KUGLOF

Go down

KUGLOF Empty KUGLOF

Пишување by EVITA on Саб Сеп 22, 2018 4:38 pm

Видео рецепт: Само мешате и имате вкусен појадок – Куглоф со маслинки и салама

СОСТОЈКИ:
4 јајца
1 шолја кисело млеко
½ шолји масло
сол
3 шолји брашно
1 лажиче сода
150 гр. сирење
5-6 кисели краставички
12-15 маслинки
120 гр. салама по избор

ПОДГОТОВКА:
Се матат јајцата со кисело млеко и сода.
Се додава сол, масло, сирење, кисели краставички ситно сечени, салама сечена и маслинки сечени.
Се меша се и се додава брашното постепено.
Се става во подмакан плех смесата.
Се пече на 200 степени.

https://gotvi.mk/2018/09/21/kuglof-maslinki-i-salama/


EVITA

Број на мислења : 246
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот