ALKOHOL

Go down

ALKOHOL Empty ALKOHOL

Пишување by Flora on Вто Сеп 18, 2018 9:30 am

Moze ke go zastitite srceto so umereno kolicestvo ama od rakot nema da izbegate.

Алкохолот го штити срцето, но не спречува рак

Умереното конзумирање алкохол може да го заштити срцето од болести, но не отстранува какви било ризици од рак, се наведува во ново истражување на Империјал колеџот во Лондон под наслов „Глобалниот товар на болестите“.

Истражувањето опфатило лица на возраст од 15 до 95 години, во 195 земји во светот, од кои една група конзумирале многу алкохол, друга – воопшто не пиеле и трета – во која конзумирале само еден пијалак дневно, во период од 26 години.

Според резултатите од истражувањето, кај лицата од првата група чести се повредите и заболувањата од рак. Една од авторите на трудот, Соња Саксен, смета дека и една пијалајк дневно претставува ризик, а ретко кога луѓето остануваат на само една чашка.

Статистиката говори дека Британците во просек пијат три чашки на ден, а на листата конзументи на алкохол, водат Романците кои пијат по осум пијалаци на ден. Во женска конкуренција, Украинките се на прво место со 4,2 чашки алкохол дневно во просек.

https://standard.mk/alkoholot-go-shtiti-srceto-no-ne-sprechuva-rak/

Flora

Број на мислења : 281
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

ALKOHOL Empty Re: ALKOHOL

Пишување by Albatros on Вто Сеп 18, 2018 9:44 am

Svasta, nemaat druga rabota pa si naogaat, eden veli vaka drug onaka, ne e za veruvanje nikomu. Deset istrazuvanja deset razlicni rezultati.

Albatros

Број на мислења : 376
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

ALKOHOL Empty Re: ALKOHOL

Пишување by EVITA on Пон Сеп 24, 2018 10:02 am

Ete ti sega, imalo alkohol sto ja unistuva kozata.


КОИ ВИДОВИ НА АЛКОХОЛ ЈА УНИШТУВААТ КОЖАТА?

Покрај тоа што алкохолот и штети на тежината и здравјето, тој не е без последици и за изгледот. Употребата на алкохол во мали дози може да има некои придобивки за телото, но оди рака под рака со десетици негативни, меѓу нив најлошо делува на кожата.

Петте видови алкохол со негативни последици по кожата на луѓето:

Пиво – го прави лицето подуено поради содржината на шеќер и сол.

Бело вино – доста истражувања тврдат дека по една чашка вино вечер е корисна за срцето, но неодамнешна студија на „Универзитет Браун“, откри дека дури и мала количина вино ја зголемува шансата за црвенило на одредени места поради заситеноста на крвните клетки на површината на кожата.

Црвено вино – природниот шеќер исто така придонесува за зголемено црвенило.

Рум и виски – провоцираат акни и водат до предвремено стареење на кожата.

Коктели – Ова е можеби најлошата опција. Тие содржат различни видови алкохол, многу шеќери и конзерванси кои се „катастрофални“ за кожата.

http://samozdravje.mk/koi-vidovi-na-alkohol-ja-unishtuvaat-kozhata/

_________________
Стево Пендаровски , претседател на сите граѓани

EVITA

Број на мислења : 243
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ALKOHOL Empty Re: ALKOHOL

Пишување by Flora on Пон Сеп 24, 2018 12:47 pm

E pa da pieme samo grozdova togas, nea ja nema na spisokot. Very Happy

Flora

Број на мислења : 281
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

ALKOHOL Empty Re: ALKOHOL

Пишување by Nebula on Вто Сеп 25, 2018 11:09 am

Ke se najdat uste alkoholni pijalaci sto gi nama na taa lista. Twisted Evil

Nebula

Број на мислења : 451
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

ALKOHOL Empty Re: ALKOHOL

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот