VENI

Go down

VENI Empty VENI

Пишување by Albatros on Пон Сеп 03, 2018 12:04 pm

Nova tehnologija ovozmozuva naoganje vena na pacient od prva i so toa im gi skratuva problemite i na medicinskite sestri i na pacientite.

ВИДЕО: Нова технологија која наоѓа вена за земање крв уште при првиот обид

Ви се случило ли да појдете на доктор за да направите анализа на крв, а медицинската сестра ве боцка пет пати додека да најде вена? Ако сте едни од луѓето кои имаат ваков проблем, оваа нова технологија ќе ве спаси од непотребна болка и модринки по рацете.

Благодарение на оваа технологија медицинските сестри ќе можат да ги видат сите вени на раката. Уредот Vein Viewer од Christie Medical Holdings го олеснува пронаоѓањето на најдобрите вени за земање примероци од крв. Така може да се стави инфузија уште при првиот обид.

Vein Viewer користи речиси инфрацрвени зраци и компјутерска програма за на кожата да проектира слика во висока резолуција од распоредот на вените на вашата рака. Уредот може да се постави некаде во близина и не мора да се држи во рака.

https://inovativnost.mk/2018/09/02/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B0-%D1%82%D0%B5%D1%85%D0%BD%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D1%98%D0%B0-%D0%BD%D0%B0%D0%BE%D1%93%D0%B0-%D0%B2%D0%B5%D0%BD/

Albatros

Број на мислења : 405
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

VENI Empty Re: VENI

Пишување by Nebula on Пон Сеп 03, 2018 12:06 pm

Vo privatnite bolnici moze brgu ke dojde i kaj nas, ama vo drzavna toa ke bide naucna fantastika, ke ispogineme pred naseto zdravstvo da uvede nekoja nova metoda ili aparat.

Nebula

Број на мислења : 486
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

VENI Empty Re: VENI

Пишување by Dino on Пон Сеп 03, 2018 6:18 pm

Zatoa sto sekoja vlast dosega zdravstvoto go koristi za da krade davajki tenderi na firmi od partiski vojnici formirani samo za taa cel, koi davaat ocajni uslugi i uvezuvaat falsifikat lekovi.

Dino

Број на мислења : 444
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

VENI Empty Re: VENI

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот