Мачки

Страна 1 of 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Мачки

Пишување by Гостин on Чет Фед 19, 2015 11:16 pm

Koga sme kaj domashnite ljubimci, kje zapochnam od machkite...Gi chuvam, no moram da naglasam deka ne chuvam rasni machki...Ima dovolno bezobzirni lugje koi svoite milenichinja, ili nivnite mladi gi frlaat na ulica...Pa, koga ke najdam nekoe takvo, jas se pogrizhuvam za nego...Hranata za machki ne e premnogu skapa, obichno se dvizhi pomegju 100 i 150 denari za kilogram...Dehelmetizacija, odnosno rochistuvanje od paraziti se primenuva obichno na tri meseci, zavisno od preparatot koj go koristite...Vakcina ednash godishno...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Мачки

Пишување by Гостин on Чет Фед 19, 2015 11:16 pm

Dokolku zhiveete vo kukja toa e idealno mesto za machkata...Vo stan mnogu poteshko se odgleduva...Ako nekoj ima drugi soznanija bi mi bilo zadovolstvo da me demantira...Lesno se uchat na higiena, potrebno e samo malku strplivost i slobodno vreme...Gi ima povekje vidovi, no za vidovite i karakteristikite ponatamu...Sega nekolku slikichki...


Последната промена е направена од Teo на Чет Фед 19, 2015 11:19 pm. Мислењето е променето 1 пати

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Мачки

Пишување by Гостин on Чет Фед 19, 2015 11:19 pm
Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Мачки

Пишување by Гостин on Чет Фед 19, 2015 11:25 pm

Onie shto sakaat da chuvaat machka, treba da znaat deka machkata e chuvstvitelno zhivotno, i saka ljubov i vnimanie...Pomalku vreme, zatoa shto ne mora da gi shetate kako kuchinjata, no sepak treba da ja sakate i da oddelite del od slobodnoto vreme za nea...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Мачки

Пишување by osa on Чет Фед 19, 2015 11:32 pm

Teo напиша:јас чував мачор ,се викаше Марко ,и беше ист како тоа што лежи на грб ,морав да го оставам ,но никогаш не го прежалив ....навистиа сакаат многу љубов ,но и даваат многу љубов и топли моменти

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

avatar
osa

Број на мислења : 12918
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мачки

Пишување by Гостин on Пет Фед 20, 2015 5:14 pm

Malku za rasite..Gi imate kratovlaktenesti i dolgovlaknesti...Ke se obidam da stavam slikichki od nekoi rasi...

Abesiniska machka...


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Мачки

Пишување by reiter on Пет Фед 20, 2015 7:37 pm

растев со мачки и кучиња.Од мачките најповеќе сум имал ангорка оние влакнестите.Згрижувам кога можам но сепак се одговорност но и пријатели кога сте осамени па можеш бескрајно да играеш со нив и отргнат мислите од секојдневието.Весели се и итри..кога им треба нешто знаат да мјаучат и бидат досадни се додека не добијат она што сакаат.Најинтересни ми се кога сами скокаат на вратата и отвараат..па зимно време мора да стануваш да затвараш врата Very Happy .Од имињата на мачките ми се во сеќавање..Бамби и Детелина(ангорки).За хигиената се педантни но потребно е навремено менување на песок.

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
avatar
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мачки

Пишување by osa on Пет Фед 20, 2015 8:05 pm

eve vakvo mache ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

avatar
osa

Број на мислења : 12918
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мачки

Пишување by Гостин on Саб Фед 21, 2015 4:34 pm

Balinezijska machka...inaku ne e od ostrovot bali...Potekloto go vodi od sijamkite...


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Мачки

Пишување by kiBik on Саб Фед 21, 2015 7:13 pm

Сум имал мачки. Неколку. Од нив само една беше сиамка. Останатите - учлични превъзходни. Последната ми умре лани - од тумор на градата. Веке нема да си зимам.
Иминя - Ламята Спаска, Грациела фон Китен.
Имав и кучиня (германска овчарка, дакел), растеа заедно со мачките, но тоа е за другата тема.
avatar
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мачки

Пишување by osa on Саб Фед 21, 2015 7:23 pm

kiBik напиша:Сум имал мачки. Неколку. Од нив само една беше сиамка. Останатите - учлични превъзходни. Последната ми умре лани - од тумор на градата. Веке нема да си зимам.
Иминя - Ламята Спаска, Грациела фон Китен.
Имав и кучиня (германска овчарка, дакел), растеа заедно со мачките, но тоа е за другата тема.

isto i jas koga ja zagubiv machkata ,nemam hrabrost da zemam druga ,od zal za taa shto ja izgubiv

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

avatar
osa

Број на мислења : 12918
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мачки

Пишување by osa on Нед Фед 22, 2015 12:22 am

sepak machkata e golem prijatel na chovekot ....mnogu gi sakam

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

avatar
osa

Број на мислења : 12918
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мачки

Пишување by Гостин on Пон Фед 23, 2015 10:32 am

Британска кратковлакнеста мачка, европска мачка, со густо крзно, инаку темпераментот и градбата се многу слични на домашните европски мачки од кои и потекнува.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Мачки

Пишување by Гостин on Сре Фед 25, 2015 2:25 pm

Aziska zachadena machka...
Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Мачки

Пишување by Гостин on Саб Фед 28, 2015 9:56 am

Eve edna interesna rasa...Amerikanska machka so nanadvor previtkani ushinja...
Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Мачки

Пишување by Гостин on Вто Мар 03, 2015 3:44 pm

Мачката ,е едно од првите припитомени животни. На Кипар има гробница во која е пронајдено маче закопано до човек, која датира од 9 500 година п.н.е. Во стариот Египет, била свето животно. Бастет била мачколика божица на музиката, на танцот и на мајчинството.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Мачки

Пишување by Гостин on Пет Мар 06, 2015 6:37 pm

Turska angora machka...Machka so nezhna gradba i poludolgo svilenkasto krzno...


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Мачки

Пишување by Гостин on Пет Мар 06, 2015 7:01 pm

Еве уште неколку слики...


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Мачки

Пишување by kiBik on Саб Мар 07, 2015 11:01 am

Teo напиша:...svilenkasto krzno...

A toa e? Koprinena kozina?
avatar
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мачки

Пишување by Гостин on Сре Мар 11, 2015 1:55 pm

Mislam deka e taka kiBik...A sega edna od pointeresnite rasi...

Bombajska machka

Ne e indiska, rasata e sozdadena vo SAD, no imeto go dobila zaradi indiskiot crn leopard...


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Мачки

Пишување by Гостин on Пет Мар 13, 2015 9:45 pm

Velshka machka...


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Мачки

Пишување by Гостин on Пон Мар 16, 2015 6:58 pm

Sibirska machka


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Мачки

Пишување by Гостин on Вто Мар 17, 2015 6:54 pm

Norveshka shumska machka...
Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Мачки

Пишување by Гостин on Саб Јун 20, 2015 11:09 am

Sfinks machka...
Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Мачки

Пишување by корисТник on Саб Јун 20, 2015 6:49 pm

Знае ли некој кој е берберот што ги бричел...и на што е...

корисТник

Број на мислења : 37
Join date : 2015-04-24

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мачки

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот