KLIMATSKI PROMENI

Go down

KLIMATSKI PROMENI Empty KLIMATSKI PROMENI

Пишување by Nebula on Чет Сеп 06, 2018 11:35 am

Ekoloskiot razvo ke go zgolemi bogatstvoto na planetata. Vredi da se razmisli za ova i navreme da se preorientirame.

Сузбивањето на климатските промени може да предизвика огромен раст на светскиот БДП

Глобалната комисија за економија и клима, составена од поранешни премиери, бизнисмени и економисти, идентификувала „замав без преседан“ во правец на еколошки поприфатлив економски раст, кој ќе поттикне отворање на нови работни места и ќе ги забрза економските активности.

Комисијата наведува дека одлучни мерки за заштита на климата би можеле да ја зголемат сегашната вредност на светската економија за минимално 26.000 милијарди долари нето до 2030 година.

https://1tv.mk/biznis/%D1%81%D1%83%D0%B7%D0%B1%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D0%BB%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D1%82%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B8-%D0%BC/

Nebula

Број на мислења : 478
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

KLIMATSKI PROMENI Empty Re: KLIMATSKI PROMENI

Пишување by Nebula on Чет Сеп 06, 2018 11:36 am

Germanija izgleda veke silno cekori po toj pat.

Суд во Германија пресуди дека Франкфурт мора да ја забрани употребата на дизел возилата кои се големи загадувачи со цел подобрување на квалитетот на воздухот во градот.
Управниот суд во Висбаден донесе одлука врз основа на иницијатива на една група за заштита на животната средина која го иницира процесот тврдејќи дека Франкфурт не ги исполнува стандардите на ЕУ кога станува збор за нивоата на азотните оксиди.

Засега не е познато колку возила ќе бидат погодени од судската одлука.

Во Германија, Хамбург веќе забрани постари модели на дизел возила на одредени патишта, додека властите на Штутгарт исто така планираат следната година да ги забранат во некои делови од градот.

Овие забрани се базираат на судската пресуда од февруари која на градовите им овозможи во мерките за заштита на воздухот да ја вклучат и забраната за употреба на дизел возила.

https://nezavisen.mk/mk/vesti/2018/09/85267/

Nebula

Број на мислења : 478
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

KLIMATSKI PROMENI Empty Re: KLIMATSKI PROMENI

Пишување by EVITA on Чет Сеп 06, 2018 12:27 pm

Kaj nas ako zabranat dizel i stari vozila ke nema sto da vozime.

_________________
Стево Пендаровски , претседател на сите граѓани

EVITA

Број на мислења : 246
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

KLIMATSKI PROMENI Empty Re: KLIMATSKI PROMENI

Пишување by Flora on Чет Сеп 06, 2018 12:32 pm

Osven nekoi. Very Happy

Flora

Број на мислења : 295
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

KLIMATSKI PROMENI Empty Re: KLIMATSKI PROMENI

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот