PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Страна 1 of 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Пишување by Teo on Пон Окт 08, 2018 8:43 pm

Kompletniot tekst od predlogot so nasokite za izmena na Ustavot...avatar
Teo

Број на мислења : 3827
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Пишување by трендафил on Вто Окт 09, 2018 12:57 pm

Македонски пратеник му призна на Хан дека добил закани и побара заштита од ЕУ.

http://expres.mk/makedonski-pratenik-mu-prizna-na-han-deka-dobil-zakani-i-pobara-zashtita-od-eu/

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 3665
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Пишување by Teo on Вто Окт 09, 2018 1:56 pm

Na Antonijo Bugaroan verojatno mu bilo smeshno i koga nabavil falsifikuvani lichni karti pa i predlagal na Jankulovska preku treti lica da mu gi podmetne na nevin chovek za da go zatvorat...I takvo gjubre od chovek tebe ti e reper i se gordeesh so nego...
avatar
Teo

Број на мислења : 3827
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Пишување by TRAJCHE on Вто Окт 09, 2018 5:38 pm

Utre pocnuva komisijata za ustavni prasanja a vo ponedelnik plenarna sednica, togas ke se doznae ima ili nema dvotretinsko.

https://sdk.mk/index.php/makedonija/vladiniot-predlog-za-ustavni-izmeni-utre-na-sobraniska-komisija/
avatar
TRAJCHE

Број на мислења : 237
Join date : 2016-11-20

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Пишување by SHARENI on Вто Окт 09, 2018 6:14 pm

Merkel pratila pismo na 5 do Zaev.

Меркел го храбри Заев: Парламентот да одлучи за уставните измени

Германската влада денеска го објави писмото кое канцеларката Меркел му го испратила на македонскиот премиер Заев на 5 октомври. Во него Меркел ветува натамошна поддршка за имплементација на Преспанскиот договор.

https://www.dw.com/mk/%D0%BC%D0%B5%D1%80%D0%BA%D0%B5%D0%BB-%D0%B3%D0%BE-%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%B1%D1%80%D0%B8-%D0%B7%D0%B0%D0%B5%D0%B2-%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%BB%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%BE%D1%82-%D0%B4%D0%B0-%D0%BE%D0%B4%D0%BB%D1%83%D1%87%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D1%83%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B8%D0%B7%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B8/a-45815283
avatar
SHARENI

Број на мислења : 287
Join date : 2016-11-20

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Пишување by SHARENI on Вто Окт 09, 2018 6:15 pm

A Grubi najavuva glasanje so konsenzus.

Груби: Сите 120 пратеници ќе ги поддржат уставните измени
https://lider.com.mk/makedonija/grubi-site-120-pratenici-kje-gi-poddrzat-ustavnite-izmeni/
avatar
SHARENI

Број на мислења : 287
Join date : 2016-11-20

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Пишување by трендафил on Сре Окт 10, 2018 8:10 am

Мислиш ќе дознаеме дали сте купиле доволно пратеници од типот на Амди Бајрам или не? Пратеници што ќе гласаат за геноцид врз македонскиот народ.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 3665
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Пишување by PRVOBOREC on Сре Окт 10, 2018 10:40 am

Небањат може не се сите продадени души во дпмне, може има некои на кои им проработела совеста и наместо да го кочат напредокот на државата за спас на фамилијата од затвор решиле за промена да направат нешто за народот а не само да го пљачкаат. Ова повеќе личи на сценарио од научно фантастичен филм но е исто толку веродостојно колку и твоето тврдење дека тие што ќе гласаат за промената на уставот се купени.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 394
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Пишување by Bosonoga on Сре Окт 10, 2018 11:04 am

Si se znaat crepovite oti se kupuvaat i prodavaat.
avatar
Bosonoga

Број на мислења : 613
Join date : 2017-03-15

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Пишување by OPOZICIONER on Сре Окт 10, 2018 12:26 pm

Pocna komisiska rasprava dojdoa i od dpmne.

И опозицијата дојде на Уставната комисија во Собранието

И покрај шпекулациите дека е можно членовите од опозицијата да ја бојкторираат во салата пред малку дојдоа Трајко Велјановски и Антонио Милошоски од ВМРО – ДПМНЕ.

https://plusinfo.mk/%D0%B8-%D0%BE%D0%BF%D0%BE%D0%B7%D0%B8%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B4%D0%BE%D1%98%D0%B4%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D1%83%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%B8/
avatar
OPOZICIONER

Број на мислења : 445
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Пишување by трендафил on Пет Окт 12, 2018 9:56 am

PRVOBOREC напиша:Небањат може не се сите продадени души во дпмне, може има некои на кои им проработела совеста и наместо да го кочат напредокот на државата за спас на фамилијата од затвор решиле за промена да направат нешто за народот а не само да го пљачкаат. Ова повеќе личи на сценарио од научно фантастичен филм но е исто толку веродостојно колку и твоето тврдење дека тие што ќе гласаат за промената на уставот се купени.  
Ако ти е испран мозокот не значи дека си бањат. Мислиш ли дека нормален човек може да го принудува некого да се откаже од историјата за да не му ја укине иднината. Ја смислам дека такво нешто може да произведе само ум на голем психопат. Самоиндентификацијата е едно од основните човекови права што вие по налог на меѓународната банда (заедница) сакате да го прекршите .

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 3665
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Пишување by PRVOBOREC on Пет Окт 12, 2018 10:40 am

Нормален човек секгаш ќе бара небањатите како вас да престанат да ја извртуваат и монополизираат историјата, така не се гради иднина.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 394
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Пишување by трендафил on Пет Окт 12, 2018 7:14 pm

Напиши конкретно за какво монополизирање на историјата пишуваш. Кога и со што Македонија им забранила или на било кој начин извршила притисок врз некој да го прифати нашето гледање на историјата или да избришат делови од нашата историја. А од нас во две фази, една со Преспанскиот договор и втора со договорот со Бугарија се бара бришење на целата историја со што би требало да станеме новоформиран народ. Вештачка нација. Кој дел од историјата според тебе е извртен. Дека античките Грци и Македонци не се ист народ, туку два непријателски народи или дека Гоце Делчев или Кузман Јосифовски - Питу биле Македонци и се бореле за Македонија? Ајде уште еднаш да прашам, може ли нормален човек само затоа што е посилен или е припадник на посилна банда да помисли воопшто да му ја загрози на некого иднината доколку не се откаже од минатото. Како може да лажам дека сум се родил како Бугарин и дека Македонец сум станал по самостојноста во 1991 година кога тоа не точно.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 3665
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Пишување by Teo on Пет Окт 12, 2018 7:37 pm

Kakva vrska imash ti so komunjartite koi ja sozdale drzhavata Makedonija...Tvoite dpne-ofci se borea da bide vo sklop na carstvo Bugarija. Razlikata sega e vo toa shto namesto na bugarite im sluzhite na udbashite vo Belgrad...Sakate raspad na Makedonija i delot naselen so makedonci da go prikluchite na Srbija kako kompenzacija za zagubenoto Kosovo...
avatar
Teo

Број на мислења : 3827
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Пишување by трендафил on Саб Окт 13, 2018 3:02 pm

Така ли пишува за ВМРО во бугарската историја што Зоран Заев сака да ја воведе во Македонија? Не сум слушнал или прочитал дека Груевски или Мицковски рекле такво нешто. Тоа го зборуваше вашиот Љубчо Георгиевски.
Ајде да прашам уште ли верувате во лагите дека ВМРО барало амнестија, а дека Заев ни по цена на пропаста на Македонија нема намера да ја даде. Јас мислам дека и друго би дал за 10 гласа, затоа и се набавуваат лубриканти на државен трошок. Амнестијата очигледно никој не му ја купува.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 3665
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Пишување by Teo on Саб Окт 13, 2018 5:12 pm

трендафил напиша:Така ли пишува за ВМРО во бугарската историја што Зоран Заев сака да ја воведе во Македонија? Не сум слушнал или прочитал дека Груевски или Мицковски рекле такво нешто. Тоа го зборуваше вашиот Љубчо Георгиевски.
Ајде да прашам уште ли верувате во лагите дека ВМРО барало амнестија, а дека Заев ни по цена на пропаста на Македонија нема намера да ја даде. Јас мислам дека и друго би дал за 10 гласа, затоа и се набавуваат лубриканти на државен трошок. Амнестијата очигледно никој не му ја купува.

Blagodaram shto go potvrdi toa shto go pishuvam...Ljubcho za Bugarija, Grujokio i ZhmickoTakis za Srbija...Predavnici koj od koj pogolemi...A deka baraa amnestija baraa...I kje glasaa kako popchinja ako im dadea...
avatar
Teo

Број на мислења : 3827
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Пишување by трендафил on Саб Окт 13, 2018 7:47 pm

Ако добро те разбирам сметаш дека поради иднината Муртинското магаре е спремно да ја избрише целата наша историја, да воведе грчки зборови во нашиот јазик, да го смени името на државата, да воведе двојазичност и во општини во кои нема ниту еден Албанец, да прибира и преслушува тужи телофонски разговори, да ги монтира и да фрла бомби заевки, само никогаш нема да прифати амнестија на некој ВМРОвец и по цена на распаѓање и изолација на нашата татковина. И јас сум против амнестија освен за тие што одлежале половина од казната и добро се однесувале во затворот, односно без привилегии за политичарите. Како амнестираниот Заев, на пример, пред да се одржи судењето за Глобал. Сметам и дека ако ние сега го отфрлиме Преспанскиот договор притисокот ќе биде префрлен врз Грција, па на нив ќе им требаат лубриканти.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 3665
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Пишување by luxor on Саб Окт 13, 2018 8:06 pm

Пак си забегал. Каква врска има Заев со тоа што твојот пастир Грујошеску и неговата марионета ХидроЖмицкоТакис се удбаши и целта им е да предизвикаат нестабилност и распад на државата, а македонскиот дел од државата да го приклучат на Србија?
avatar
luxor

Број на мислења : 3918
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Пишување by трендафил on Саб Окт 13, 2018 8:14 pm

Не го измислив јас тоа, туку СДСМ во секое соопштение тврди дека доколку сте прифателе амнестија на обвинетите Вмровци опозицијата ќе го поддржала Преспанскиот договор. Во случајов, јас ја поддржувам власта дека евентуални криминалци треба да одговараат и по цена да не се смени Уставот, но не знам како тоа не ти пречи на тебе затоа што со тоа се запира твојата иднина како Македонец од Северна Македонија и според вас, ако нема амнестија нема нов Устав и ќе бидеме изолирана земја пред распаѓање. Ова го велите во вашите соопштенија. Треба ли да ги цитирам и да ти објаснам дел по дел ако нешто не ти е јасно.


Последната промена е направена од трендафил на Саб Окт 13, 2018 8:24 pm. Мислењето е променето 1 пати

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 3665
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Пишување by Teo on Саб Окт 13, 2018 8:21 pm

Kriminalcite sekako treba da odgovaraat, inaku i jas ja poddrzhuvam odlukata na dpne da ne glasa za ustavnite izmeni...
avatar
Teo

Број на мислења : 3827
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Пишување by luxor on Нед Окт 14, 2018 8:45 pm

Претседателот на Бугарскиот Културен Клуб Скопје ја повика владата во Бугарија да им ги одземе бугарските пасоши на пратениците кои нема да гласаат за договорот со Грција.

avatar
luxor

Број на мислења : 3918
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Пишување by osa on Нед Окт 14, 2018 10:58 pm

mnogu ubav povik ...sekoja mu chest ....i navistina treba veke neshto da se prevzeme ,za da se trgne napred

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


поддржи ги уставните измени ,верувај во владата
avatar
osa

Број на мислења : 13825
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Пишување by OPOZICIONER on Пон Окт 15, 2018 11:05 am

A kao bea Gorcev i Nikolovski vo SAD i dobile poddrska, lazgovci.

ПИСМО од САД: Време е да се потврди волјата на гласачите за нивно поврзување со Западот

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев прими писмо од Комисијата за демократско партнерство на Претставничкиот дом на Конгресот на САД, (House Democracy Partnership) потпишано од Питер Роскам, претседавач од Републиканската партија и Дејвид Прајс, заменик претседавач од Демократската партија, во име на 20 конгресмени, републиканци и демократи.

Комисијата за демократско партнерство е постојано тело на Претставничкиот дом при Конгресот на САД, кој го сочинуваат 20 американски конгресмени од двете најголеми партии – Републиканската и Демократската.

Конгресмените од Комисијата за демократско партнерство на Претставничкиот дом на Конгресот на САД, чиј мандат е да соработува со земјите партнери на САД за развој на ефикасни и одговорни институции, во писмото до премиерот Заев и до Владата изразуваат честитки за големото мнозинство гласови „За“ на референдумот и нагласуваат дека американскиот Конгрес останува цврсто со граѓаните на Република Македонија во нивните аспирации за членство во НАТО и ЕУ.

Во писмото на Комисијата за демократско партнерство на Претставничкиот дом на Конгресот на САД се упатува охрабрување за пристапување кон уставните измени кои се неопходни за спроведувањето на Договорот од Преспа и „покрај предизвиците после референдумот меѓу кои и отворените и прикриените руски напори да го поткопаат Договорот”.

„Демократијата не е само одржување на слободни и фер избори, туку она што се случува меѓу два изборни циклуса. Сега е време светот да ја види енергијата на демократијата во Македонија, преку потврдување на волјата на гласачите за нивно поврзување со Западниот свет“, се вели во писмото на Комисијата за демократско партнерство на Претставничкиот дом на Конгресот на САД.

Американските конгресмени во писмото до премиерот Заев нагласуваат дека спорот за името со Грција предолго стоеше на патот на евро-атлантските интеграции кои значат придобивки за македонските граѓани, и дека е време да се стават ваквите спорови настрана, преку заложување за конечен напредок.

Потписниците на писмото истакнуваат дека Конгресот на САД останува и понатаму посветен на билатералните односи меѓу двете земји и инспириран од демократскиот пат по кој одат граѓаните на Република Македонија.

https://plusinfo.mk/%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%BC%D0%BE-%D0%BE%D0%B4-%D1%81%D0%B0%D0%B4-%D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B5-%D0%B5-%D0%B4%D0%B0-%D1%81%D0%B5-%D0%BF%D0%BE%D1%82%D0%B2%D1%80%D0%B4%D0%B8-%D0%B2%D0%BE%D0%BB%D1%98/
avatar
OPOZICIONER

Број на мислења : 445
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Пишување by TRAJCHE on Пон Окт 15, 2018 11:08 am

Sto li se slucuva?

ГРУЕВСКИ ГО ОДЛОЖИ СУДЕЊЕТО ЗА УРИВАЊЕТО НА „КОСМОС“ ЗА ДА ОДИ ВО СОБРАНИЕ ЗА УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ

https://sdk.mk/index.php/makedonija/gruevski-go-odlozhi-sudeneto-za-urivaneto-na-kosmos-da-odi-vo-sobranie-za-ustavnite-izmeni/
avatar
TRAJCHE

Број на мислења : 237
Join date : 2016-11-20

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Пишување by Dino on Пон Окт 15, 2018 12:21 pm

Koj laze sega, neli VMRO baraa amnestija a ispaga deka Zaev im ja nudi. Mozda izborite ne se tolku sigurni i posakuvani kako sto sakaa da pokazat.

Заев нуди амнестија за 27 април ако опозицијата поддржи уставни измени
15/10/2018

https://fokus.mk/zaev-nudi-amnestija-za-27-april-ako-opozitsijata-poddrzhi-ustavni-izmeni/

Dino

Број на мислења : 345
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: PREDLOG NA VLADATA ZA IZMENI NA USTAVOT NA REPUBLIKA MAKEDONIJA

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот