ДЕПРЕСИЈАТА ГАЛОПИРА .....

Go down

ДЕПРЕСИЈАТА ГАЛОПИРА ..... Empty ДЕПРЕСИЈАТА ГАЛОПИРА .....

Пишување by osa on Чет Сеп 20, 2018 12:17 am

Депресијата галопира – современата терапија не е достапна
19.09.2018 | 18:36МакедонијаПрочитано: 939
Бројот на лица со ментални растројства расте. Пациентите се лекуваат со застарени терапии. Нови генерации на лекови недостасуваат. Достапен е само еден современ лек за шизофренија, но само за ограничен број на пациенти. Останатите мора да го купуваат секој месец на приватно по цена од 20 000 денари

„Новите генерации на лекови не им се баш најдостапни. Имаме само еден лек, кој е да кажам од поновата генерација, кој е за определен број на пациенти, за кој имаме т.н. условен буџет од ФЗОМ, но тој е за лимитиран број на пациенти. Потребите наши морам да признаам дека се доста поголеми и имаме иницијатива до Фондот да биде воведен уште еден таков лек. Сигурно дека има лекови кои се достапни, но не се на позитивна листа и со тоа исто така е лимитирана нивната достапност на пациентите“, вели Д-р Стојан Бајрактаров – Директор на Клиника за психијатрија

Депресијата е и натаму на врвот на листата на најчести ментални растројства. Кај децата се почесто се дијагностицира аутизам. Годинава 15 000 пациенти дошле на преглед во амбулантите.

„Сите други невротски растројства се во голем пораст“, вели Д-р Стојан Бајрактаров – Директор на Клиника за психијатрија

Надлежните очекуваат состојбата да се подобри со реализацијата на новата стратегија за унапредување на менталното здравје, која меѓу другото предвидува и отворање на повеќе центри каде пациентите со ментални растројства ќе ги добиваат потребните здравствени услуги.

https://www.24.mk/depresijata-galopira-%E2%80%93-sovremenata-terapija-ne-e-dostapna


_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 14969
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ДЕПРЕСИЈАТА ГАЛОПИРА ..... Empty Re: ДЕПРЕСИЈАТА ГАЛОПИРА .....

Пишување by Flora on Саб Сеп 22, 2018 10:26 am

Prirodrn lek protiv depresijata.

ЛИМОНАДАТА СО КУРКУМА ЈА ТРЕТИРА ДЕПРЕСИЈАТА ПОДОБРО ОД АНТИДЕПРЕСИВИ (РЕЦЕПТ)

Големото откритие докажало дека куркумата може да излечи од тешка депресија, без потреба да се соочувате со некакви нуспојави. Куркумата ја лечи депресијата со посебната состојка која се вика куркумин, а докажано е дека е поефикасна и од флуоксетинот кој се наоѓа во антидепресивот Prozac.

Рецепт за 4 личности:
4 шолји ладна вода
2 лажици свежа или куркума во прав
4 лажици 100% јаворов сируп, мед или стевиа ако избегнувате шеќер
1 лимон
сок од еден портокал (по избор)
Помешајте ги сите состојки, промешајте и послужете.

https://srekja.mk/limonadata-so-kurkuma-ja-tretira-depresijata-podobro-od-antidepresivi-retsept/

Flora

Број на мислења : 295
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

ДЕПРЕСИЈАТА ГАЛОПИРА ..... Empty Re: ДЕПРЕСИЈАТА ГАЛОПИРА .....

Пишување by Flora on Нед Сеп 23, 2018 12:29 pm

Stresot e eden od faaktorite za depresija.

10 најопасни последици од стресот

1. Поттикнува ширење на ракот

2. Ја намалува масата на мозокот

3. Предизвикува предвремено стареење

4. Може да влијае на гените на потомството

5. Поттикнува појава на депресија

6. Го зголемува ризикот од хронични болести

7. Го зголемува ризикот од мозочен удар

8. Го зголемува ризикот од инфаркт

9. Телото потешко поднесува симптоми на настинка

10. Може да влијае врз закрепнувањето и последиците од болеста

https://www.kafepauza.mk/zivot/10-najopasni-posledici-od-stresot/

Flora

Број на мислења : 295
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

ДЕПРЕСИЈАТА ГАЛОПИРА ..... Empty Re: ДЕПРЕСИЈАТА ГАЛОПИРА .....

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот