ЗОШТО НЕТРЕБА ДА ЈА ....

Go down

ЗОШТО НЕТРЕБА ДА ЈА .... Empty ЗОШТО НЕТРЕБА ДА ЈА ....

Пишување by osa on Пон Ное 05, 2018 7:11 pm

Еве зошто не треба да ја фрлате кората од портокал


Докажано е дека кората од портокал има повеќе ефект на подобрување на здравјето отколку самиот плод на ова овошје.

Содржи повеќе калциум, дури два пати повеќе отколку јадрото и со тоа ги зајакнува коските. Исто така, поради високата содржина фалавоноиди, кората на ова медитеранско овошје го регулира крвниот притисок и го намалува лошиот холестерол.Исто така, поради споменатиот антиоксиданс, многу е делотворна во первенција од канцер.

Богата со витамин Ц, кората од портокал е една од најздравите намирници кои ги фрламе.Бидејќи вкусот не е сладок колку и самиот плод, можете да ја користите рендана во салати, дури и да подготвувате чај.

Придобивките од сокот од портокал:

Антиоксидансите кои ги содржи сокот од портокал помагаат во регулирање на дигестивниот систем и на метаболизмот со што се спречува непотребното задржување на течности во организмот,а помагаат и при исфрлањето на штетните масти.

Со пиење на само една чаша 100% сок од портокал без додаден шеќер и без конзерванси директно ќе придонесете кон подобрување на вашето здравје.Една чаша сок од портокал задоволува 25% од дневната потреба на витаминот Ц во вашиот организам, витамин што преставува неизоставен дел кој помага во зацврстување на коските, одржување на кожата во најдобра состојба и директно влијае во подобрување на имунолошкиот систем во борбата со сезонските вируси и инфекции.

Портокалите содржат природни состојки кои помагаат во намалување на ризиците од срцеви заболувања и аритмија, а постојат и истражувања кои велат дека портокалот помага во намалувањето на ризиците од појава на повеќе типови на карцином.

Некои од состојките на 100% сок од портокал помагаат во намалувањето на создавањето на ЛДЛ холестеролот во телото, со што се намалува ризикот од појави на проблеми со срцето.Вива, 1 литарскиот 100% сок од портокал е произведен од 12 сочни портокали. Без додаден шеќер и без конзерванси, Вива 100% сок од портокал овозможува одличен почеток на денот, помага во воспоставувањето баланс во исхраната и исполнува со чувство на свежина која се преточува во пријатно и среќно расположение кое ќе ве води низ денот.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 14959
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот