PROBIOTICI

Go down

PROBIOTICI Empty PROBIOTICI

Пишување by Flora on Чет Сеп 13, 2018 11:37 am

Na kraj ispaga deka sme se lazele.

Пробиотиците немаат никакво влијание: Голема заблуда кај сите кои мислат дека си помагаат…

Група од експерти тврди дека пробиотиците, храната која содржи добри бактерии речиси се бескорисни.

Истражувањето на тие експерти од Израел е едно од најдеталните анализи за тоа што се случува во нашиот организам кога ги конзумираме пробиотиците, пренесува Би-Би-Си.

Пробиотиците инаку, се сметаат за здрави и добри за цревата, меѓутоа резултатите покажаа дека имаат мало или никакво влијае на организмот.

Тим на научниот институт Вејсман, направи сопствен коктел од пробиотици, користејќи 11 видови на бактерии кои се препознаени како добри бактерии, вклучувајќи ги Lactobacilus and Bifidobaceteria.

Пробиотикот го пиеле 25 здрави доброволци во текот на еден месец, а потоа ги успале и хируршки им зеле примерок од повеќе места.

Резултатите, опишани во магазинот „Cell“, покажаа дека во половина од случаите добрите бактерии влегле низ усната шуплина, но директно излегле од другата страна.

Во останатите случаи кратко се задржале во абдоменалниот систем пред да ги прегазат нашите сопствени микроби.

https://taratur.com/probiotitsite-nemaat-nikakvo-vlijanie-golema-zabluda-kaj-site-koi-mislat-deka-si-pomagaat/

Flora

Број на мислења : 254
Join date : 2018-08-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

PROBIOTICI Empty Re: PROBIOTICI

Пишување by Albatros on Чет Сеп 13, 2018 12:08 pm

Farmaceutskata industrija e najgolem lazlivec i kriminalec, ke napravat se za pari.

Albatros

Број на мислења : 324
Join date : 2018-08-08

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

PROBIOTICI Empty Re: PROBIOTICI

Пишување by Nebula on Чет Сеп 13, 2018 12:25 pm

Zatoa i e najbogatata industrija sto postoi, so najgolema zarabotuvacka samo sto ne se eksponiraat.

Nebula

Број на мислења : 395
Join date : 2018-08-04

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

PROBIOTICI Empty Re: PROBIOTICI

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот