PTICA NA GODINATA

Go down

PTICA NA GODINATA Empty PTICA NA GODINATA

Пишување by Albatros on Чет Окт 18, 2018 11:16 am

Ama na Nov Zeland. Very Happy

Пијан гулаб е птица на годината во Нов Зеланд

Кереру е ендемски вид на гулаб во оваа земја и може да се најде на северните и на јужните острови, во градови и во руралните средини.

Кереру гулабите често паѓаат од гранки откако ќе се најдат премногу труло овошје што почнало да ферментира. Во лето, кога зреат овошките, понекогаш службите ги носат пијаните гулаби во азил за да се отрезнат. Групата за зачувување на животинските видови Forest and Bird ги опишува овие гулаби како „несмасни, пијани, стрвни и гламурозни“.

Кереру гулабите играат клучна улога во расејување на семињата на некои билки карактеристични за Нов Зеланд, токму поради фактот дека се едни од ретките видови кои можат да го голтнат целиот плод и да го исфрлат семето преку изметот.

https://kajgana.com/pijan-gulab-e-ptica-na-godinata-vo-nov-zeland


Albatros

Број на мислења : 382
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

PTICA NA GODINATA Empty Re: PTICA NA GODINATA

Пишување by luxor on Чет Окт 18, 2018 1:17 pm

Треба Делта да го пратиме таму, ќе му биде како во рајот да отишол. PTICA NA GODINATA Happy0035
luxor
luxor

Број на мислења : 5021
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

PTICA NA GODINATA Empty Re: PTICA NA GODINATA

Пишување by delta on Чет Окт 18, 2018 8:05 pm

mnoigu smesno dziv dzi./,.,?:<?ha ha ha./.<:
delta
delta

Број на мислења : 545
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

PTICA NA GODINATA Empty Re: PTICA NA GODINATA

Пишување by misterija on Чет Окт 18, 2018 8:56 pm

delta напиша:mnoigu smesno dziv dzi./,.,?:<?ha ha ha./.<:

Е убо ти мисли чоекот...може и нас да не повикаш на гости ако ти се уарни..џив џивввв....хахаххахааха Very Happy

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 442
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

PTICA NA GODINATA Empty Re: PTICA NA GODINATA

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот