Salati

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Salati Empty Salati

Пишување by Гостин on Саб Фед 21, 2015 5:06 pm

Zholta bez salata...Ne mozhe...Zatoa eve eden recept zas shopska....

Шопска салата

2 домати
2 краставици
1 кромид
1 зелена пиперка
200 гр. Сирење по желба
Масло за јадење
Сол

Доматите и излупените краставички се сечат на коцки и се ставаат во длабок стаклен сад. Се додава ситно сечкан кромид , пиперка сечена на кругови и се зачинува со сол и масло за јадење. Откако ќе се промеша содржината во стаклениот сад, врз салатата се ренда сирењето.

Salati Shopska-salad


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Salati Empty Re: Salati

Пишување by kiBik on Саб Фед 21, 2015 7:07 pm

Хе, Тео! А зощо садот мора да биде стаклен? Инаку нема да е шопска ли? Или да се гледаат боите на бугарското знаме - бело, зелено, црвено? Very Happy
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Salati Empty Re: Salati

Пишување by Гостин on Саб Фед 21, 2015 7:30 pm

Dobro bre kiBik, kaj vide ti deka sadot e staklen...Jas mislev deka ova e keramika... Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Salati Empty Re: Salati

Пишување by kiBik on Нед Фед 22, 2015 10:15 am

Па кьорав сум,не разбирам или не можам да читам???
Доматите и излупените краставички се сечат на коцки и се ставаат во [size=18]длабок стаклен сад[/size]. Се додава ситно сечкан кромид , пиперка сечена на кругови и се зачинува со сол и масло за јадење. Откако ќе се промеша содржината [size=18]во стаклениот сад[/size], врз салатата се ренда сирењето. напиша:
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Salati Empty Re: Salati

Пишување by Гостин on Нед Фед 22, 2015 10:55 am

Na sadot od slikata mislev...Ne mi lichi neshto na staklo...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Salati Empty Re: Salati

Пишување by Hamad bim Khalifa on Нед Фед 22, 2015 12:53 pm

Mene sopskava salata mi e najubava salata! Bas kako i blgarskoto zname - salata! Twisted Evil
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Salati Empty Re: Salati

Пишување by Гостин on Вто Фед 24, 2015 5:57 pm

Еве една добра салата. Цезар салата.

Потребни состојки:

2 марули
300г пилешко филе
300г свежи домати
100г двопек
120г маслинки
100г пармезан
Сос за зачинување направен од сенф, мајонез и сок од лимон

Начин на приготвување:

Испечете го пилешкото филе на грил тава или на скара и исечкајте го на ситни коцки.
Искинете ги листовите од марулата на парчиња.
Исечкајте ги доматите на мали коцки.
Искршете го двопекот на парчиња.
Обескостете ги маслинките и ситно исечкајте ги.
Состојките ставете ги во длабок сад и додајте го претходно приготвениот сос за зачинување. Промешајте.
Изрендајте го пармезанот на површината на салатата и послужете.

http://tikves.com.mk/recepti/tsezar-salata-za-4-litsa/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Salati Empty Re: Salati

Пишување by tmoro on Нед Мар 01, 2015 10:21 pm

Бидејки уште постам си направив -овошна или некои постари викаат вочна салата
-авокадо
-ананас
-банана
-грејп
-јаболка
-портокал


tmoro

Број на мислења : 545
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Salati Empty Re: Salati

Пишување by Гостин on Пон Мар 02, 2015 5:37 pm

Таратор

1 краставица
100 гр. масло
1/2 кгр. кисело млеко
3-4 чешниња лук
сол


Ставете гo лукот во дрвена ваганка, додајте сол и толчете се додека лукот не се истолчи добро. Вo таа смеса постепено додавајте масло и матете добро дoдека не добиете смеса слична на млеко. Во таа смеса дoдајте го киселото млеко убаво изедначете ја смесата и на крај додајте ја краставичката исечкана на ситни коцки. Во колку киселoтo млеко е мноry ryсто можете да дoдате 1-2 филџана вода.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Salati Empty Re: Salati

Пишување by tmoro on Вто Мар 03, 2015 1:47 pm

Teo напиша:Таратор

1 краставица
100 гр. масло
1/2 кгр. кисело млеко
3-4 чешниња лук
сол


Ставете гo лукот во дрвена ваганка, додајте сол и толчете се додека лукот не се истолчи добро. Вo таа смеса постепено додавајте масло и матете добро дoдека не добиете смеса слична на млеко. Во таа смеса дoдајте го киселото млеко убаво изедначете ја смесата и на крај додајте ја краставичката исечкана на ситни коцки. Во колку киселoтo млеко е мноry ryсто можете да дoдате 1-2 филџана вода.

Тоа со лукот да не се вика МАКАЛО?

tmoro

Број на мислења : 545
Join date : 2015-01-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Salati Empty Re: Salati

Пишување by Гостин on Чет Апр 23, 2015 7:53 pm

САЛАТА СО ТУНА

Потребно:

2 конзерви филети туна
4 варени јајца
150 г кисели краставички
1 лажичка ситно сечкан магдонос
1 чешне лук
40 мл маслиново масло
1 лажица јаболков оцет

Приготвување: филетите од туната исечете ги на помали парчиња, па измешајте ги со исечканите тврдо варени јајца, кисели краставички и магдоносот. Потоа, додадете го истолчениот лук, маслиновото масло и јаболковиот оцет. Салатата левтерно измешајте ја и изладете ја пред да ја послужите.

Salati B8FE8C29F0D1FB49BEB3A9F7F18A5BFA

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Salati Empty Re: Salati

Пишување by osa on Сре Апр 29, 2015 6:16 pm

mora da e vkusna salatata shtom ja preporachuvash ti !

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 14500
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Salati Empty Re: Salati

Пишување by Гостин on Нед Окт 04, 2015 4:26 pm

Салата од сладок компир

1 кг сладок компир
250 гр крем сирење
100мл хопла
300 гр пржена сланина
мед (ако компирот не е доволно сладок)
сол, црн бибер
1 лажица суво грзоје

Компирот се пече во рерна. Додека е сеуште топол се лупи и се гмечи со вилушка ( не премногу како за пире).Во компирот се промешуваат сите останати состојки и се служи посипано со суво грозје.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Salati Empty Re: Salati

Пишување by Гостин on Нед Окт 04, 2015 4:27 pm

Кинеска Харусаме салата

500 гр оризови нудли
300 гр шунка
омлет од 3 јајца
1 краставица
3-4 моркови
за преливот потребни состојки
5-6 големи лажици соја сос
3 лажици балзамико оцет
1 лажица шеќер
3 лажици масло од сусам
сусам
Подготовка
Се варат нудлите, се цедат убаво и се мешаат со предгодно исецканиот зеленчук и шунка.Зеленчукот и шунката се сецкаат на тенки долги стапчиња. Се пржи омлет од јајцата и се сецка на ленти.се додава во нудлите,шунката и зеленчукот.Се преливаат со преливот од горе наведените состојки и се посипува со сусам.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Salati Empty Re: Salati

Пишување by Гостин on Нед Окт 04, 2015 4:28 pm

Салата од пченка и сусам

состојки
1 кеса замрзната пченка (500гр)
40-50гр сусам
250гр крем сирење
200 гр павлака
сол
Подготовка
Се вари кратко пченката. Сусамот се пропржува без масло. Оладените пченка и сусам се мешаат со крем сирењето и павлаката и се посолува по вкус .

Salati Corn-1-300x225

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Salati Empty Re: Salati

Пишување by Гостин on Нед Окт 04, 2015 4:29 pm

Ekzotik salata

Sostojki:
2-3 snopcinja praz (debeli kolku prst, zeleniot del okolu 15cm dolgi)
1 konzerva seckan na kocki ananas (800gr)
500gr vareno pilesko belo meso, ili telesko
5 vareni jajca
1 tegla majonez (720ml)


Podgotovka:
Prazot se secka na tenki krugcinja se stava vo sad i se posoluva.Vrz prazot se redat parcinjata iseckan ananas, vrz ananasot se redi iseckanoto meso i povtorno se posluva. Vrz mesoto se redat iseckanite vareni jajca i odozgora se preliva so majonezot (bez meshanje!). Se zatvara sadot so kapak i se ostava da odstoi 24h vo frizider. Sledniot den salatata se promesuva i se servira.

Salati Tropical-Chicken-Salad-300x225

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Salati Empty Re: Salati

Пишување by Гостин on Нед Окт 04, 2015 4:29 pm

Salata Mila

1 marula sitno seckana, sol,maslinovo maslo,origano, 2 domati iseckani na kocki, 150 gr. tenko secena slanina i isprzena, kocki belo ovco ili mesano sirenje. Se 200 ml razmatuva pavlaka,2 supeni lazici majonez, malku sitno sirenje i origano i se preliva vrz salatata.

Salati Sdalata-mila-300x300

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Salati Empty Re: Salati

Пишување by Гостин on Нед Окт 04, 2015 4:30 pm

Salata od palacinki

Sastojci
10-15 palacinki
200 gr kulena ili cajne,sunke, prsute…
10-15 komada maslinki punjenih paprikom
4-5 pecene crvene paprike
9-10 kom kiselih krastavcica
200 ml kisele pavlake
200 gr majoneza
200 gr kackavalja ili belog tvrdjeg sira
malo mlevenog bibera
Priprema
Palacinke napravite kao sto to obicno radite,samo ih malo posolite.Kad ih ispecete iseckajte ih na tanke rezance.Kulen isecite na tanke listice,pa onda na kockice.Ako nemate kulen,mozete da naseckate cajnu kobasicu, prsutu ili sunku.Krastavcice mozete da narendate,a masline isto sitno iseckajte.Sir narendajte.Pecenu papriku iseckajte na kockice,a ako je iz zamrzivaca,prvo je proprzite na ulju.Pomesajte majonez i pavlaku,dodajte malo mlevenog bibera,pa sjedinite sve sastojke.Preko salate narendajte kackavalj ili tvrdji beli sir i stavite u frizider da se salata ohladi.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Salati Empty Re: Salati

Пишување by Гостин on Нед Окт 04, 2015 4:30 pm

Жилиен салата

1 Зелена салата исечена на тенки лентички
2 поголеми рендани варени моркови
250г. шунка на исечена на тенки лентички
200г. рендан кравји кашкавал
200 мл павлака
150-200 мл. мајонез
сол и бибер
Сите горе наведени производи се мешаат заедно. Салатата се сервира добро оладена.

Salati Dreamstime_zelena-salata-s-rotkvicama-i-majonezom-310x250-300x241

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Salati Empty Re: Salati

Пишување by Гостин on Нед Окт 04, 2015 4:31 pm

Зелена салата со прелив и суво грозје

1 Зелена салата
2-3 Домати
100 гр пршута
100 гр кашкавал
50 гр суво грозје
Мајонез и павлака
зачини-вегета,оригано,босилок,бибер,сол
Зелената салата се сецка тенко,доматите се сечат на тенки резанки,пршутата исто така а кашкавалот на коцкички.Се додава сувото грозје, се прелива со маслиново масло се убаво се промешува.Мајонезот (2-3 големи лажици) со павлаката (околу 200гр.) се меша со зачините. салатата се прелива со преливот и лесно се промешува.

Salati Salata-300x200

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Salati Empty Re: Salati

Пишување by Гостин on Чет Мар 31, 2016 7:24 pm

Салата со јаболка и ореви

Salati 8591_121015163715789_680x570

Состојки:

6 шолји зелена салата (можете да користите марула, спанаќ, рукола… која било зелена салата по желба)
1 црвено јаболко
1 зелено јаболко
1 шолја ореви, грубо исечкани
1/3 шолја издробено фета сирење
1/3 шолја сушени брусници

за преливот:

1 шолја јаболков сок
4 лажици јаболков оцет
2 лажици мед
1/4 шолја маслиново масло
малку сол и бибер
Приготвување:

Излупете и исечкајте ги јаболката. Во сад ставете ги марулата, спанаќот, оревите, фета сирењето и брусниците.

Направете ги дресингот, прелијте ги состојките и промешајте. Сервирајте веднаш и уживајте.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Salati Empty Re: Salati

Пишување by Teo on Саб Дек 17, 2016 10:39 am

3 посни салати кои ќе ја разубават празничната трпеза

Големата посна слава е пред нас, па доколку ви недостига инспирација за превкусни посни салати, ова се нашите три фаворити. Пробајте ги и разубавете ја трпезата.
Teo
Teo

Број на мислења : 4398
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Salati Empty Re: Salati

Пишување by Teo on Саб Дек 17, 2016 10:41 am

Салата со праз и со туна

Потребни намирници – 1 кг компир, 2 големи конзерви туна (во парчиња), 1 поголем праз (или два помали), 10-на кисели краставички, 300 грама посен мајонез, сол и црн пипер.

Salati Salata-1

Подготовка

Измијте го и сварете го компирот без да го лупите. Потоа излупете го и исечкајте го на коцкички. Празот исечкајте го на кругчиња, малку посолете, па оставете го кратко да отстои дури пушти малку сок. Пред да го измешате со останатите состојки, добро исцедете го. Краставичките исечкајте ги на ситни коцки. Сите состојки соединете ги, па додавајте малку по малку мајонез. На крајот посолете по вкус, наросете малку црн пипер и се добро измешајте.
Teo
Teo

Број на мислења : 4398
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Salati Empty Re: Salati

Пишување by Teo on Саб Дек 17, 2016 10:42 am

Салата од бел грав

Потребни намирници – 250 грама бел грав, кромид, 50 грама зелена салата, 20 црни маслинки, 3 лажици сечкан свеж магдонос, сок од 1 лимон, сол и црн пипер.

Salati Salata-2

Подготовка

Измијте ја зелената салата и листовите убаво наредете ги на чинија за сервирање. Ако користите грав од конзерва подготовката е многу едноставна. Белиот грав треба да се свари во солена вода на тој начин што зрната ќе останат цели, односно да не бидат преварени. Сварениот грав исцедете го и оставете го на страна убаво да се олади. Кромидот исечкајте го на ситни парченца. Во посебен сад измешајте го внимателно гравот, кромидот, додадете ги маслинките и ситно исечканиот магдонос. На крај зачинете со сол, црн пипер и сокот од лимон. Внимавајте да не претерате со лимоновиот сок, дегустриајте па додавајте од лимонот по вкус. Сервирајте ја салатата на листовите од зелена салата.
Teo
Teo

Број на мислења : 4398
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Salati Empty Re: Salati

Пишување by Teo on Саб Дек 17, 2016 10:43 am

Салата од компир и моркови

Потребни намирници – 1/2 килограм компири, 200 грама сенф, 4 помали главици кромид, 3 варени моркови.

Salati Salata-3

Подготовка

Излупете го и сварете го компирот, потоа сварете ги и морковите. Водата од варениот компир сочувајте ја, а во посебен сад испасирајте го компирот и морковите. Потоа добро измиксајте ги заедно. Излупете го и ситно исечкајте го кромидот, па продинстајте го во водата во која се вареше компирот. Кога кромидот малку ќе омекне, спојте го со смесата од компири и моркови. На крајот додадете го сенфот и уште малку матете со миксер. Декорирајте со магдонос.
Teo
Teo

Број на мислења : 4398
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Salati Empty Re: Salati

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот