PRIMATI

Go down

PRIMATI Empty PRIMATI

Пишување by Nebula on Сре Aвг 29, 2018 4:40 pm

Raznoviden i bogat bil zivotot na planetata, se plasam deka idnite pokolenija ke mozat samo na slika da vidat nekoi od vidovite koi ziveat denes.

Идентификувани три нови древни примати од пред 46 милиони години

Tри нови видови на фосилни примати се откриени и именувани. Тие биле жители на округот Сан Диего од времето кога јужна Калифорнија била една бујна тропска шума.

Трите претходно непознати омомиоидни примати живееле пред 42 милиони до 46 милиони години. Истражувачите ги именуваа овие нови видови Ekwiiyemakius walshi, Gunnelltarsius randalli и Brontomomys cerutti.

Емајлот е најтврдото ткиво во телото, a како резултат на тоа, поголема е веројатноста забите да се зачуваат во фосилните записи. Изучувајќи ги забите, истражувачите откриле три нови рода, кои го претставуваат најголемиот дел од неопределената омомиоидни фосили на SDNHM, кои се движат од 113 до 796 грама и најверојатно се поврзани со група изумрени видови кои ја сочинуваат подфамилијата на Omomyinae.

Таткото на професорот по антропологија, Крис Кирк, и уметникот со седиште во Остин, Ренди Кирк, го објавија нивниот пример за тоа како овој вид би можел да изгледа.

Ekwiiyemakius walshi, најмалиот од трите нови видови, се проценува дека тежел помеѓу 113 и 125 грама – според големината е сличен на некои модерни бушби. Именуван е по Волш, кој собирал и подготвувал многу примероци, а исто така потекнува од името на племето на Индијанецот Кумејај, Ekwiiyemak – што значи “зад облаците” – за локацијата на главните води на реките Сан Диего и Свитватер Риверс.

Gunnelltarsius randalli е именуван по Грег Гунел, починатиот колега на истражувачите и експерт за еоценските цицачи, како и по менаџерот на SDNHM за собирање на фосилни остатоци, Кеслер Рандал. Се проценува дека тежел помеѓу 275 и 303 грама, слично на дебелиот денешниот џуџест лемур.

Brontomomys cerutti бил голем во споредба со повеќето други омомиоиди и е проценето дека тежел помеѓу 719 и 796 грама – слично со денешните спортски лемури. Поради големината, неговото име потекнува од грчкиот збор brontē, или “гром”, како и од Ричард Церути, пензионираниот палеонтолог на SDNHM, одговорен за собирање на многу примероци од Brontomomys.

https://post.mk/2018/08/29/%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B8%D1%84%D0%B8%D0%BA%D1%83%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B8-%D1%82%D1%80%D0%B8-%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8-%D0%B4%D1%80%D0%B5%D0%B2%D0%BD%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%BC%D0%B0/


Nebula

Број на мислења : 395
Join date : 2018-08-04

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот