EKRAN

Go down

EKRAN Empty EKRAN

Пишување by Albatros on Нед Окт 07, 2018 9:50 am

Moze LCD e posteten OLED podobar ama kaj nas parite odreduvaat.

Неодамна, универзитетските специјалисти тестираа два од најмоќните паметни телефони – iPhone 7 со LCD и новиот iPhone XS Max со AMOLED дисплеј, за да утврдат каде окото се заморува и оштетува побргу. Кај iPhone 7, излезе дека оштетувањата доаѓаат по 288 секунди, додека кај iPhone XS Max за 346 секунди, што значи дека OLED дисплејот е многу подобар за очите од LCD-екранот.
Уште неколку други истражувања го потврдија првичниот наод, па затоа научниците го препорачуваат AMOLED пред LCD, доколку сакате подолго време да ги користите вашите уреди

https://post.mk/%D0%BA%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%B2-%D0%B5%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%BD-%D0%B5-%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D0%B0%D1%80-%D0%B7%D0%B0-%D0%BE%D1%87%D0%B8%D1%82%D0%B5-lcd-%D0%B8%D0%BB%D0%B8-oled/

Albatros

Број на мислења : 382
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот