Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Христијанство

+6
Фири1
Пат
reiter
kiBik
osa
tmoro
10 posters

Страна 14 of 14 Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14

Go down

Христијанство - Page 14 Empty Re: Христијанство

Пишување by Гостин Саб Фед 27 2016, 18:09

Moze malku pokonkretno za ona SMISLENO? Covekot ima zelba za napredok, za ucenje, otkrivanje novi poimi svetovi, tajni. Ako znaeme se i deka nema nisto poveke, ke bide uzasno dosadno.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Христијанство - Page 14 Empty Re: Христијанство

Пишување by Естир Нед Фед 28 2016, 17:43

delta напиша:Moze malku pokonkretno za ona SMISLENO? Covekot ima zelba za napredok, za ucenje, otkrivanje novi poimi svetovi, tajni. Ako znaeme se i deka nema nisto poveke, ke bide uzasno dosadno.

И кое те прави да мислиш, че животът, който очаква хората във вечността, ще е лишен от точно това?! Все пак, ще бъдат хората възкресени за нов и вечен живот, но кое те прави да мислиш, че ще бъдат и всезнаещи, ей така, изведнъж възкресени? Просто няма да го има греха и злото, а не няма да има смисленост. Освен, ако за тебе грехът не е единственото смислено?!
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Христијанство - Page 14 Empty Re: Христијанство

Пишување by Гостин Саб Мар 05 2016, 18:03

Dobro be, pa sto ke pravime vo rajot? Ke ucime novi raboti, ke istrazuvame, ke doagame do novi soznanija ili kako Adam i Eva ke ja obrabotuvame zemjata i ke imame pravo da jademe od plodovite i seminjata?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Христијанство - Page 14 Empty Re: Христијанство

Пишување by Естир Нед Мар 06 2016, 18:42

delta напиша:Dobro be, pa sto ke pravime vo rajot? Ke ucime novi raboti, ke istrazuvame, ke doagame do novi soznanija ili kako Adam i Eva ke ja obrabotuvame zemjata i ke imame pravo da jademe od plodovite i seminjata?

Опитай се от Библията да си създадеш впечатление. Защо да ти натрапвам своето? Ще има и интелектуални и всякакви занимания, които ще носят радост и удовлетворение. Обобщено от Библията става ясно, че новият свят, ще е като този, в който живеем сега, НО: без грях, неправда, омраза, болести, смърт, тегло, мъки...изобщо без всички онези гадости, които са следствие на греха. И вече няма да има раздяла с Бог, нито с близки и обични.
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Христијанство - Page 14 Empty Re: Христијанство

Пишување by osa Нед Мар 13 2016, 18:35

sekoj po neshto te prashuva ,pa si velam ajde i jas da te prasham estir dokolku znaesh da mi odgovorish ti ili nekoj drug shto znae : dali dokolku se vljubam vo chovek koj e vo brak ,pravam grev ...dali pak toj ako mi vozvrati na mojata ljubov pravi grev ....kako e spored bozjite predanija ...ja nemam biblijata pa zatoa prashuvam

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16500
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Христијанство - Page 14 Empty Re: Христијанство

Пишување by Гостин Пон Мар 14 2016, 18:41

ester eve interesno prasanje. kakov e odgovorot?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Христијанство - Page 14 Empty Re: Христијанство

Пишување by Естир Вто Мар 15 2016, 16:26

osa напиша:sekoj po neshto te prashuva ,pa si velam ajde i jas da te prasham estir dokolku znaesh da mi odgovorish ti ili nekoj drug shto znae : dali dokolku se vljubam vo chovek koj e vo brak ,pravam grev ...dali pak toj ako mi vozvrati na mojata ljubov pravi grev ....kako e spored bozjite predanija ...ja nemam biblijata pa zatoa prashuvam

Ми да ти кажа честно, най-вече е мъка такава любов (не знаеш, но бъркаш в рана)...
Да се влюбиш няма как да е грях, просто защото не можеш да контролираш чувствата си (но можеш да ги криеш, което е по-добрият вариант, ако е възможен), но......да изневериш, си е грях отвсякъде. Има си я заповедта "не прелюбодействай" и няма как да се зачеркне.

Съжалявам, че трябва да го кажа, но....така е. Ако се постави човек на мястото на другия в двойката (този, на когото партньорът се е залюбил нейде другаде), може и да разбере защо е грях.
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Христијанство - Page 14 Empty Re: Христијанство

Пишување by Гостин Вто Мар 15 2016, 17:03

Toa e toa. Tocno si kazala no dali ima moznost i za proska na grevot? Koj bi bil patot po koj bi trebalo da odat?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Христијанство - Page 14 Empty Re: Христијанство

Пишување by Естир Вто Мар 15 2016, 18:02

delta напиша:Toa e toa. Tocno si kazala no dali ima moznost i za proska na grevot? Koj bi bil patot po koj bi trebalo da odat?

Е, в Библията ясно е казано: няма грях, който не може да бъде простен. Както казва Христос: не за праведници е дошъл, а за грешници, които се разкайват. Но за целта, трябва да се даде възможност на Бог да прости, т.е. да Му се изповяда грехът. Не на думи, а с искрено и от сърце разкаяние.
Ето едно такова от Библията:

http://biblia.bg/index.php?k=19&g=51&tr1=1

А ако питаш за влюбените (и едновременно обвързани с друг човек).....няма да давам съвети (нямам право, не съм и в позиция). Давам библейските принципи, казах нещичко и в предния постинг....и го казвам, като грешник и слаб човек. Просто казвам кое е редно според Библията, т.е. какъв е моралният избор. Не казвам, че е лесен.
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Христијанство - Page 14 Empty Re: Христијанство

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 14 of 14 Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот