LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by трендафил on Пет Окт 05, 2018 6:39 pm

Само по себе се подразбира дека за да биде референдумот успешен мора да биде задоволен и вториот услов, излезност од 50% од запишаните во списокот. Таков е Уставот. Требаше прво да го смените ако сакавте да биде така. Не бадијала доаѓаа Тереза Меј, Ангела Меркел и други да пропагираат да се излезе и да се гласа. Тоа време и не дискутираше за името дома, туку за едно име за употреба во странство. Практично за замена на ФИРОМ со друго име. Како што Грција дома е Хелас, а надвор Грција. Или Демократска Народна Република Кореја дома, а Северна Кореја надвор.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 3665
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by luxor on Пет Окт 05, 2018 7:03 pm

Каде ти овде гледаш барање за цензус? Ти можеш да подразбираш и дека магарето лета ама тоа не значи дека некој ќе ти верува.

ВМРО-ДПМНЕ како одговорна и народна партија, нема да дозволи какво било решение и каков било компромис за спорот кој го наметна Грција, да бидат прифатени од страна на поединци политичари, влада или парламентот, без претходно за тоа да се изјаснат граѓаните преку референдум, и мнозинството од граѓаните кои ќе излезат на тој референдум да се согласи за тоа решение.
avatar
luxor

Број на мислења : 3918
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by трендафил on Саб Окт 06, 2018 9:20 am

Барањето за цензус е во Уставот. По твое ако некој каже ќе направиме 100 километри автопат и дека не кажал дека за тоа мора да се распише тендер може тоа да го направи. И референдумот и градењето автопатот мора да се во согласност со правната процедура.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 3665
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by Teo on Саб Окт 06, 2018 9:45 am

Nitu jas nje gledam deka vo vashata programa kade shto tvrdite deka referendumot e uspeshen ako povekjeto od izlezenite glasaat ZA ne spomnuvate cenzus nitu pak Ustav...Jasno e deka se obiduvate da osporite referendum za koj duri i vo vashata programa tvrdite deka e uspeshen...
avatar
Teo

Број на мислења : 3828
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by трендафил on Саб Окт 06, 2018 11:02 am

Устав на РМ Член 73

Собранието одлучува за распишување на референдум за одделни прашања од својата надлежност со мнозинство гласови од вкупниот број пратеници. Одлуката на референдумот е усвоена, ако за неа гласало мнозинството од избирачите кои гласале, доколку гласале повеќе од половината од вкупниот број избирачи. Собранието е должно да распише референдум кога предлог ќе поднесат најмалку 150.000 избирачи. Одлуката донесена на референдумот е задолжителна.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 3665
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by luxor on Саб Окт 06, 2018 11:30 am

Не збориме за уставот тука за тоа како сте сакале да го поминете референдумот што евентуално вие би го организирале, доказот е запишан во вашата програма и од 2008 и од 20016 година. А сега пу пу не важи. Врв сте на лицемерие.
avatar
luxor

Број на мислења : 3918
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by трендафил on Саб Окт 06, 2018 7:29 pm

Консултативен референдум дава одврзани раце секој пратеник да гласа по сопствено мислење. Вие немате 2/3 мнозинство, а ВМРО имаше. ВМРО имаше и повисоки преговарачки критериуми од Заев. Вашето преговарачко ниво беше дека треба да си ја свиткаме кичмата. Не само со Грција, туку и со Бугарија и Албанија.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 3665
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by luxor on Саб Окт 06, 2018 7:32 pm

трендафил напиша:Консултативен референдум дава одврзани раце секој пратеник да гласа по сопствено мислење.

Точно. Twisted Evil
avatar
luxor

Број на мислења : 3918
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by трендафил on Саб Окт 06, 2018 7:43 pm

А за Преспанскиот договор нема двотретинско мнозинство. Не верувам дека по предвремените избори коалицијата против Преспанскиот договор ќе победи со 2/3 мнозинство.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 3665
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by luxor on Саб Окт 06, 2018 8:01 pm

трендафил напиша:А за Преспанскиот договор нема двотретинско мнозинство.

Ќе видиме. Twisted Evil
avatar
luxor

Број на мислења : 3918
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by трендафил on Саб Окт 06, 2018 8:31 pm

Еве дел од излагање во Хрватскиот собор за непосредната демократија во ЕУ со посебен акцент на нашиот неуспешен референдум.

https://www.facebook.com/pernari/videos/565714370529491/

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 3665
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by Teo on Саб Окт 06, 2018 8:55 pm

Trendafile, za tvoja golema zhalost hrvatskiot sabor ne reshava za prifakjaneto na dogovorot so grcite, toa kje se reshi vo makedonskiot parlament...
avatar
Teo

Број на мислења : 3828
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by трендафил on Саб Окт 06, 2018 9:06 pm

Ајде повторно да прашам дали си сигурен дека сите пратеници на СДСМ до еден се предавници и послушници на Заев. Јас не би се обложил дека е така.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 3665
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by Teo on Саб Окт 06, 2018 9:13 pm

Pratenicite na SDSM ne se tema na razgovor tuku onie desetmina od dpne shto kje glasaat za prifakjanje na dogovorot so Grcija...
avatar
Teo

Број на мислења : 3828
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by трендафил on Саб Окт 06, 2018 9:30 pm

За секој што нема да гласа од СДСМ треба уште еден плус од ВМРО. Цената ќе се зголеми, па пари ќе побараат и тие од СДСМ. Но во секој случај тоа би било корупција, криминал, а не демократија.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 3665
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by luxor on Нед Окт 07, 2018 4:24 pm

Единствените информации дека им се нудат пари ги шират дпмне-офците, СДСМ повикува на совеста на пратениците.
avatar
luxor

Број на мислења : 3918
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by трендафил on Вто Ное 27, 2018 3:41 pm

Дека се нудат пари или амнестија има информации од повеќе извори. Сакаш ли да ти дадам линкови ако не знаеш да пребаруваш по интернет?
Интересна е и изјавата на поранешниот потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, сега разрешен, неколку дена по тајниот состанок со Зоран и Вице Заеви. Да потсетам дека СЈО имаше обвинение против Јанчев, за кое можам да се обложам дека по состанокот нема да се процесира. Изјавата е: „Ветивме (со според вас министерот за смрт Никола Тодоров) помош против опструкциите од страна на Христијан Мицкоски во делот на уставните амандмани во интерес на државата. Тоа ќе биде транспарентен процес без задни намери за никого. Јас како Митко Јанчев очекувам што повеќе пратеници да се вклучат во процесот на уставни измени се со цел да се подобри Договорот од Преспа и да се зајакне идентитетот за доброто на сите граѓани на Р.М.“ – вели Јанчев за ТВ 24. Да ја анализираме изјавата. Идентитетот со Преспанскиот договор се зајакнува и треба да се подобри. Може ли нормален човек да верува дека може договорот да се подобри откако е потпишан. Јас не верувам дека Јанчев е луд, но дали тој го мисли истото за поддржувачите на Преспанскиот договор на кои им се обраќа? Уставот се менува според Преспанскиот договор, а не договорот според Уставот. За жал.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 3665
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by luxor on Вто Ное 27, 2018 5:13 pm

трендафил напиша:Дека се нудат пари или амнестија има информации од повеќе извори. Сакаш ли да ти дадам линкови ако не знаеш да пребаруваш по интернет?

Добро еве чекам да ми дадеш линкови, но од релевантни извори. Линковите од порталите на Адинамик Медиа и останатите курирско-шителски медиуми чија сопственост од Белизе ја префрливте во Унгарија по ваш стар дпмне-офчарски обичај ќе ги сметам за обична тоалет хартија. За да се ориентираш полесно еве ти  линкови од мене. После ова се надевам ќе престанеш да лажеш и да бегаш кога ќе те фатат со спуштени гаќи.

http://prizma.mk/propagandnata-mashinerija-na-orban-vleze-vo-makedonija/

http://prizma.mk/kurir-stana-100-ungarski/

http://prizma.mk/ungartsite-vleguvaat-i-vo-sopstvenishtvoto-na-netpres/

http://prizma.mk/kurir-i-republika-otsega-so-ist-ungarski-gazda/
avatar
luxor

Број на мислења : 3918
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by трендафил on Вто Ное 27, 2018 6:27 pm


_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 3665
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by luxor on Вто Ное 27, 2018 7:01 pm

И каде Телма тврди или изнесува докази дека пратениците се платени за да гласаат за промена на името? Или изјавите на руските функционери кои отворено се закануваат со последици ако Македонија влезе во НАТО што значи дека тоа никако не им одговара се света догма? Русите не лажат за свои интереси? Освен рекла-казала за гласањето не доставуваат ниту еден доказ, само паушални лаги кои сакаат да ги протуркаат како вистина.
avatar
luxor

Број на мислења : 3918
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: LAZNI VESTI PROTIV REFERENDUMOT

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот