Пчеларство

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Пчеларство

Пишување by Гостин on Чет Фед 19, 2015 11:35 pm

Пчелите како хоби. Можеби некој ќе помисли дека е малку контроверзно. Пчеларството обично се спомнува како бизнис. Меѓутоа информациите зборуваат дека најголем дел од пчеларите се хобисти, или популарно наречени викенд пчелари. Се разбира покрај задоволството тука улога има и дополнителниот приход, кој ова хоби може да го донесе.Сепак морате да исполнувате одредени услови и да имате некои погодности, за да може да бидете пчелар хобист.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Пчеларство

Пишување by Гостин on Чет Фед 19, 2015 11:35 pm

Одржувањето на пчелните семејства, кои ќе ги имате толку колку што ви дозволуваат условите, не е многу скапо, посебно имајки во предвид дека сепак ќе успеете да произведете чист и квалитетен мед, барем за задоволување на домешните потреби.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Пчеларство

Пишување by Гостин on Чет Фед 19, 2015 11:43 pm

Еве слика како изгледа рој пчели кој веќе почнал со изградба на своето живеалиште во природата.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Пчеларство

Пишување by Гостин on Пет Фед 20, 2015 6:36 pm

Пчелите живеат в организирана заедница, наречена пчелно семејство. Обично имаат, зависно од годишното доба, од неколку илјади до неколку десетини илјади единки. Пчелното семејство го сочинуваат матицата, единствената пчела која може да несе оплодени јајца и да го зголемува бројот на единки во семејството, пчелите работнички кои се грижат за собирање на храната и одгледување на потомството, и трутовите, машките единки кои ја оплодуваат младата матица.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Пчеларство

Пишување by Гостин on Пет Фед 20, 2015 8:41 pm

Матицата, е кралицата на пчелното семејство. Лачи феромони кои останатите пчели ги чувствуваат и тоа им помага во организацијата на работата. Недостатокот на феромони од матицата предизвикува вознемиреност кај пчелите, и тогаш пчелите преземаат одредени дејствија. Ако матицата е присутна, но поради старост се намалило лкачењето на феромоните, во пчелното семејство се случува тиха смена. Пчелите одгледуваат нова, млада матица, која после спарувањето ја заменува старата.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Пчеларство

Пишување by Гостин on Пет Фед 20, 2015 8:44 pm

Матицата опколена од своите придружнички...Матичњаци, келиите во кои пчелите ја одгледуваат матицата..


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Пчеларство

Пишување by Гостин on Саб Фед 21, 2015 4:30 pm

Пчелите работнички, се оние кои ги хранат и греат ларвите, произведуваат восок и го градат саќето, ја чуваат кошницата од натрапници, носат вода и собираат полен и нектар неопходни за преживувањее на семејството.Додека на трутовите пред се, задача им е да ги оплодат младите неоплодени матици.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Пчеларство

Пишување by Гостин on Нед Фед 22, 2015 4:36 pm

Основната храна на пчелите се нектарот, кој го лачат цветовите на растенијата, и поленот, т.е. цветниот прашец. Ги собираат пчелите работнички, и ги складираат во кошницата. Нектарот се преработува од куќните пчели . Се додава ензимот инвертаза, се испарува водата, и кога ќе постигне густина во која водата ќе биде околу 20% се запечатуваат ќелиите. Поленот се набива во ќелиите, па се дополнуваат со мед. Таму фемантира. Тоа се нарекува перга, најквалитетниот продукт на пчелите.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Пчеларство

Пишување by Hamad bim Khalifa on Нед Фед 22, 2015 4:50 pmKaj me frli od bombaski temi na PCELI!!!! NE E MOGUKJE!!!!
avatar
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пчеларство

Пишување by Гостин on Нед Фед 22, 2015 4:52 pm

Мора некој да се грижи за здравјето на мелничарите. А медот е една од најздравите храни. Има поговорка која вели, ако не го јадеш медот како храна, ќе го јадеш како лек.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Пчеларство

Пишување by Hamad bim Khalifa on Нед Фед 22, 2015 4:54 pm

Obozava med : med so palacinki i orasi, med so jabolkov ocet i med so caj i rum!!!!
avatar
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пчеларство

Пишување by Гостин on Нед Фед 22, 2015 5:12 pm

Во пчелното семјство матицата полага јајца од кои се испилуваат пчели работнички, трутови, или нови матици. Трутовите се испилуваат од неоплодени јајца, додека за да се испилат пчели работнички и матици јајцата мора да бидат оплодени.Најбргу се испилуваат матиците, за 16 дена, пчелите работнилчки за 21 ден, и трутовите за 24 дена.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Пчеларство

Пишување by Гостин on Нед Фед 22, 2015 5:17 pm

Инаку развојот започнува како јајце, па ларва, кокона, и на крај возрасна единка. Стадиумите траат различно за матицата, работничките и трутовите.Еве една слика со различен стадиум на развој на пчелите.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Пчеларство

Пишување by Гостин on Нед Фед 22, 2015 5:21 pm

Уште една, но таму каде што пишува трутови, треба да биде работнички, а каде што пишува работнички треба да биде трутови. Но приказот на развој на единките е точен.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Пчеларство

Пишување by Гостин on Пон Фед 23, 2015 8:56 pm

Да напоменам дека пчелите на почетокот ларвите ги хранат со млеч а подоцна со перга, мешавина од полен и мед. Единствено матицата е хранета со млеч до запечатувањето на келијата. Инаку основните производи од пчелите се медот, поленот, восокот, млечот, и пчелниот отров, кој во последно време се повеќе наоѓа употреба во медицината...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Пчеларство

Пишување by Hamad bim Khalifa on Пон Фед 23, 2015 10:49 pm

Luki edno strucno mislenje: Dali moze da se cuvaat dve-tri koshnici na balkon na 4-ti kat i povisoko? Dali ke vlijae na kvalitetot na medot i dali e vo zakonski ramki? Ako ne e kolku e kaznata?
p.s. Napomena - vo zgradata nema lift!
avatar
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пчеларство

Пишување by Гостин on Пон Фед 23, 2015 11:08 pm

Може. Но дали е законски во Македонија не знам. Во поголемиот дел од ЕУ државите е дозволено. На квалитетот на медот влијае изворот на некатарот, не местоположбата на кошницата. Немањето лифт е проблем за пчеларот, не за пчелите.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Пчеларство

Пишување by Hamad bim Khalifa on Пон Фед 23, 2015 11:17 pm

Epa cim e taka uste samo edno prashanje:
Dali moze kukjarkite - koshnicite da gi napravam od stiropor, poradi smaluvanje na tezina, t.e. m"knenje po skali! Laughing
avatar
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пчеларство

Пишување by Гостин on Пон Фед 23, 2015 11:45 pm

Може. Но сепак би требало да имаш некакво искуство во одгледувањето на пчели за да го направиш тоа. Освен тоа материјалот треба да биде квалитетен со голема густина. Најдобро решение би било купување на готова кошница од стиропор. Мислам дека во Македонија ги нема, но во соседството може да се најдат.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Пчеларство

Пишување by Гостин on Пон Фед 23, 2015 11:56 pm

Kalifu, ti navistina mislish da se zakachash so ovie bodlivite insekti???

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Пчеларство

Пишување by Hamad bim Khalifa on Пон Фед 23, 2015 11:56 pm

More da pocekam malku....? Razbrav deka naskoro ke se prodaval "seknd hend stiropor" po povolna cena. Ke se demontirale od nekoi si fasadi..... samo ne sum bash siguren vo kvalitetot.... Rolling Eyes
avatar
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пчеларство

Пишување by Hamad bim Khalifa on Пон Фед 23, 2015 11:58 pm

Teo напиша:Kalifu, ti navistina mislish da se zakachash so ovie bodlivite insekti???

Normalno....od nesto mora da se zivee, a ne mi se ide u Ekvador!
avatar
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пчеларство

Пишување by Гостин on Вто Фед 24, 2015 12:03 am

Nema kvalitet tamu kalifu...


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Пчеларство

Пишување by Гостин on Вто Фед 24, 2015 12:05 am

Hamad bim Khalifa напиша:
Teo напиша:Kalifu, ti navistina mislish da se zakachash so ovie bodlivite insekti???

Normalno....od nesto mora da se zivee, a ne mi se ide u Ekvador!

Zoshto bre u Ekvador...Pa mozhesh i u Belize...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Пчеларство

Пишување by Hamad bim Khalifa on Вто Фед 24, 2015 12:10 am

More znaes deka ova - kapitelive- mnogu prakticna rabota.... koga ke se isprljaat od ova skopskiov smog, mozes nabrzina da go demontirash i u prva avto peralna na perenje! Za eden den mozes cela fasada da ja izvadish, isperes i vratish nazad! PAMETNO nek si ebat mater!?!?!
avatar
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пчеларство

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот