ПОЧНА ЧИСТКАТА ,СО СРЕЌА ...

Go down

ПОЧНА ЧИСТКАТА ,СО СРЕЌА ... Empty ПОЧНА ЧИСТКАТА ,СО СРЕЌА ...

Пишување by osa on Пон Сеп 03, 2018 7:46 pm

Нови директори во културата: Мартин Вучиќ на „Танец“, Викторија Рангелова на Драмски театар
Објавено: 03-09-2018, 16:33

Министерството за култура назначи 22 директори на Национални установи кадешто досега имаше вршители на должност. Директорка на Македонскиот народен театар е потврдена Симона Угриновска која досега ја извршуваше функцијата вршител на должност, откако оставка си поднесе нејзиниот претходник Драган Спасов - Дац. На Драмски театар во Скопје за директорка е назначена Викторија Рангелова Петровска, а на Ансамблот за народни игри и песни „Танец“ е назначен Мартин Вучиќ.
Манифестацијата Струшки вечери на поезијата - Струга одсега ќе ја предводи Тодорче Тасевски, а на Охридско лето е назначена Наташа Поповиќ.

Виктор Илиевски кој досега беше в.д. на Македонската филхармонија сега добива директорски мандат во оваа институција.

Се бараат директори за 27 установи од културата
Директорски позиции на Центри за култура добија Мира Георгиевска во Крива Паланка, Методи Толевски во Делчево, Александра Димитрова во Кочани, Артин Спахију во Дебар, Николина Велкоска Глигороска во Струга и Мазлам Османи во Кичево.

За директор на Музејот во Куманово е назначен Богдан Таневски, а за Музејот во Струга Денис Сефиданоски. На Заводот за заштита на спомениците и музеј во Штип е Митко Штерјов, а на сродната институција во Струмица назначен е Ацо Манински.

На Спомен куќата на Мајка Тереза на челната позиција е Нафие Селмани, а на археолошкиот локалитет Стоби е назначен Спасе Перовски. Нови директори добија и Универзитетските библиотеки во Битола и Тетово, односно мандатите им се доверени на Бојан Стефановски (Битола) и Имери Исмаили Њомза (Тетово).

Конзерваторскиот центар во Скопје ќе го предводи Коле Чапкановски, а за прв човек на конзерваторскиот центар во Гостивар е поставен Илбер Зулфиќари.

И.Н.

https://nezavisen.mk/mk/vesti/2018/09/84527/

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 15119
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот