GRADONACALNIK

Go down

GRADONACALNIK Empty GRADONACALNIK

Пишување by Nebula on Саб Сеп 22, 2018 11:26 am

Sakam vakov gradonacalnik.

Понтеведра, градот во кој се забранети автомобилите

Во шпанскиот град Понтеведра луѓето живеат во мир и тишина. Сообраќајот во него е забранет, а доколку сакате да го разгледате тивкиот град тоа мора да го направите пешки, пишува Guardian.

За овој мир и тишина е заслужен градоначалникот Мигел Анчо Фернандез Лорез, кој должноста ја објавува од 1999 година. Неговата филозофија е едноставна: фактот дека поседувате автомобил не ви дава за право да заземате јавен простор. Пред да стане татко на градот, секојдневно низ малото градче минувале 14.000 автомобили. Имало повеќе автомобили отколку луѓе.

Но, не станува збор само за тишината. Позитивните последици се многубројни. На улиците од 1996 година до 2006 година починале 30 луѓе, а никој не починал од 2009 година. Нивото на јаглерод диоксид е паднато за 70 проценти, автомобилите се заменети со велосипеди.

https://kajgana.com/pontevedra-gradot-vo-koj-se-zabraneti-avtomobilite

Nebula

Број на мислења : 417
Join date : 2018-08-04

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

GRADONACALNIK Empty Re: GRADONACALNIK

Пишување by osa on Пон Сеп 02, 2019 7:56 pm

[size=39]Градоначалникот на општина Бутел- Смилевски додели 40 лаптопи за потребите на ЈОУДГ “11 Октомври”[/size]

September 2, 2019 15:290266
0[url=https://twitter.com/intent/tweet?url&text=%D0%93%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D1%87%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D1%82 %D0%BD%D0%B0 %D0%BE%D0%BF%D1%88%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B0 %D0%91%D1%83%D1%82%D0%B5%D0%BB- %D0%A1%D0%BC%D0%B8%D0%BB%D0%B5%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8 %D0%B4%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D0%B8 40 %D0%BB%D0%B0%D0%BF%D1%82%D0%BE%D0%BF%D0%B8 %D0%B7%D0%B0 %D0%BF%D0%BE%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%B5 %D0%BD%D0%B0 %D0%88%D0%9E%D0%A3%D0%94%D0%93 %E2%80%9C11 %D0%9E%D0%BA%D1%82%D0%BE%D0%BC%D0%B2%D1%80%D0%B8%E2%80%9D https://24info.mk/%d0%b3%d1%80%d0%b0%d0%b4%d0%be%d0%bd%d0%b0%d1%87%d0%b0%d0%bb%d0%bd%d0%b8%d0%ba%d0%be%d1%82-%d0%bd%d0%b0-%d0%be%d0%bf%d1%88%d1%82%d0%b8%d0%bd%d0%b0-%d0%b1%d1%83%d1%82%d0%b5%d0%bb-%d1%81%d0%bc%d0%b8/][/url]
GRADONACALNIK DSC3559-960x446

Денеска,Градоначалникот на општина Бутел Велимир Смилевски додели 40 лаптопи како и принтери за потребите на ЈОУДГ “11 Октомври”-Скопје.
Новата компјутерска опрема е наменета за сите групи во склоп на клоновите на детската установа, во насока на унапредување на наставата за предучилишна возраст.

0[url=https://twitter.com/intent/tweet?url&text=%D0%93%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D1%87%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D1%82 %D0%BD%D0%B0 %D0%BE%D0%BF%D1%88%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B0 %D0%91%D1%83%D1%82%D0%B5%D0%BB- %D0%A1%D0%BC%D0%B8%D0%BB%D0%B5%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8 %D0%B4%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D0%B8 40 %D0%BB%D0%B0%D0%BF%D1%82%D0%BE%D0%BF%D0%B8 %D0%B7%D0%B0 %D0%BF%D0%BE%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%B5 %D0%BD%D0%B0 %D0%88%D0%9E%D0%A3%D0%94%D0%93 %E2%80%9C11 %D0%9E%D0%BA%D1%82%D0%BE%D0%BC%D0%B2%D1%80%D0%B8%E2%80%9D https://24info.mk/%d0%b3%d1%80%d0%b0%d0%b4%d0%be%d0%bd%d0%b0%d1%87%d0%b0%d0%bb%d0%bd%d0%b8%d0%ba%d0%be%d1%82-%d0%bd%d0%b0-%d0%be%d0%bf%d1%88%d1%82%d0%b8%d0%bd%d0%b0-%d0%b1%d1%83%d1%82%d0%b5%d0%bb-%d1%81%d0%bc%d0%b8/][/url]

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 14680
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот