PLACHKO

Go down

PLACHKO

Пишување by Teo on Вто Сеп 04, 2018 7:42 pm

Kje gineshe za Makedonija, dushata ja davashe, ama samo dodeka beshe diktator i ja kradeshe...Sega koga dojde vreme da odgovara za zlodelata se pokazha kakov navistina e...

Груевски: Ќе ме апсат во предвечерието на референдумот

Од огромната пропаганда во која пропагандната машинерија на власта говореше за наводни големи случаи и докази против мене и моите соработници, каде се споменуваа милиони и милијарди евра се сведоа на предмет, во кој сакаат да ме затворат во предвечерието на референдумот и на решавањето на името со договорот со Грција, на предмет во кој сум обвинет дека сум влијаел да се набави службено возило на МВР во кое, внимавајте, и јас сум сакал да се возам во него, рече Никола Груевски на неговата прес-конференција во Собранието.

Тој обвини дека власта води политичка хајка против него, а судиите се професионални, но работат, како што рече, под притисок.

Поранешниот премиер рече дека има сигурни сознанија оти на 30 август дента кога беше одложена седницата во Апелациониот суд за разгледување на жалбата за неговата затворска казна од две години за мерцедесот, в.д.претседателката на Апелација ги повикала еден по еден сите судии од Советот кој треба да одлучува со цел да донесат осудителна одлука против него мене, како и да го прогласат за виновен со цел да биде затворен најбрзо можно.

– Дури се одело до такви размислувања казната да се намали под една година затвор со цел да немам право на жалба пред Врховниот суд. Според овие сознанија планот бил во петокот на 31 август да започне и заврши седницата, а следниот петок на 7 септември да се објави пресудата што можеби и ќе се случи, а можеби и ќе се пролонгира, бидејќи се пролонгираше седницата во петокот. Според истите сознанија, претседателката на Апелација барала од секој судија да потврди дека ќе гласа согласно нејзината сугестија, а ако не може, да се повлече – раскажуваше Груевски.

Тој најави дека утре нема да се појави во Апелацискиот суд, а на седницата за „Тенк“ нема да присуствуваат ниту неговите адвокати зашто, како што рече, и онака одлуката е политички веќе донесена.

– Ниту јас, ниту моите адвокати нема да се појавиме утре на седница. И нивното присуството во Апелација не може ништо да промени. Никакви правни аргументи не се доволни на однапред политички договорена пресуда и однапред донесена политичка одлука. Ако судиите се толку исплашени и подлегнале на политичка нарачка, ете им можност без мене да донесат каква сакаат пресуда. Ниту едно незаконско ставање во затвор нема да ги избрише од меморијата на граѓаните делата кои сум ги направил за оваа држава и овој народ, за бранењето на државните интереси – истакна Груевски.

Ќе дојде време, дополни тој, кога народот ќе си ја врати власта во свои раце и кога ќе се преиспитаат ваквите одлуки.

– Мене не ме суди судот, туку политиката. Се ќе се издржи и ќе помине, но нема да се заборави. Судството ме товари зашто бев водач на ВМРО-ДПМНЕ и зашто на некого му пречам. Судиите се професионални и стручни, но работат под голем притисок, а некои се блиски и до Зоран Заев – укажа Груевски.

https://plusinfo.mk/%D0%B3%D1%80%D1%83%D0%B5%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D1%9C%D0%B5-%D0%BC%D0%B5-%D0%B0%D0%BF%D1%81%D0%B0%D1%82-%D0%B2%D0%BE-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B2%D0%B5%D1%87%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%B5%D1%82%D0%BE/
Teo

Број на мислења : 3798

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: PLACHKO

Пишување by luxor on Вто Сеп 04, 2018 7:53 pm

luxor

Број на мислења : 3903

Пишување by osa on Вто Сеп 04, 2018 8:23 pm

mnogu jako mu techeshe niz nogavici ......ja vidov ,a vie ???

поддржи ги уставните измени ,верувај во владата
osa

Број на мислења : 13808

Пишување by трендафил on Вто Сеп 04, 2018 9:39 pm

Изгледа дека на политиката гледате како на гладијаторска борба во која лавови, судии, амбасадори и други ги јадат тие што ги мразите од дното на душата во арената. Бидејќи темата е плачко ве молам да ми кажете каде видовте плачење во изјавата на Груевски. Јас повеќе би рекол дека им прети на учесниците во според него местенката, дека по падот на картелот на Заев ќе си плати секој за стореното. Што ќе биде ќе видиме во иднина. Во секој случај на сите ни е јасно дека ако Груевски прифатеше промена на името и бришење на историјата Заев веќе ќе беше во затвор. Без разлика дали некој од нив направил нешто или не.

трендафил

Број на мислења : 3586

Пишување by nino on Вто Сеп 04, 2018 9:42 pm

Како што Груевски ги апсеше оние што ќе му згрешат, така сега и нему му дојде време да оди ќорка

nino

Број на мислења : 219

Пишување by трендафил on Вто Сеп 04, 2018 9:54 pm

Ајде повторно да напишам дека секој што направил некаков криминал треба да плати за него. Велија Рамковски на пример да ги уплати тие 7 затаени од данок милиони евра, наместо со тие пари да го активира повторно Хедис. Или ако Стевче Јакимовски беше приведен и му е одземен пасошот за наводно легализирање на објектот на општина Карпош изграден како дивоградба истото да го снајде и премиерот Заев за Цареви Кули.
https://republika.mk/902282

трендафил

Пишување by Teo on Сре Сеп 05, 2018 10:20 am

Za razlika od presudata na mnogupochituvaniot premier gospodinot Zoran Zaev која е politichki montiranа od tvoite dpne-ofci, obvinenieto prtiv seljakot pd Podrzhikonj se temeli na relevantni dokazi spored dosegashnite procenki na sudovite oslobodeni od vashata diktatura...

I prestani da lazhesh, go zaplenivte imotot ne samo na Velija tuku i na site obvineti vo montiraniot proces "Pajazhina"...

Teo

Пишување by PRVOBOREC on Сре Сеп 05, 2018 12:05 pm

Доколку се покаже како точно тврдењето на пастирот дека ке биде затворен пред референдумот тоа ке биде конечна победа на правната држава над мафијашките структури кои ја киднапираа Македонија. не знам само дали да верувам на сето тоа, да не испадне дека пастирот повторно ја вработил таа гатачката според чии баења ја водеше државата.

PRVOBOREC

Број на мислења : 380

Пишување by трендафил on Сре Сеп 05, 2018 3:13 pm

Тебе ти е важно тоа што Груевски ќе биде затворен, а баш ти е гајле дали тоа е сторено во правна процедура. АКо си го следел судењето за набавка на блиндираното возило, ако се одстрани мислењето на вештакот на СЈО близок до СДСМ затоа што во времето на вештачењето му била веќе истечена лиценцата, ниту еден сведок или документ не укажува на криминал. Такво возило може да се набави и без тендер, возилото и денес се користи. Во него ќе се возат Столтенберг, Курц и Меркел. Цената е нормална за тој тип на возило. Вие тврдите дека 600 илјади евра наши пари се украдени. А што е со 670 илјади евра што оваа власт ќе потроши на цвеќиња. За набавка, плус за одржување на истите.

трендафил

Пишување by Bosonoga on Сре Сеп 05, 2018 3:20 pm

leleeee crepot pak go brani gruevski so seceni lepeni montirani argumenti. Tuku ako go zatvaraat vo toj stariot del da bide da vidi kade toj gi pikase negovite zrtvi
Bosonoga

Број на мислења : 573

Пишување by PRVOBOREC on Сре Сеп 05, 2018 3:56 pm

Пастирот им се бранел со застарување на делото повикувајки се на првиот телефонски разговор за мерцедесот направен на 26 02 2012 година, ова официјално од жалбата до апелација, каде е сега небањатиот да бара вештачење на бомбите кога неговиот пастир признава дека се вистинити.

PRVOBOREC

Број на мислења : 380

Пишување by nino on Сре Сеп 05, 2018 4:20 pm

i vrapcinjata znaat deka Grujo e kriv za mnogu raboti. Mora da si odlezi za nesto.

nino

Број на мислења : 219

Пишување by трендафил on Чет Сеп 06, 2018 6:00 pm

Лично очекував процес за некоја провизија во милионски износ во евра, а не за возило што можело да се набави без тендер, а е набавено со тендер на кој учествувале 15етина фирми од кои ниту една не се жалела на постапката . На судењето исто така немаше изнесено ниту еден реален доказ за криминал. Инаку не бранам ниту еден криминалец. Само не поддржувам криминал од судиите и обвинителството со што ја доведуваат целата постапка во прашање. Во жалбата само една од точките е застареноста и тоа последната. знам од каде ви е желбата некој да биде осуден без почитување на основната судска процедура. Јас сум за тоа сите криминалци да одговараат, но со почитување на законите, а не наредбите од државната власт или од американската амбасада која има вработено службеничка чија задача е вршење притисок врз македонските судии и обвинители. И таа е Македонка.
Ајде да забележиме дека Столтенберг вчера и денес се возеше во возилото за кое Груевски и Поповски се осудени, и дека за цвеќиња албанскосеверномакедонската влада ќе потроѓи за две години 670 илјади евра. 70 илјади повеќе отколку за Мерцедесот што ќе се вози најмалку 10 години.

трендафил

Пишување by Teo on Чет Сеп 06, 2018 7:35 pm

Kje dojdat na red i milionskite provizii ako vekje ne se vo tek sudenjata i za toa...Tebe epten mnogu ti se brza da go smestat grujokio zad reshetki na dolgi godini...A inaku trebashe da znaete deka koga postavuvate za sudii bezrbetnici od teftercheto na Goca brk pri promena na vlasta tie kje si pobaraat nov gazda komu kje sakaat da mu ugoduvaat...Bevte dovolno glupavi za sudii da ne izberete lugje so integritet koi kje bidat imuni na bilo kakvi pritisoci...
Teo

Пишување by трендафил on Пет Сеп 07, 2018 8:11 pm

А кога ќе дојде на ред жалбата на обвинителството за поткупот на Заев која е дадена два дена по жалбите на пресудата за случајот тенк. Не знам каква полза има Груевски од тоа што Стлтенберг вчера, Курц денес, а сигурно и Меркел утре се возат во Мерцедесот. Бидејќи пресудата гласи дека поранешниот премиер возилото го набавил од лична корист. А Заев веројатно по едно евро кај Вицето барал за општа корист, за поткуп на европски политичари ваљда.

трендафил

Пишување by luxor on Пет Сеп 07, 2018 8:19 pm

трендафил напиша: А Заев веројатно по едно евро кај Вицето барал за општа корист, за поткуп на европски политичари ваљда.

Па ти веќе си го осудил, што ќе ти е жалба, судење или пресуда? Дури и Врховен суд да го прогласи невин вие пак истите лаги ќе ги повторувате стопати надевајки се дека ќе станат вистина, што рака на срце во некои случаи и ви успеа.
luxor

Пишување by трендафил on Пон Сеп 10, 2018 5:20 pm

Додека имаме марионетска диктаторска влада нормално е да се сомневаме и во одлуките на судот за кој ЕУ, во која се колнете, вели дека не презема ништо против корупцијата во највисоките органи на власта. Не знам дали мислат на Заев или на некој од неговите блиски соработници, но тие се највисока власт.

трендафил

Пишување by luxor on Пон Сеп 10, 2018 5:35 pm

трендафил напиша:Не знам дали мислат на Заев или на некој од неговите блиски соработници, но тие се највисока власт.

Јас ќе ти кажам, кога во препораката ЕУ бара пресуди за висока корупција мисли на твојот пастир и фамилијата.
luxor

Пишување by трендафил on Пон Сеп 10, 2018 8:47 pm

Не зборуваме за историја. Можеби си заборавил, но на власт се СДСМ, ДУИ, дел од БЕСА и Амди Бајрам.

трендафил

Пишување by Teo on Вто Сеп 11, 2018 11:07 am

Ne brazaj bre, ushte ne ste vo istorijata ama sigurno chekorite napred...A baranjata ne EU se tochno vo toj pravec, konechno raschistuvanje na kriminalite na dpne i nivno isprakjanje vo istorijata t.e. vo Idrizovo...
Teo

Пишување by Sponsored content

Sponsored content

Вратете се на почетокот