Кучиња

Страна 8 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down

Re: Кучиња

Пишување by luxor on Нед Дек 25, 2016 5:09 pm

avatar
luxor

Број на мислења : 3225
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Teo on Вто Фед 21, 2017 5:33 pm

11 навики со кои несвесно го нервирате вашето куче

Кучињата не се толку пребирливи како што се мачките, но сепак, тие имаат неколку работи кои им пречат во вашето однесување. Со цел да го направите вашиот најдобар пријател посреќен и помалку нервозен, во продолжение погледнете на што најмногу треба да внимавате.
avatar
Teo

Број на мислења : 3215
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Teo on Вто Фед 21, 2017 5:34 pm

1. Гушкање

Можеби мислите дека нема ништо лошо во тоа да ги ставите своите раце околу вашиот домашен миленик, но всушност, повеќето кучиња не го сакаат тоа. Иако некои од нив ги толерираат вашите прегратки, другите тоа го гледаат како чин на доминација.
avatar
Teo

Број на мислења : 3215
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Teo on Вто Фед 21, 2017 5:34 pm

2. Користење зборови наместо говор на телото

Кучињата не можат да го разберат она што вие го кажувате, па ним им требаат вашите гестови за да откријат што сакате од нив. Така, вербалните и физичките команди може да ги збунат вашите миленици.
avatar
Teo

Број на мислења : 3215
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Teo on Вто Фед 21, 2017 5:34 pm

3. Галење на неговата глава

За луѓето, многу нормално е да си ги галат своите кучиња. Иако на некои им годи, сепак, повеќето од нив не уживаат во оваа активност.
avatar
Teo

Број на мислења : 3215
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Teo on Вто Фед 21, 2017 5:35 pm

4. Одржување контакт со очите

Вие можете да гледате во очите на вашиот крзнен пријател колку што сакате, но одржувањето контакт со очите со кучето може да предизвика агресивни реакции.
avatar
Teo

Број на мислења : 3215
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Teo on Вто Фед 21, 2017 5:35 pm

5. Недостиг на правила и организирање

Кучињата сакаат организациска рутина и треба да знаат каде им се нивните граници. Поставете им правила и тие ќе чувствуваат поголема доверба кон вас.
avatar
Teo

Број на мислења : 3215
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Teo on Вто Фед 21, 2017 5:36 pm

6. Држење во тесен поводник

Кучињата многу добро умеат да ги интерпретираат вашите мисли и чувства преку поводникот. Така, доколку ги држите силно, тоа им покажува дека сте под стрес, па и ним исто така им е непријатно. Доколку пак поводникот го држите полабаво, тогаш тоа им покажува дека сѐ е во ред и дека и тие може исто така да се смират.
avatar
Teo

Број на мислења : 3215
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Teo on Вто Фед 21, 2017 5:36 pm

7. Не им дозволувате да истражуваат и да душкаат

Истражувањето на околината и душкањето е карактеристично за кучињата. Доколку не им дозволите да го прават она што го сакаат додека се во прошетка, кучето пропушта голема шанса да го апсорбира она што се наоѓа во надворешниот свет.
avatar
Teo

Број на мислења : 3215
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Teo on Вто Фед 21, 2017 5:36 pm

8. Принудување да комуницираат со луѓе и животни кои не им се допаѓаат

Доколку го принудувате вашето куче да се соочи со својот страв и да оствари контакт со други кучиња и непознати, во моменти кога тоа е нервозно или исплашено, тогаш нема да добиете ништо позитивно.
avatar
Teo

Број на мислења : 3215
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Teo on Вто Фед 21, 2017 5:37 pm

9. Кога сте напнати

Кучињата се експерти за читање на вашиот говор на телото, а и лесно имитираат како вие се чувствувате. Колку повеќе сте нервозни, толку понервозно станува и вашето куче. Ако сакате да се смири вашиот миленик, најпрво треба да започнете од самите себе.
avatar
Teo

Број на мислења : 3215
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Teo on Вто Фед 21, 2017 5:37 pm

10. Кога им е досадно

Сопственикот кој постојано е зафатен со најразлични обврски и покажува мал интерес, е кошмар за секој миленик. Па, обидете се да одвоите малку повеќе време за да играте со вашиот верен пријател, а не да го оставате да чека во вашиот дом.
avatar
Teo

Број на мислења : 3215
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Teo on Вто Фед 21, 2017 5:37 pm

11. Изложување на силни мириси

Кучињата се околу 10.000 до 100.000 пати почувствителни на мирис, отколку луѓето. Па, поради ова, тие не сакаат да бидат изложувани на силни мириси. Затоа, кога планирате да правите нешто што ќе им пречи, тогаш бидете сигурни дека ќе ги однесете на пристојна оддалеченост од вас.
avatar
Teo

Број на мислења : 3215
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by delta on Сре Фед 22, 2017 1:40 pm

ima kucinja bolje ziveat od nekoi luge,/.,/
avatar
delta

Број на мислења : 256
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кучиња

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 8 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот