VSELENSKI TURIZAM

Go down

VSELENSKI TURIZAM Empty VSELENSKI TURIZAM

Пишување by Albatros on Сре Сеп 19, 2018 11:02 am

Јапонски милијардер ќе биде првиот турист на Месечината
Јапонскиот милијардер и тајкун од областа на интернет продажбата, Јусаку Маезава ќе биде првиот што туристички ќе ја посети Месечината.

Тој со себе има намера да понесе и уметници од повеќе области, за сето тоа да биде еден голем уметнички проект, соопштија вчера заедно со претставници на Спејс-Икс.

– Конечно можам да кажам дека ќе одам на месечината и одбрав да одам со артисти, изјави Маезава на официјалната објава на одлуката на компанијата.

Според „Форбс“, Јапонецот располага со речиси 2,9 милијарди долари. Тој исто така е и колекционер на уметнички дела, за што е подготвен да потроши и стотици милиони долари. Тој се надева дека нема да биде сам на патувањето, оти има „уште слободни места“.

Летот ќе се реализира најрано во 2023 година.

https://kanal5.com.mk/articles/348912/japonski-milijarder-kje-bide-prviot-turist-na-mesechinata

Albatros

Број на мислења : 331
Join date : 2018-08-08

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

VSELENSKI TURIZAM Empty Re: VSELENSKI TURIZAM

Пишување by Dino on Сре Сеп 19, 2018 11:14 am

Japanecov poskoro ke otide na mesecinata otkolku nie so ke vlezeme vo evropska unija.

Dino

Број на мислења : 372
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

VSELENSKI TURIZAM Empty Re: VSELENSKI TURIZAM

Пишување by EVITA on Сре Сеп 19, 2018 12:53 pm

Ubavo sto od seto toa saka da napravi umetnicki proekt.

_________________
Стево Пендаровски , претседател на сите граѓани

EVITA

Број на мислења : 237
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

VSELENSKI TURIZAM Empty Re: VSELENSKI TURIZAM

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот