УТРЕ СЕ ЧЕСТВУВА РОЖДЕНСТВОТО....

Go down

УТРЕ СЕ ЧЕСТВУВА РОЖДЕНСТВОТО.... Empty УТРЕ СЕ ЧЕСТВУВА РОЖДЕНСТВОТО....

Пишување by osa on Чет Сеп 20, 2018 9:08 pm

Утре се чествува Рождество на Пресвета Богородица (Мала Богородица)

Се верува дека есента и зимата ќе бидат благи и без студени денови, ако на утрешниот ден биде сончево, ведро и без облаци. Мала Богодордица се спаѓа во 36 големи празници во црквениот календар означени со црвени букви.

Кај народот овој празник се одбележува со живописни обичаи, особено посветени на раѓањето. Некои семејства во свечена облека, иако не одат на слава или не слават, повеќе денови поминуваат во празнично расположение особено во краевите каде што се одржуваат панаѓури.

Се верува дека ако е ведро на тој ден, Сонцето ќе ни се смее во текот на есента, но и во текот на зимата.

Жените на овој ден не би требало да ја чистат куќата, да перат и да вршат слични работи.

Постои верување дека на Мала Богородица не треба да се работи никаква работа што се врши со раце. На денешен ден наводно не е добро ни да се почнуваат било какви нови работи, туку тоа да се одложи за следните денови.

https://vecer.press/%D1%83%D1%82%D1%80%D0%B5-%D1%81%D0%B5-%D1%87%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D1%83%D0%B2%D0%B0-%D1%80%D0%BE%D0%B6%D0%B4%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82/

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 14419
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот