LEKOVI

Go down

LEKOVI Empty LEKOVI

Пишување by Bosonoga on Сре Окт 17, 2018 9:54 am

Lele ne znaev deka ako patuvas nekade moras za lekovite sto gi pies da imas odobrenie.

Земја во која е забрането да се внесе контрацепција

Лекот против грип би можел да биде погрешно протолкуван на граница на некоја друга земја. Еве некои земји кои забрануваат таблети за спиење, а некои дури и контрацепција.

Во САД е забрането внесување лекови што предизвикуваат зависност, како антидепресиви и таблети за спиење без рецепт. Што значи, доколку консумирате таблети за спиење за време на долгиот лет, имајте го ова на ум. За да внесете каков било антидепресив или средство против болки што предизвикува зависност во САД, морате да имате согласност од доктор.

Верувале или не, некои сосема вообичаени лекови се на црната листа во Саудиска Арабија, вклучително и контрацептивните таблети, како што се адвил и панадол. Исто така, забрането е сè што содржи кодеин, валиум или риталин, како и лекови за лечење на ХИВ, сида и хепатит. Во случај на нужна потреба, патниците може да добијат дозвола да внесат терапија што ќе биде доволна за 30 дена, но само ако имаат дозвола од Министерството за здравство.

Рестрикциите се однесуваат на некои лекови кои содржат кодеин, па така лекот што се користи за лечење хиперактивност и кој во сите земји нормално се препишува, во Тајланд може да биде одземен на граница.

Без рецепт забранети се таблетите за спиење и лековите за ерективна дисфункција и анксиозност во Хонк Конг. Сингапур ги забранува мастиките против пушење цигари, таблети против анксиозност, несоница и против болки без рецепт.

Јапонија е многу пријателска земја, но кога станува збор за лекови, полтиката е многу строга. Лековите што содржат кодеин или морфиум бараат посебен документ за да се внесат во земјата.

Во Кина немој ни да тргнувате ако за секој лек немате образложение од лекар.

Грција има построги мерки за кодеин од другите земји во ЕУ. Сите лекови кои се наркотици бараат одобрување од јужнокорејската администрација за храна и лекови, како и рецепт од лекар.

За секој сомнителен лек во Русија се бара рецепт, како што се антидепресиви, таблети за спиење и лекови што содржат кодеин.

https://makfax.com.mk/zanimlivosti/%D0%B7%D0%B5%D0%BC%D1%98%D0%B0-%D0%B2%D0%BE-%D0%BA%D0%BE%D1%98%D0%B0-%D0%B5-%D0%B7%D0%B0%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%B4%D0%B0-%D1%81%D0%B5-%D0%B2%D0%BD%D0%B5%D1%81%D0%B5-%D0%BA%D0%BE/
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 733
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

LEKOVI Empty Re: LEKOVI

Пишување by Nebula on Сре Окт 17, 2018 12:23 pm

Kako sto pisuva nekoi preparati sto se sodrzat vo lekovite se problem, del od niv se tretiraat kako droga i se zbaraneti supstanci.

Nebula

Број на мислења : 460
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LEKOVI Empty Re: LEKOVI

Пишување by osa on Сре Окт 17, 2018 9:33 pm

ajdeee ,a eve veke denes slushnav za legalizacija za odgleduvanje i konsumiranje na polesna droga za relaksacija ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 14805
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

LEKOVI Empty Re: LEKOVI

Пишување by Nebula on Чет Окт 18, 2018 10:09 am

E ova se vika lek.

Лекарите во Шкотска препишуваат природа на рецепт

На 5 октомври лекарите во Шетланд, Шкотска, добиле овластување да препишуваат „природа“ за да ги ублажат симптомите на пациенти со заболувања како висок крвен притисок, депресија, анксиозност, дијабетес, стрес и срцеви заболувања, објави „Матадор нетворк“. Се смета дека ова е прва програма од ваков вид во Обединетото Кралство.

Програмата доаѓа со многу интересна брошура за совети што би можело да се прави секој месец при препишување „природа“ на рецепт, па така на пример за октомври се вели дека „можете да цените облак“, во ноември „можете да разговарате со пони“, во декември „да ги нахраните птиците во вашата градина“. Сето тоа по упатство на лекар.

Рецептите за природата нема да ја заменат конвенционалната медицина, туку едноставно ги дополнуваат нормалните третмани.

https://www.slobodenpecat.mk/magazin/lekarite-vo-shkotska-prepishuvaat-priroda-na-retsept/

Nebula

Број на мислења : 460
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LEKOVI Empty Re: LEKOVI

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот