ZLATO

Go down

ZLATO Empty ZLATO

Пишување by Bosonoga on Чет Сеп 13, 2018 1:24 pm

Nekoi ednostavno imaat sreka, a nekoi cel zivot mira da rabotat i na kraj pak siromasni.

Трагачи по богатство ископаа џиновски златни камења во Австралија

Рудари во западна Австралија ископаа два огромни камења кои вредат повеќе милиони долари поради содржината на злато што проценува дека е тешка над 113 килограми.

Поголемиот камен има вкупна тежина од 95 килограми, a содржи 2.400 унци или нешто помалку од 69 килограми злато.

Кај помалиот примерок со вкупна тежина од 63 килограми измерени се 1.600 унци или нешто повеќе од 45 килограми злато.

Камењата освен од злато биле составени од кварц.

Од канадската компанија „РНЦ минералс“, која го експлоатира рудникот „Калгурли“, соопштија дека ваквите примероци се исклучително ретки и дека вредноста на ископаното златото се проценува на 11 милиони долари.

https://1tv.mk/zivot/%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%B3%D0%B0%D1%87%D0%B8-%D0%BF%D0%BE-%D0%B1%D0%BE%D0%B3%D0%B0%D1%82%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE-%D0%B8%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D0%B0%D0%B0-%D1%9F%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA/

ZLATO Avstralija-zlatni-kamenja
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 759
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот