадено само во Скопје, цела Македонија освен руралните средини е на граници на дозволеното. Ветувањата за справување со загадувањето политичарите не можат да ги исполнат без соработка на граѓаните.


Neka dadat predlog idei, resenija..pa graganite ke sorabotuvaat..a vaka, samo site sedime so skrsteni race i kukame, se gusime, decata gi razboluvame...sramota..nemam videno tolku flegma narod, sopstveni deca trueme, im go zagrozuvame zivotot i idninata i nikako da ne se najde resenie...Kamsik za nas, samo tepanje, tepanje a posle ucenje za disciplina i zakoni.

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 441
Join date : 2016-12-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ZAGADUVANJE Empty Re: ZAGADUVANJE

Пишување by Nebula on Чет Aвг 30, 2018 11:11 am

Eve ti ideja, zacleni se ovde.

Во Општина Карпош се отвори Социјалниот велосипедски центар „Педала”

Станува збор за центар кој го поттикнува користењето на велосипедот како превозно средство. Во „Педала”, граѓаните можат да донираат велосипеди кои не ги користат, а подоцна истите ќе бидат обновени и донирани на луѓе – корисници на ова превозно средство.

Центарот ќе располага со адекватен алат за санирање на оштетените велосипеди, а наскоро ќе се организираат и образовни работилници за љубителите на велосипедизмот. Општина Карпош го поддржува велосипедскиот центар, со цел да се развие вело-културата на едно повисоко ниво.

Градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев, на вчерашното отворање на центарот, им посака на основачите успешна работа и партнерски однос со Општината, за реализација на заеднички настани и зголемена промоција на велосипедот како средство кое ја заштитува животната средина.

„Педала” ќе функционира на принцип на плаќање на членарина од 1.200 денари на годишно ниво, а студентите имаат попуст од 50%. Основањето на велосипедскиот центар е помогнато со финансиска поддршка од Европската комисија, како и од „Смарт Старт“, проект на Центарот за истражување и креирање на политики.

https://skopjeinfo.mk/vo-opshtina-karposh-se-otvori-socijalniot-velosipedski-centar-pedala

Nebula

Број на мислења : 395
Join date : 2018-08-04

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ZAGADUVANJE Empty Re: ZAGADUVANJE

Пишување by EVITA on Чет Aвг 30, 2018 12:08 pm

Au super inicijativa bravo.

_________________
Стево Пендаровски , претседател на сите граѓани

EVITA

Број на мислења : 235
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ZAGADUVANJE Empty Re: ZAGADUVANJE

Пишување by misterija on Чет Aвг 30, 2018 1:07 pm

Zivi gluposti..boze boze....koja e poentata na toa be luge..za zaebavanje??

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 441
Join date : 2016-12-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ZAGADUVANJE Empty Re: ZAGADUVANJE

Пишување by Flora on Пет Aвг 31, 2018 11:41 am

Deluva zagaduvanjeto izgleda.

Flora

Број на мислења : 254
Join date : 2018-08-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ZAGADUVANJE Empty Re: ZAGADUVANJE

Пишување by misterija on Пет Aвг 31, 2018 11:43 am

Deluva na mozdani kelii.

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 441
Join date : 2016-12-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ZAGADUVANJE Empty Re: ZAGADUVANJE

Пишување by Albatros on Пет Aвг 31, 2018 2:00 pm

Twisted Evil

Albatros

Број на мислења : 324
Join date : 2018-08-08

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

ZAGADUVANJE Empty Re: ZAGADUVANJE

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот