КАДАИФ

Go down

КАДАИФ

Пишување by osa on Нед Фед 22, 2015 12:54 pm

рецепт за приготвување на кадаиф

Кадаифот го редиме во плекче. Потоа го попрскуваме со зејтинот. Го печеме околу 1 1/2 час до 2 часа во загреана рерна на 150 степени. Бадемите ги сечкаме ситно, лимонот и портокалот ги сечкаме на тенки кругчиња. 
Во тенџере ја ставаме потребната количина вода со шеќерот и ванилата. Ги додаваме и лимонот и портокалот. Шербетот го вариме 20 минути на тивок оган се додека не добие жолта боја и да се згусти. Откако ќе ни се испече кадаифот го оставаме да се олади. Одозгора ги редиме насекаде подеднакво бадемите и грозјето, потоа и лимонот и портокалот. 
Исто така и шербетот треба да се излади или да биде млак. Така треба бидејки ако го полиете со топол шербет ќе се залепат конците. Кадаифот што го подготвив за празникот Прочка ни се допадна на мене и на моите дома. Кој е по десерти со шербет се надевам дека ке му се допадне. Уживајте засладувајки се.


_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

avatar
osa

Број на мислења : 12949
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: КАДАИФ

Пишување by Hamad bim Khalifa on Нед Фед 22, 2015 12:58 pm

Osa - orginalniot kadaif e se ORASI! Po moznost celi jatki!!!!
Kakvi bademi kakvi bakraci, kakvo suvo grojze i portokal! Da ve cue Sulejman vo grob ke se prevrtuva! Mad
avatar
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: КАДАИФ

Пишување by osa on Нед Фед 22, 2015 1:02 pm

Hamad bim Khalifa напиша:Osa - orginalniot kadaif e se ORASI! Po moznost celi jatki!!!!
Kakvi bademi kakvi bakraci, kakvo suvo grojze i portokal! Da ve cue Sulejman vo grob ke se prevrtuva! Mad

а баш вчера те оговарав дека знаеш во кујната ! па дај де стави од тој оргиналниот рецепт !
п.с. ти побара прочка од мене ? ..или забушаваш ко по обичај ?

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

avatar
osa

Број на мислења : 12949
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: КАДАИФ

Пишување by Hamad bim Khalifa on Нед Фед 22, 2015 1:20 pm

Pobarav.... i dobiv! Very Happy
avatar
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: КАДАИФ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот