Rusija ke gradi voeni bazi na teritorija na EU

Go down

Rusija ke gradi voeni bazi na teritorija na EU

Пишување by Гостин on Вто Фед 10, 2015 5:39 pm

Kipar ke skluci dogovor so Rusija za izgradba na avionska i pomorska ruska voena baza...Iako se del od EU, plus i vovedoa sankcii na Rusija zaradi Ukraina, kiparcite se spremni da dozvolat izgradba na ruski voeni bazi...Nejasno e dali, Kipar ke bide kartata na koja novata vlada na Cipras ke odigra, za da se namalat i reprogramiraat dolgovite na Grcija...SWpored se dosega, najsigurno ke doznaeme na 25 fevruari za koga e zakazano sklucuvanjeto na dogovorot pomegu Rusija i Kipar...

Русија ќе гради воени бази во Кипар!?

Русија доби понуда од Кипар да изгради нова авионска и поморска база на нејзина територија. Со оглед дека станува збор за земја која е една од 28-те земји членки на ЕУ, овој потег на Кипарците предизвикал прилична загриженост кај европските сојузници.Претседателот Никос Анастасијадес дал изјава дека неговата држава е да ги прими руските воени бази на својата територија. Официјалниот договор помеѓу двете држави треба да биде потпишан на 25-ти февруари, наведува рускиот портал lenta.ru, a пренесува американски Бизнис инсајдер.

– Постои стар договор помеѓу нашите две земји, коој што ќе биде обновен и ќе го збогатиме со уште некоја клаузула. Истовремено, на Русија ќе и понудиме одредена соработка, која што веќе ја имаме и со некои други земји како што се Германија и Фрнација, изјави Анастасијадес и додаде дека „Кипар и Русија имаат традиционално добри односи, и дека тоа под никакви околности нема да се менува“.

Оваа изјава на претседателот на Кипар следеше откако Русија неодамна изјави дека сака да гради војни бази во таа земја.

Она што посебно е интересно е фактот дека Кипар е една од 28-те земји членки на ЕУ кои воведоа санкции кон Русија.

http://grid.mk/read/news/509649210/9617414/rusija-ke-gradi-voeni-bazi-vo-kipar

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Rusija ke gradi voeni bazi na teritorija na EU

Пишување by Фири on Вто Фед 10, 2015 8:43 pm

САД има сеуште база Гуантанамо во Куба. Инаку е jасно дека ги е страв од турците, а и НАТО не им помогна па се надат на русите.

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
avatar
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Rusija ke gradi voeni bazi na teritorija na EU

Пишување by хан Ацо on Вто Фед 10, 2015 10:28 pm

Бугария ке гради воени бази во Грция Twisted Evil
avatar
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Rusija ke gradi voeni bazi na teritorija na EU

Пишување by Гостин on Чет Фед 12, 2015 11:11 am

Обид на Русија да обезбеди уште еден тројански коњ во ЕУ, покрај Грција. Затоа се и понудите зе огромни заеми на Грција од Русија. Сепак, неверојатно е дека тоа ке се случи. ЕУ сака соработка со Русија, но не и загрозување на европските интереси и вредности од руска страна.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Rusija ke gradi voeni bazi na teritorija na EU

Пишување by хан Ацо on Чет Фед 12, 2015 1:35 pm

mumley напиша:Обид на Русија да обезбеди уште еден тројански коњ во ЕУ, покрај Грција. Затоа се и понудите зе огромни заеми на Грција од Русија. Сепак, неверојатно е дека тоа ке се случи. ЕУ сака соработка со Русија, но не и загрозување на европските интереси и вредности од руска страна.

Кой е другиот троянски  конь на Русия во ЕУ?
Twisted Evil
avatar
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Rusija ke gradi voeni bazi na teritorija na EU

Пишување by Гостин on Чет Фед 12, 2015 2:24 pm

хан Ацо напиша:
mumley напиша:Обид на Русија да обезбеди уште еден тројански коњ во ЕУ, покрај Грција. Затоа се и понудите зе огромни заеми на Грција од Русија. Сепак, неверојатно е дека тоа ке се случи. ЕУ сака соработка со Русија, но не и загрозување на европските интереси и вредности од руска страна.

Кой е другиот троянски  конь на Русия во ЕУ?
Twisted Evil

Han Aco...Ne si go sovladal makedonskiot jazik dovolno...Znaci, pokraj Grcija, koja e trojanskiot konj, Rusija se obiduva da dobie uste eden...A toa bi bil Kipar...Vnimavaj na interpukciskite znaci...Mnogu polesno ke sfatis sto saka sogovornikot da kaze...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Rusija ke gradi voeni bazi na teritorija na EU

Пишување by Гостин on Саб Фед 28, 2015 9:35 am

А што мислеа будалите. Дека Русија го анектира Крим за да одгледува цвеќиња?

НАТО: Aнексија на Крим ja измени ситуацијата во Црното Море

Анексија на Крим од Русија го измени односот на силите во Црното Море, изјави Филип Бријдлав, врховен командант на вооружените сили на НАТО во Европа.

http://lokalno.mk/nato-aneksija-na-krim-izmeni-situacijata-vo-crnoto-more/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=nato-aneksija-na-krim-izmeni-situacijata-vo-crnoto-more

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Rusija ke gradi voeni bazi na teritorija na EU

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот