Кучиња

Страна 6 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Go down

Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Саб Окт 22, 2016 12:26 pm

Фотографирањето животни може да биде прилично тешко, но за Ана не постои нешто подобро. Секако, тоа има свои предизвици. Таа смета дека најголем предизвик кога се фотографираат кучињата е да се фати вистинскиот карактер и душа на кучето, за да се создаде жива слика. Исто така таа смета дека треба да се биде поврзан со кучето за да се создаде совршена фотографија од него.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Саб Окт 22, 2016 12:27 pm

„Секое куче има свои емоции и изрази. Некои од нив се смешни, другите се многу концентрирани.“

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Саб Окт 22, 2016 12:27 pm

Најомилената фотографија на Ана е од нејзиното куче Синди, затоа што таа го покажува нејзиниот лик во секој поглед: Добрата природа, смиреноста, убавината, верноста, како и нејзината рамнотежа. Инспирацијата е многу важна за секој фотограф, а Ана најчесто добива инспирација од самото куче за време на фотосесијата. Според неа, секое куче има свој различен карактер.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Саб Окт 22, 2016 12:27 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Саб Окт 22, 2016 12:27 pm

„Понекогаш ме инспирираат и различни пејзажи. Честопати кога сум на прошетка со моето куче Фин, забележувам место што ми се допаѓа и истовремено си создавам целосна слика во умот. Во тоа време знам каде сакам да седи кучето, какво би сакала да биде времето додека фотографирам и така натаму. Потоа се обидувам да ја направам фотографијата што сум си ја замислила“, вели Ана.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Саб Окт 22, 2016 12:28 pm

Таа смета дека главната причина што нејзините слики се толку колоритни е што секогаш внимава на осветленоста. За време на сончевите денови таа фотографира само рано наутро или навечер. Само тоа време светлината е нежна при што создава таква интензивна боја. Ана сака да фотографира кога времето е облачно и без сонце.

Таа им дава неколку совети на почетниците, за да може да добијат совршена фотографија:

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Саб Окт 22, 2016 12:28 pm

„ Најпрво треба да фотографирате во висина на очите, тоа помага кучињата да имаат поприроден став и дава еден поинаков поглед од она што ние вообичаено го гледаме… Исто така треба да го фатите нивното внимание кое лесно може да биде одвлечено, но оние кучиња што сакаат да си играат, добри се за создавање фотографии во акција. За статични фотографии користете играчки, храна или смешни звуци за да го задржите нивното внимание.“

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Саб Окт 22, 2016 12:28 pm

Ана смета дека е потребно да има доволно добра светлина што ќе го нагласи изразот на кучето. Таа исто така советува да користите голем отвор, да ја направите позадината матна и да го задржите фокусот на кучето. Но, најважно од сѐ е да се забавувате!

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Саб Окт 22, 2016 12:28 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Саб Окт 22, 2016 12:28 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Саб Окт 22, 2016 12:29 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Саб Окт 22, 2016 12:29 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Саб Окт 22, 2016 12:29 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Саб Окт 22, 2016 12:29 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Саб Окт 22, 2016 12:29 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Teo on Сре Дек 21, 2016 10:21 am

avatar
Teo

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Teo on Сре Дек 21, 2016 10:21 am

avatar
Teo

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Teo on Сре Дек 21, 2016 10:22 am

avatar
Teo

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Teo on Сре Дек 21, 2016 10:22 am

avatar
Teo

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Teo on Сре Дек 21, 2016 10:22 am

avatar
Teo

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Teo on Сре Дек 21, 2016 10:23 am

avatar
Teo

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Teo on Сре Дек 21, 2016 10:23 am

avatar
Teo

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Teo on Сре Дек 21, 2016 10:23 am

avatar
Teo

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 6 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот