ZIVOT

Go down

ZIVOT Empty ZIVOT

Пишување by IVA on Пет Сеп 14, 2018 12:22 pm

Spored studijata evropejcite ziveat podolgo od porano ama premnogu pusat i pijat. I sto da sfatam sega deka pusenjeto i pienjeto ne vlijaat na dolzИnata na zivotot? Question

Европејците живеат подолго од претходно, но премногу пијат и пушат

Просечно очекуваната должина на животот во 2015 година била 77,9 години што е по повеќе од година подолга отколку во 2010 година. Но, постои јаз од повеќе од 11 години меѓу земјите со највисока и најниска очекувана должина на живеење. Во Луксембург е 83,1 година во споредба со 71,6 во Молдавија.

Пушењето, алкохолот и дебелината се меѓу главните ризик фактори поврзани со начинот на живот кои можат да го поништат напредокот кон шесте клучни цели на Светската здравствена организација прифатени во 2012 година.

Во 2013 година 29% од луѓето во Европа биле пушачи. Пиењето алкохол исто така е најмногу застапено во Европа, во 2014 година во просек биле испиени 8.5 литри чист алкохол по човек. Половина од жителите на Европа се предебели, стои во извештајот на европската канцеларија на Светската здравствена организација.

https://www.kajgana.com/evropejcite-zhiveat-podolgo-od-prethodno-no-premnogu-pijat-i-pushat
IVA
IVA

Број на мислења : 359
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

ZIVOT Empty Re: ZIVOT

Пишување by Bosonoga on Пет Сеп 14, 2018 12:28 pm

Bi trebalo i kaj nas da se prodolzi zivotniot vek koga ke vlezeme vo EU, moze stetat pusenjeto i pienjeto ama uslovite za zivot se daleku podobri.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 772
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

ZIVOT Empty Re: ZIVOT

Пишување by Nebula on Пет Сеп 14, 2018 12:45 pm

Steno e kako ne, ako ne go pravat toa bi ziveele i podolgo.

Nebula

Број на мислења : 486
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

ZIVOT Empty Re: ZIVOT

Пишување by OPOZICIONER on Нед Сеп 16, 2018 9:13 pm

eden moj poznanik velit nikoj seushte nema dokazano deka e shtetno
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 621
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ZIVOT Empty Re: ZIVOT

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот