MAZI I ZENI

Go down

MAZI I ZENI Empty MAZI I ZENI

Пишување by Albatros on Саб Сеп 08, 2018 10:24 am

I posle oni bile ponezniot pol. Very Happy

Болести кои можат да ве нападнат ако се расправате со парнерот

Расправиите со партнерот можат да доведат до силни физички болки, покажа ново истражување на Северозападниот универзитет на Илиноис.

Научните испитувања траеле две децении, при што на секои пет години се повикувале брачни двојки пред камера. Додека испитаниците се расправале со својата друга половина, стручните лица го проучувале нивниот израз на лицата, тонот и говорот на телото. Потоа ги испрашувале и за нивната здравствена состојба.

Резултатите покажале дека 80 отсто мажи при расправиите развиле симптоми на срцеви заболувања – болка во градите, забрзано чукање на срцето, кратко вдишување. Тоа значи дека кавгата го зголемува крвниот притисок, што со годините остава последици на здравјето и го зголемува ризикот од срцев удар.

Мажите кои при расправиите избегнуваат контакт со очите, пак, чувствуваат напнатост во мускулите и болки во грбот. Речиси половина испитаници се пожалиле на тоа, наспроти оние кои се емоционално поотворени.

https://vecer.press/%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8-%D0%BA%D0%BE%D0%B8-%D0%BC%D0%BE%D0%B6%D0%B0%D1%82-%D0%B4%D0%B0-%D0%B2%D0%B5-%D0%BD%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D0%B4%D0%BD%D0%B0%D1%82-%D0%B0%D0%BA%D0%BE-%D1%81%D0%B5/

Albatros

Број на мислења : 323
Join date : 2018-08-08

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

MAZI I ZENI Empty Re: MAZI I ZENI

Пишување by Nebula on Саб Сеп 08, 2018 11:11 am

Cudno sto samo mazite dobivaat bolesti od raspraviite. Zenite nekako pootporni. Suspect

Nebula

Број на мислења : 395
Join date : 2018-08-04

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

MAZI I ZENI Empty Re: MAZI I ZENI

Пишување by Flora on Саб Сеп 08, 2018 11:23 am

Masko go pisuvalo ova zatoa taka. Twisted Evil

Flora

Број на мислења : 254
Join date : 2018-08-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

MAZI I ZENI Empty Re: MAZI I ZENI

Пишување by EVITA on Саб Сеп 08, 2018 11:29 am

I istrazuvanjeto mazi go pravele. Twisted Evil

_________________
Стево Пендаровски , претседател на сите граѓани

EVITA

Број на мислења : 235
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

MAZI I ZENI Empty Re: MAZI I ZENI

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот