И ОН КЕ ГО ЈАДЕ

Go down

И ОН КЕ ГО ЈАДЕ  Empty И ОН КЕ ГО ЈАДЕ

Пишување by osa on Пет Aвг 31, 2018 11:59 pm

Во „Титаник“, најобемниот предмет на СЈО, за злосторничко здружување и неколку други дела во врска со изборни нерегуларности обвинети се: Никола Груевски, Мартин Протуѓер, Кирил Божиновски, Миле Јанакиески, Гордана Јанкулоска, Билјана Бришкоска Бошковски, како и Илија Димовски, Мунир Пепиќ, Едмонд Темелко, Леко Ристовски, Кирил Тодоровски, Катерина Веловска, Станко Коруновски, Коста Марковски, Драгче Драгчески, Марјан Накевски, Гоце Јаневски, Џезми Ахмет, Роберт Давитков, Далибор Алешковиќ и Ленка Рашајковска.


_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласам за  СДСМ ,гласам за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15127
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

И ОН КЕ ГО ЈАДЕ  Empty Re: И ОН КЕ ГО ЈАДЕ

Пишување by osa on Саб Сеп 01, 2018 12:00 am

ti rekov deka i on ke go jade ama neznaev vo koj sluchaj .....eve go ,go najdov

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласам за  СДСМ ,гласам за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15127
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

И ОН КЕ ГО ЈАДЕ  Empty Re: И ОН КЕ ГО ЈАДЕ

Пишување by osa on Саб Сеп 01, 2018 12:35 am

Осомничените лица за „Талир “

И ОН КЕ ГО ЈАДЕ  Osomniceni

Помеѓу 14-те осомничени за случајот „Талир“ што го отвори СЈО, освен претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, се наоѓаат и повеќе високи функционери од партијата од кои најголем број се членови на Извршниот комитет, дознава БИРН.

Осомничен за овој случај е и Мартин Протоѓер, член на Извршниот комитет на партијата и поранешен генерален секретар. Осомничени се и Емил Димитриев и Кирил Божиновски, како генерални секретари на партијата. Голем дел од членовите на Извршниот комитет на партијата се наоѓаат на тапет на СЈО поради сомнеж дека дозволиле партијата да се финансира на незаконски начин. Тука се и Илија Димовски, поранешниот министер за транспорт Миле Јанакиески, Даниела Рангелова, како и Иво Котевски и Александар Бичиклиски од Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ.

Наредбата за спроведување на истрага како и барањето за замрзнување на дел од имотот на ВМРО-ДПМНЕ меѓу кои и за седиштето на партијата е пристигнато во Кривичниот суд, потврдија за БИРН извори од судот.

Според денешната објавена истрага на СЈО, првоосомничениот Никола Груевски како лидер на ВМРО-ДПМНЕ, од 2009 до 2015 година, прифатил незаконски средства за финансирање на партијата во вредност од 4,9 милиони евра. Парите, наместо да се вратат во буџетот како што налага законот или да ги донираат во хуманитарни цели, биле искористени за незаконско финансирање на партијата. Предистражната постапка покажала дека 14-те осомничени со парите купувале недвижен имот, биле подмирувани тековни обврски на партијата, а се трошело и за хотелски и ресторански услуги.

Со овие средства, биле склучени 78 договори за купување недвижен имот, а дел од овој имот не се користел за партиски, туку за приватни цели.

За парите кои биле донирани на партијата на незаконски начин, биле користени различни начини за да се „исперат“, односно легално да се внесат во партијата. Па така, дел од осомничените ваквите донации ги прикажувале како легални уплати преку жиро сметка, односно како донации за партијата. Дел од уплатниците биле напишани со ист ракопис, а уплатите биле уплатувани во рок од 20 до 30 секунди. Според пресметките на СЈО, одредени денови во годината се донирале од 12 илјади до 30 илјади евра на овој начин, во обид средствата легално да се внесат во партијата, под превезот „членарини“ и „донации“.

За овој случај, сослушани биле над 260 сведоци, испратени биле 230 барања до институции и анализирани биле 11.886 уплатници од физички лица до партијата.


_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласам за  СДСМ ,гласам за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15127
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

И ОН КЕ ГО ЈАДЕ  Empty Re: И ОН КЕ ГО ЈАДЕ

Пишување by osa on Саб Сеп 01, 2018 12:37 am

da prasham ima li nekoj shto ne e osomnichen ????? pa ova ne e partija ,ova e

"lopovska sekta "....lele site u kriminal

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласам за  СДСМ ,гласам за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15127
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

И ОН КЕ ГО ЈАДЕ  Empty Re: И ОН КЕ ГО ЈАДЕ

Пишување by Flora on Саб Сеп 01, 2018 1:09 pm

kaj si da me demantirash ....znachi vistina e .....

Flora

Број на мислења : 296
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

И ОН КЕ ГО ЈАДЕ  Empty Re: И ОН КЕ ГО ЈАДЕ

Пишување by Albatros on Саб Сеп 01, 2018 9:07 pm

Neznam shto mi tekna denes gi preslushuvav nekoi od "bombite"i nemoze da poveruvam kakvi lichnosti bile na chelo na drzavata i toa celi 11 godini

Albatros

Број на мислења : 407
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

И ОН КЕ ГО ЈАДЕ  Empty Re: И ОН КЕ ГО ЈАДЕ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот