TEMA ZA SE

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Re: TEMA ZA SE

Пишување by Albatros on Пет Ное 23, 2018 12:53 pm

Nisto ne ni e sveto i nisto ne znaeme da zacuvame za idnite generacii.

Моторните масла од пловните објекти се истураат во Охридско Езеро

СОС Охрид алармира за уште едно загдување на Охридско Езеро, а тоа се употребените масла од пловните објекти кое се исфрла во езерото.

Како што покажуваат фотографиите , мрсните дамки на површината јасно покажуваат каде одредени сопственици на пловни објекти го истураат употребеното масло, или пак други само ќе го остават позади некоја грмушка, мислејќи дека завршиле работа.

https://ako.mk/%D0%BC%D0%BE%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BC%D0%B0%D1%81%D0%BB%D0%B0-%D0%BE%D0%B4-%D0%BF%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BE%D0%B1%D1%98%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%B8-%D1%81/

Albatros

Број на мислења : 308
Join date : 2018-08-08

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: TEMA ZA SE

Пишување by Flora on Саб Дек 01, 2018 11:20 am

Pa zatoa site sakaat da izbegaat od ovde.

Каде е поевтино: во Македонија или во Германија?
Нашиот заклучок: без оглед на огромната разлика во животниот стандард и просечната плата, цените во Германија во најголем дел се поевтини. Во Македонија осетно поевтини се само солта, кафето, овошјето и зеленчукот.

https://www.dw.com/mk/%D0%BA%D0%B0%D0%B4%D0%B5-%D0%B5-%D0%BF%D0%BE%D0%B5%D0%B2%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%BE-%D0%B2%D0%BE-%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%B8%D0%BB%D0%B8-%D0%B2%D0%BE-%D0%B3%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0/g-37066995

Flora

Број на мислења : 240
Join date : 2018-08-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: TEMA ZA SE

Пишување by Albatros on Нед Дек 02, 2018 4:24 pm

Баба по мајка - зошто ни го одбележала детството и не сака повеќе од другата баба?

Категорија: Останато Создадено: 01 Декември 2018 Напишано од Елизабета Дамјаноска Спасеновска

Помеѓу внучето и бабата по мајчина страна, покрај љубов и внимание постојат уште неколку посебни врски.Ако сте имале среќа да растете покрај својата баба, веројатно вашите спомени од детството се полни со емоции поврзани со уживање и сигурност.Со сета почит кон бабата по таткова линија, но дали некогаш ви паднало на памет дека постои биолошка разлика помеѓу неа и бабата од мајчина страна? Ако може да им се верува на научниците, помеѓу внучето и бабата од мајка, покрај љубов и внимание постојат уште неколку посебни врски.Неоспорна генетикаГенетичарите велат дека внуците со бабите и дедовците делат во просек 25 отсто ДНК. Гените ги наследуваме и од бабите и дедовците, но најмногу од бабата по мајчина страна, тврдат научниците, бидејќи нивните гени имаат поголемо влијание на потомството. Научниците веруваат дека тоа е поради „поврзаноста по хромозомот X“. Имено, бабата по мајка на децата им пренесува 25 отсто хромозом X, без разлика на полот на детето, додека бабата по татко пренесува еден X хромозом на женските внуци, додека на машките не постои пренос на X хромозом.Што тука пречи во односот на внуците со родителите на таткото?Постојат повеќе теории, но најголем број научници веруваат дека во прашање е „татковата неизвеснот“, односно мајката на детето и нејзината мајка се 100 проценти сигурни дека одгледуваат свое дете, додека татковцит и нивните семејства, во тоа потсвесно не се секогаш сигурни, бидејќи тие не се страната која учествува во раѓањето.Сосема посебна блискостБабите по мајка се поблиски со внуците, веруваат научниците. Во многу семејства, токму бабата по мајка носи најголема одговорност за децата и најмногу време поминува со нив. Вложува во нив и најмногу се грижи за воспитувањето нивно, за разлика од бабата по татко.Единствена улогаЕдна чилеанска студија покажала дека од сите четири родители на нашите родители, внуците се најприврзани со бабата по мајка, бидејќи гените „прескокнуваат“ една генерација (мајката и таткото), па можеби токму поради тоа многу подобро се согласуваат со бабата и дедото, отколку со мајката и таткото.Дали се согласувате со тврдењето на научниците? Какво е вашето искуство?

https://mtm.mk/ostanato/36317-baba-po-majka-zoshto-ni-go-odbelezhala-detstvoto-i-ne-saka-povekje-od-drugata-baba

Albatros

Број на мислења : 308
Join date : 2018-08-08

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: TEMA ZA SE

Пишување by osa on Нед Дек 02, 2018 8:42 pm

navistina e taka ....potpolno se soglasuvam so tvrdenjeto na nauchnicite ....

p.s. i jas go vidov na internet i sakav da go postiram ,no telepatski(si mi gi prochital mislite ) i si go postiral ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


поддржи ги уставните измени ,верувај во владата
avatar
osa

Број на мислења : 13823
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: TEMA ZA SE

Пишување by Albatros on Пон Дек 03, 2018 12:04 pm

Neka se srekni sto nikogo ne ubile.

Во Грција за шест дена повеќе од 16.200 молњи

За помалку од една недела, Грција ја погодиле околу 16.200 молњи, а невремето наречено „Пенелопа“ донесе високи температури на запад и обилни снежни врнежи на исток, пишува „Катимерини“.

https://makfax.com.mk/svet/region/%D0%B2%D0%BE-%D0%B3%D1%80%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D1%88%D0%B5%D1%81%D1%82-%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%9C%D0%B5-%D0%BE%D0%B4-16-200-%D0%BC%D0%BE%D0%BB%D1%9A%D0%B8/

Albatros

Број на мислења : 308
Join date : 2018-08-08

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: TEMA ZA SE

Пишување by Nebula on Пон Дек 03, 2018 12:39 pm

Vo Kina izgradile hotel pod zemja vo napusten rudnik, atraktiven a ne e ni skap mnogu.
Nebula

Број на мислења : 375
Join date : 2018-08-04

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: TEMA ZA SE

Пишување by Albatros on Пон Дек 03, 2018 1:07 pm

Nisto de, norvezanite pod more izgradija. Very Happy


Albatros

Број на мислења : 308
Join date : 2018-08-08

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: TEMA ZA SE

Пишување by Albatros on Чет Дек 06, 2018 10:03 am

Kozata im gi izela parite, ne mi se veruva.

Имено, како што пишува локалниот портал aranđelovacinfo.rs во куќата на семејството Симиќ од Србија се случил незапаметен настан кога козата белка изела 20.000 евра кои семејството ги спремало за да купат 10 хектари земја.

https://press24.mk/sakale-da-kupat-zemja-pa-spremile-20000-evra-vlegla-kozata-belka-nezapameten-nastan

Albatros

Број на мислења : 308
Join date : 2018-08-08

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: TEMA ZA SE

Пишување by Nebula on Пет Дек 07, 2018 10:23 am


Nebula

Број на мислења : 375
Join date : 2018-08-04

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: TEMA ZA SE

Пишување by Albatros on Пет Дек 07, 2018 11:53 am

Bosanec e ne e iznenaduvanje. Very Happy


Albatros

Број на мислења : 308
Join date : 2018-08-08

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: TEMA ZA SE

Пишување by delta on Саб Дек 08, 2018 1:04 pm

tvrdogalavec./.../,
avatar
delta

Број на мислења : 451
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: TEMA ZA SE

Пишување by Albatros on Саб Дек 08, 2018 4:54 pm

Lizacot na cekani konecno ke si go dobie.

АВМУ ОДГОВОРИ НА ПРЕТСТАВКАТА НА ВОДИТЕЛКАТА ЕЛЕНА СТЕФАНОВСКА: СЕРГЕЈ ВАРОШЛИЈА УПОТРЕБУВАЛ НЕПРИСТОЈНИ КОМЕНТАРИ И НЕДОЛИЧНИ ОПИСИ

https://www.24.mk/details/avmu-odgovori-na-pretstavkata-na-voditelkata-elena-stefanovska-sergej-varoshlija-upotrebuval-nepristojni-komentari-i-nedolichni-opisi

Елена Стефановска го возврати ударот врз „1ТВ“ империјата: Сергеј Варошлија оди на суд! (ФОТО)

https://vistina.com.mk/radio-mileva/elena-stefanovska-go-vozvrati-udarot-vrz-1tv-imperijata-sergej-varoshlija-odi-na-sud-foto/

Albatros

Број на мислења : 308
Join date : 2018-08-08

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: TEMA ZA SE

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот