BUDENJE

Go down

BUDENJE Empty BUDENJE

Пишување by Bosonoga on Сре Сеп 05, 2018 3:17 pm

Sekoj se razbydil nekogas vo nokjta, pa eve sto najdov kako toa ni kazuva nesto.

Будењето во одреден период од ноќта открива многу работи за вас

Будењето во текот на ноќта е тесно поврзано со душевната и физичката состојба на човекот, а времето во кое тоа се случува открива за какви проблеми станува збор. Погледнете на часовникот и ќе дознаете што не е во ред со вашето тело и вашите емоции.

Традиционалната кинеска медицина и тоа како им посветува внимание на овие работи.

Откријте во кој период од ноќта најчесто се будите и дознајте што тоа значи:

21:00 до 23:00 часот

Ако имате проблеми со спиењето во овој дел од ноќта, можеби сте под стрес и ве мачат настани кои сте ги поминале тој ден или пак, ве измачува она што ве очекува утре. Ова го попречува протокот на енергија. До блокада на енергија може да дојде и ако не се храните здраво или јадете премногу доцна.

23:00 до 1:00

Будењето во овој период укажува на тоа дека нешто ве мачи, односно дека не ви е сеедно поради нешто. Можеби станува збор за нешто што сте кажале, што сте направиле, или нешто што требало да направите. Ова е времето кога јин енергијата се претвора во јанг. Според древното кинеско верување, јин симболизира женски аспект (негативност, темнина, влага, ноќ и добрите страни на се околу нас), а јанг го претставува машкиот аспект (позитивност, ведрина, цврстина, сувост, ден и доминантни аспекти). Будењето во овој дел од ноќта може да укаже и на тоа дека консумирате премногу нездрави масти.

1:00 до 3:00

Ако најчесто се будите во ова време, веројатно сте лути и фрустрирани, односно преполни сте со негативна енергија во текот на денот, па тоа се одразува и на спиењето. Секако дека би морале да се опуштите, бидејќи тоа им штети на процесите кои се одвиваат во вашето тело. Овој период од ноќта е многу важен за телото, бидејќи тогаш најактивно се исфрлуваат токсините. Црниот дроб испушта отрови, а создава молекули важни за системот на варење. Ако нешто не е во ред со црниот дроб, тогаш ќе се будите во овој дел од ноќта.

3:00 до 5:00

Тагата и болката се причини за будење во овој дел од ноќта, доколку го гледаме духовниот аспект од животот. Од физички причини, возможно е да ви биде ладно додека спиете, па процесите во телото нема да можат да се одвиваат правилно. Исто така, будењето во ова време може да укаже на проблеми со белите дробови и недоволно внесување на кислород во организмот.

5:00 до 7:00

Во овој период најактивно е дебелото црево, а токсините кои во текот на ноќта се филтрираат и разградуваат, сега полека излегуваат од телото. Будењето во овој период може да значи дека сте јаделе премногу доцна, или имате навика да јадете лоша и нездрава храна преполна со најразлични штетни состојки.

https://kajgana.com/budenjeto-vo-odreden-period-od-nokjta-otkriva-mnogu-raboti-za-vas
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 759
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот