NARCIS

Go down

NARCIS Empty NARCIS

Пишување by Flora on Вто Сеп 18, 2018 11:45 am

Ne e samo ubava tuku i lekovita bilka, sepak vnimatelno so nego.

Нема да верувате што се може да излекува листот од нарцисот

Во многу земји ширум светот овој цвет е симбол за надеж во борба против туморот, но сега научниците велат дека токму овој чест цвет во скоро сите дворови и градини може да игра поконкретна улога во борба против оваа болест. Станува збор за нарцисот.

Имено, истражување спроведено во белгијскиот универзитет „Université libre de Bruxelles“ укажало дека алкалодите од нарцисот може да го блокираат производството на протеини кои туморите ги користат за да растат повеќе.

Станува збор за „alkaloid hemantamin“, терапевтски молекул од природно потекло. Во групата вакви молекули спаѓаат и морфиумот, кининот и ефедринот. Овој алкалоид поттикнува стабилизација на протеините, па доколку и додатни истражувања утврдат, може да елиминира и ќелии на тумор со тоа што би ги врзал со рибозоми кои се одговорни за синтеза на протеините.

И самите научници велат дека откритието е сјајно, но доколу ви падне на памет сами да се обидете да користите нарцис во здравствени цели, размислете уште еднаш- доколку неговото стебло го џвакате и јадете, доаѓа до осип и вртоглавици.

https://skopje24.mk/nema-da-veruvate-sto-se-moze-da-izlekuva-listot-od-narcisot/

Flora

Број на мислења : 259
Join date : 2018-08-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот