КУЧИЊАТА БЕСПЛАТНО ЧИПИРАНИ

Go down

КУЧИЊАТА  БЕСПЛАТНО ЧИПИРАНИ Empty КУЧИЊАТА БЕСПЛАТНО ЧИПИРАНИ

Пишување by osa on Сре Апр 03, 2019 11:41 pm

БЕСПЛАТНО ЧИПИРАНИ 54.223 КУЧИЊА, 150 ЕВРА КАЗНА ЗА СОПСТВЕНИЦИТЕ КОИ НЕ ГИ РЕГИСТРИРАЛЕ МИЛЕНИЦИТЕ


За седум месеци бесплатно се чипирани 56.266 домашни миленици, односно 54.233 кучиња и 2.030 мачки, во рамките на акција на Агенцијата за храна и ветеринарство. Од први април акцијата продолжува, но сега сопствениците на милениците ќе треба да платат 200 денари за аплицирање на микрочипот.

„Иако е пролонгиран рокот за искористување на набавените бесплатни 100 илјади микрочипови до крајот на годинава, инспекциските служби на Агенцијата за храна и ветеринарство ќе вршат контроли и ќе изрекуваат казни на неодговорните сопственици кои нема да ја почитуваат законската обврска и нема да го идентификуваат миленикот со микрочип и не ги вакцинираат милениците против беснило. За неидентификување на миленикот со микрочип, согласно одредбите од Законот за идентификација и регистрација, казната изнесува од 100 до 150 евра во денарска противвредност за физички лица и 1.000 евра за правните лица“, велат од Агенцијата за храна и ветеринарство.

Согласно обврската од Законот за заштита и благосостојба на животните, сопствениците на кучиња треба да ги пријават своите миленици еднаш годишно во ветеринарните амбуланти, клиники и болници кои се овластени за спроведување на ветеринарно здравствена заштита од јавен интерес со цел да ги регистрираат и идентификуваат, но и за да ги исполнат одредбите во однос на здравствената заштита на животните, односно за да примат задолжителна вакцина против болеста беснило. Доколку не постапат по оваа одредба, на сопствениците на кучиња ќе им се изрече казна во висина од 10-15 евра во денарска противвредност и 100 евра во денарска противвредност за правните лица.

А. АНТЕВСКА

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/besplatno-chipirani-54-223-kuchina-150-evra-kazna-za-sopstvenitsite-koi-ne-gi-registrirale-milenitsite/

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 14360
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

КУЧИЊАТА  БЕСПЛАТНО ЧИПИРАНИ Empty Re: КУЧИЊАТА БЕСПЛАТНО ЧИПИРАНИ

Пишување by Bosonoga on Чет Апр 04, 2019 2:37 am

se nadevam konechno neshto ke se napravi za kuchinjata
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 681
Join date : 2017-03-15

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот