Salati

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Salati - Page 2 Empty Re: Salati

Пишување by delta on Саб Дек 17, 2016 12:06 pm

u kompir tuna.u kompir morkovi./.barem u toa gravot slaninba da stavevte.
delta
delta

Број на мислења : 509
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Salati - Page 2 Empty Re: Salati

Пишување by luxor on Саб Дек 17, 2016 1:25 pm

Посна салата со ајвар и зеленчук (ВИДЕО)

СОСТОЈКИ:

12 лажици ајвар
4-5 компири
5 помали моркови или два поголеми
200 гр пченка
200 гр грашок
1 лажичка сол

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Морковите и грашокот ставете ги да се варат додека водата не зоврие, додајте компири и лажичка сол. Гответе го зеленчукот да омекне и пред крај додајте пченка. Гответе уште две минути и процедете го зеленчукот. Водата можете да ја искористите за супа.
Изладениот зеленчук (компир, морков), исечкајте го на коцки и ставете го во чинија, додајте грашок, пченка и ајвар. Сè добро измешајте и декорирајте по желба. Во салатата можете да ставите туна и посен мајонез, а ако не постите сечкана салама, кулен, сирење.http://gotvi.mk/2016/12/12/posna-salata-so-ajvar-i-zelencuk/
luxor
luxor

Број на мислења : 4532
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Salati - Page 2 Empty Re: Salati

Пишување by delta on Саб Дек 17, 2016 6:20 pm

toa be seckana salama kulen i to./../
delta
delta

Број на мислења : 509
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Salati - Page 2 Empty Re: Salati

Пишување by luxor on Вто Фед 28, 2017 1:16 pm

Ориз салата – ќе ја јадете секој ден

Направете ориз салата која ќе ја јадете секој ден, во секоја пригода.

СОСТОЈКИ:

200 гр ориз
200 гр шунка
1-2 краставички
200 гр ореви
зачини
3 павлаки

ПОДГОТОВКА:

Оризот се вари, но не целосно, туку само се омекнува. Се додаваат сецканата шунка, краставици и дробените ореви.
Се ставаат зачини по вкус и се ставаат павлаки, па се меша.

http://gotvi.mk/2017/02/28/oriz-salata/
luxor
luxor

Број на мислења : 4532
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Salati - Page 2 Empty Re: Salati

Пишување by delta on Вто Фед 28, 2017 11:13 pm

so be kinez da ne sum pa gda jadam oriz sekoj den,..,/.
delta
delta

Број на мислења : 509
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Salati - Page 2 Empty Re: Salati

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот