СТРЕС

Go down

СТРЕС Empty СТРЕС

Пишување by Гостин on Чет Фед 12, 2015 11:23 am

А вие сте запнале, лото па лото. Ајде ке ве видам кога ке добиеме.СТРЕС Happy-smiley21СТРЕС Happy-smiley21

Парите главен извор на стрес

СТРЕС Pari-bogatstvo

Парите се главен извор на стрес за 64 отсто возрасни лица, покажува истражувањето спроведено во САД.

По парите следат работата – извор на стрес за 60 проценти возрасни, семејни обврски за 47 отсто и здравјето за 46 отсто.

Четвртина испитаници изјавиле дека парите им претставуваат извор на екстремен стрес, а истражувањето утврдило дека парите најчесто биле главен извор на стрес за жените и млади возрасни лица.

Освен тоа, парите спаѓаат и меѓу најчестите причини за конфликт меѓу партнерите, покажуваат податоците на истражувањето на Американското психолошко општество спроведено со учество на над 3.000 испитаници.

http://grid.mk/read/news/509661298/9624354/parite-glaven-izvor-na-stres

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СТРЕС Empty Re: СТРЕС

Пишување by Гостин on Пон Мар 02, 2015 5:48 pm

Зошто луѓето под стрес накачуваат тежина

Ако имате проблем со килограмите, тоа може да се должи на многу фактори. Нешто за што треба да размислите сепак е, дали се чувствувате под стрес? Во последно време живеете ли натоварен живот, моравте ли да се справите со повеќе проблеми одеднаш?

Стресот може да биде исклучително опасен за вашето здравје, вклучувајќи и да ве чини добра фигура. Вистината е дека стресните луѓе полесно можат да накачуваат тежина, а најмногу затоа  што прават одредени грешки. Еве и кои се тие:

1. Се грижат излишно. Според една неодамнешна студија, само при помислата за стресен настан во иднина, човек може да почне да се храни повеќе. Ова се објаснува со зголемување на нивото на хормонот грелин, кој е познат како хормон на гладта. Фокусирајте се на она што го правите, а не грижете се за тоа што претстои или што веќе се случило.

2. Заборавате да се храните. На позадината на бескрајниот список со задачи, можеби само си велите дека немате време да јадете нешто и на тој начин испуштате важни оброци во текот на денот. Недостатокот на храна сепак може да го забави метаболизмот, како и да ве направи повеќе подложни на нездрава храна потоа. Ниските нивоа на шеќер во крвта, исто така може да ја намалат концентрацијата и работата да оди уште потешко отколку обично. Кога се чувствувате многу стрес, пробајте да каснете нешто малку, но задолжително корисно и заситувачко.

3. Емотивен оброк. Обично тоа се случува кога сте премногу осетливи на емоциите и стресни ситуации во животот. Обидете се да не ја мешате здравата исхрана со нездравите емоции кои можеби ги доживуваме во даден момент. Освен тоа, не заборавајте дека корисната храна ќе ви помогне да се справите полесно со стресот и негативните чувства.

4. Не се наспивате квалитетно. Не само што имате потреба од квалитетен сон, за да се справите со стресот, но и осумте часа во непробудна состојба на деноноќие ќе ве заштитат од зголемување на телесната тежина. Добриот сон промовира здрав метаболизам, го попречува телото да складира премногу масти и ја  зголемува самоконтролата.

5. Претерувате со кофеин. Кога човек е под стрес, на пример има напорен ден во работата, обично тој посегнува кон тонизирање на сила со чаша кафе. Според една неодамнешна студија, конзумирањето на повеќе од пет или шест шолји кафе на ден го охрабрува растењето на масти. Покрај тоа, ако консумирате кофеински пијалоци со многу шеќер и млеко, лесно можете да го надминете препорачаниот внес на калории.

6. Го пропуштате тренингот. Повеќето луѓе немаат доволно време за сè. Ова сепак не треба да биде вашето извинување за тоа дека ќе ги пропуштите тренинзите. Всушност токму кога се чувствувате под стрес, ќе се почувствувате многу подобро по позитивното влијание на вежбите.Со нивна помош може да се заштитите себе си од анксиозност и стрес. Се разбира, придобивките од спортот врз фигурата, немаат потреба од појаснување.

http://lokalno.mk/zoshto-lugjeto-pod-stres-nakachuvaat-tezhina/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=zoshto-lugjeto-pod-stres-nakachuvaat-tezhina

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СТРЕС Empty Re: СТРЕС

Пишување by Гостин on Чет Мар 12, 2015 8:00 pm

Ослободете се од стресот со помош на цвеќиња и чоколада

Стресот остава траг како на нашиот изглед, така и на нашето здравје.Секојдневно слушаме совети како да се лишиме од стресот или како да се смириме во стресни ситуации.Во тој дух и ние ви носиме начин кој не е трајно решение, но во кризни ситуации може да ја ублажи напнатоста.

Мирис на цвеќе: Мирисот на омилениот цвет може да не натера да заборавиме на се што се случува околу нас.Одеднаш сите работнии проблеми, рокови, неспоразуми и нервози исчезнуваат…Мирисот на тубероза е интензивен, пријатен и опоен, токму како фрезија или роза.

Лаванда: Миризлива медитеранска убавина – лавандата е идеална за смирување на телото и умот пред спиење.Делува смирувачки, а одамна етеричното масло на лавандата е во купката и кремата за регенерација на кожата.Лавандата помага во опуштањето, олеснување на сонот на луѓето кои ги мачи несоница, како и пациентите кои патат од болки предизвикани од мигренска главоболка.

Цимет: Циметот е првиот зачин кој ни паѓа на памет кога се присетуваме на празниците, а повеќето од луѓето ставаат и паста од цимет на лицето.Неговиот мирис го растерува стресот и го подобрува расположението.Редовното користење на циметот како додаток во исхраната го штитат организмот од настинка и ги зајакнува коските.

Агруми:Цитрусно овошје, како што е портокалот, лимонот, мандарината, лиметата, создадено за опуштање, утеха и подигање на нивото на енергија кога батериите ни се веќе на резерва.Често се користи во комбинација со базни масла за масажа.За инстант арома ефект излупете ја мандарината или портокалот па кората оставете ја на радијатор.Во рок од секунда просторијата ќе се исполни со освежувачки мирис.

Чоколада: Ретки се тие луѓе чие очи не светат, а устата не се рашири во насмевка кога ќе ја намирисаат волшебната коцкичка чоколада.Чоколадата го стимулира создавањето на ендорфин, кој ни дава чувство на задоволство, а воедно и содржи серотонин, природно го подобрува расположението и делува како антидепресив.Омилените слатки содржат теобромин, кофеин и останати супстанци кои го стимулираат организмот, па така со нивна помош се чувствуваме будни и свежи.

http://www.1.mk/oslobodete-se-od-stresot-so-pomos-na-cvekinja-i-cokolada/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СТРЕС Empty Re: СТРЕС

Пишување by luxor on Вто Дек 20, 2016 9:57 am

Чај од хибискус, триење на рацете: Необични, но ефикасни начини за намалување на стресот

Се соочуваме со стресот на секојдневна база. Тој може да влијае на многу аспекти од нашиот живот, ментално и физички.

Постојат многу едноставни и ефикасни начини за справување со стресот.

Ова се најдобрите необични методи за намалување на тензиите и елиминирање на последиците од стресот за кои можеби не знаевте:
luxor
luxor

Број на мислења : 4300
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СТРЕС Empty Re: СТРЕС

Пишување by luxor on Вто Дек 20, 2016 9:57 am

Користите го вашиот чешел
Ова можеби звучи чудно, но се работи за ефикасен начин за намалување на стресот и болки во главата после напорен ден на работа. Одвојте време за да ја чешлате косата околу 10 – 15 минути во вечерните часови. Со ова вашите мускули ќе се релаксираат.
luxor
luxor

Број на мислења : 4300
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СТРЕС Empty Re: СТРЕС

Пишување by luxor on Вто Дек 20, 2016 9:57 am

Јадете добра храна
Вкусната храна секогаш работи како противотров за стресот. На пример, риба (која содржи омега-3 киселини) е многу добра за вашите нерви. Но, доколку не сте љубител на морска храна, секогаш можете да јадете сладолед или банана.
luxor
luxor

Број на мислења : 4300
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СТРЕС Empty Re: СТРЕС

Пишување by luxor on Вто Дек 20, 2016 9:58 am

Уживајте во масажа
Масирајте ги областите под носот, помеѓу веѓите, под усните и во центарот на дланките 30 секунди.
luxor
luxor

Број на мислења : 4300
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СТРЕС Empty Re: СТРЕС

Пишување by luxor on Вто Дек 20, 2016 9:58 am

Тријте ги рацете
Ова е уште една бизарна, но мошне ефикасна метода за намалување на физичките ефекти на стресот. Тријте ги рацете додека не почувствувате топлина.
luxor
luxor

Број на мислења : 4300
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СТРЕС Empty Re: СТРЕС

Пишување by luxor on Вто Дек 20, 2016 9:58 am

Дваесет и седум објекти
Постои една стара идеја дека ако поместите 27 објекти на нови позиции во вашиот дом, ќе бидете во можност да се ослободите од негативните мисли.

Се верува дека ова физичко ослободување на просторот ќе ви помогне во менталното ослободување од стресот.
luxor
luxor

Број на мислења : 4300
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СТРЕС Empty Re: СТРЕС

Пишување by luxor on Вто Дек 20, 2016 9:58 am

Користете ги скалите
Качувајте се нагоре и надолу по скалите 30 секунди секој ден. Ова ќе ви го зголеми протокот на кислородот до оние делови на мозокот кои се занимаваат со емоционален стрес.
luxor
luxor

Број на мислења : 4300
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СТРЕС Empty Re: СТРЕС

Пишување by luxor on Вто Дек 20, 2016 9:59 am

Пијте чај од хибискус
Чајот од хибискус може да помогне да ги намалите хемиските процеси кои предизвикуваат лоши чувства.
luxor
luxor

Број на мислења : 4300
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СТРЕС Empty Re: СТРЕС

Пишување by luxor on Вто Дек 20, 2016 9:59 am

Средете го просторот
Оставајте ги работите назад на нивните точни места. Ова може да ви помогне да ги ставите своите мисли во ред и да се концентрирате.
luxor
luxor

Број на мислења : 4300
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СТРЕС Empty Re: СТРЕС

Пишување by luxor on Вто Дек 20, 2016 9:59 am

Направете 1-минутна пауза
Најдете време да седнете дома сами една минута. Пуштете ја вашата омилена музика, седнете на вашето омилено место и уживајте.

Размислете за работите кои ги сакате најмногу од сите и напишете ги на хартија. Ова може да ви помогне да добиете појасна смисла за она што треба да направите.
luxor
luxor

Број на мислења : 4300
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СТРЕС Empty Re: СТРЕС

Пишување by luxor on Вто Дек 20, 2016 9:59 am

Танцувајте
Ритмичките движења на звукот на музиката можат физички да ви помогнат да го намалите стресот. Исто така, ова е многу повеќе забававно отколку одење во теретана.

http://tvorbis.com.mk/?p=22109
luxor
luxor

Број на мислења : 4300
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СТРЕС Empty Re: СТРЕС

Пишување by luxor on Сре Дек 28, 2016 10:42 am

КОИ СЕ СИМПТОМИТЕ ЗА АНКСИОЗНО НАРУШУВАЊЕ?

Анксизоноста е дел од нашите животи, но понекогаш може да е тешко да се забележи. Ова се неколку знаци кои покажуваат дека вашата анксиозност прогресирала.
luxor
luxor

Број на мислења : 4300
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СТРЕС Empty Re: СТРЕС

Пишување by luxor on Сре Дек 28, 2016 10:43 am

1. Прекумерна загриженост

Грижењето е нешто што сите го правиме, меѓутоа постојаната загриженост и фокусирањето на хипотетички проблем кој започнува да го нарушува вашиот живот, може да е знак за нешто посериозно.
luxor
luxor

Број на мислења : 4300
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СТРЕС Empty Re: СТРЕС

Пишување by luxor on Сре Дек 28, 2016 10:43 am

2. Ирационални стравови

Друг знак за анксиозност е ирационалниот страв. Ова може да биде страв од предмет, дејствие или состојба. Но, овој симптом може да е тешко да се забележи бидејќи луѓето со фобии имаат тенденција да формираат вакво однесување.
luxor
luxor

Број на мислења : 4300
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СТРЕС Empty Re: СТРЕС

Пишување by luxor on Сре Дек 28, 2016 10:43 am

3. Тешко варење на храната

Умот и дигестивниот систем се тесно поврзани, а истражувањата покажуваат дека стресот и анксиозноста може да предизвикаат дигестивни проблеми, како што се симптомите поврзани со синдромот на нервозни црева.
luxor
luxor

Број на мислења : 4300
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СТРЕС Empty Re: СТРЕС

Пишување by luxor on Сре Дек 28, 2016 10:43 am

4. Проблеми со спиењето

Постои тесна врска помеѓу спиењето и анксиозноста. Ако забележите дека навиките за спиење се менуваат, и ви е потешко да заспиете, ова може да биде знак за анксиозност. И ова може да се претвори во навика; недостатокот на сон може да придонесе за стрес.
luxor
luxor

Број на мислења : 4300
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СТРЕС Empty Re: СТРЕС

Пишување by luxor on Сре Дек 28, 2016 10:44 am

5. Почести настинки

Продолжената анксиозност може да го ослабне вашиот имунолошки систем со што вие ќе страдате од повеќе вируси.
luxor
luxor

Број на мислења : 4300
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СТРЕС Empty Re: СТРЕС

Пишување by luxor on Сре Дек 28, 2016 10:44 am

6. Тешкотии при извршување на секојдневните активности

Анксиозноста станува нарушување кога го отежнува секојдневниот живот. Може да предизвика потешкотии при одржувањето на односи, при концентрацијата, задржување на работното место и релаксирањето.
luxor
luxor

Број на мислења : 4300
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СТРЕС Empty Re: СТРЕС

Пишување by luxor on Сре Дек 28, 2016 10:44 am

7. Тензија во мускулите

Кога страдате од анксиозност, се' поголема е веројатноста да доживеете високо-возбудлива состојба, кога се активира симпатичниот нервен систем. Ова предизвикува телото да се бори, и потсвесно ги напрегате мускулите за тие да бидат подготвени за заканата.

http://www.fakulteti.mk/news/16-12-28/koi_se_simptomite_za_anksiozno_narushuvanje.aspx
luxor
luxor

Број на мислења : 4300
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СТРЕС Empty Re: СТРЕС

Пишување by Teo on Пет Мар 03, 2017 7:03 pm

Босилокот го намалува нивото на стрес

Во древната индиска медицина босилокот е главна состојка на многу препарати и важи за една од најлековитите билки, а неговото благотворно дејство на здравјето го потврдуваат најновите истражувања.
Teo
Teo

Број на мислења : 4192
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СТРЕС Empty Re: СТРЕС

Пишување by Teo on Пет Мар 03, 2017 7:04 pm

СТРЕС Basil%20-%20Copy%201

Босилокот обилува со витамин Ц, калиум, фосфор и има снажно антибактериско, антивирусно и антифунгицидно дејство и е проверен лек за разни инфекции. Индиските научници утврдиле дека помага при контрола на шеќерот во крвта , а бидејќи го намалува нивото на холестеролот е моќен заштитник на срцето и крвните садови. Исто така позитивно делува на варењето и дишните патишта.
Teo
Teo

Број на мислења : 4192
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

СТРЕС Empty Re: СТРЕС

Пишување by reiter on Пет Мар 03, 2017 7:20 pm

Seks na muškarce djeluje kao sedativ, a na žene kao trening Pročitajte više na: http://www.24sata.hr/lifestyle/seks-na-muskarce-djeluje-kao-sedativ-a-na-zene-kao-trening-353044 - 24sata.hr напиша:

Za 87 posto žena seks je omiljeni trening, dok na muškarce orgazam djeluje kao 3 mg sedativa. Osim toga, seks čuva zdravlje srca, mozga, psihe i poboljšava san

http://www.24sata.hr/lifestyle/seks-na-muskarce-djeluje-kao-sedativ-a-na-zene-kao-trening-353044 - 24sata.hr

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

СТРЕС Empty Re: СТРЕС

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот