ШТО СЕ СЛУЧУВА АКО АПСТИНИРАТЕ ОД СЕКС

Go down

ШТО СЕ СЛУЧУВА АКО АПСТИНИРАТЕ ОД СЕКС  Empty ШТО СЕ СЛУЧУВА АКО АПСТИНИРАТЕ ОД СЕКС

Пишување by Bosonoga on Чет Апр 04, 2019 2:44 am

Што му се случува на вашето тело кога немате секс?
3. АПРИЛ 2019 - 18:58 | К.З.

Можеби на некому ќе му звучи претерано, но сексот е буквално причината поради која опстојува животот на Земјата. Некои луѓе решаваат да го практикуваат често, но некои одат во другата крајност и (по нивен избор или не) целосно апстинираат од секс. Дали тоа носи некакви последици?Дали некогаш сте се запрашале дали сексот му е потребен на вашето тело? Или пак мислите дека тоа е само дел од животот кој може, но не мора, да биде дел од вашето секојдневие?

Некои религии и религиозни групи дури ги убедуваат нивните следбеници да апстинираат од секс на одреден период, поради спиритуално и физичко „прочистување на телото“. Можеби не сте свесни за тоа, но вашето тело навистина се менува кога ќе престанете да сте сексуално активни.

1 – Влијае на вашите соништа

Соновите се една од мозочните функции, која ја доживуваме исто како задоволството и болката. Човечкиот мозок се состои од интересна мрежа од хемикалии, кои работат заедно за да ни обезбедат среќа и здравје. Истражувањата покажаа дека недостатокот од секс во вистинскиот живот резултира во многу чести сексуални сонови кај луѓето.

2 – Ја подобрува самосвеста

Чувството на среќа, задоволство и прифатеност доаѓа од хемиските реакции на мозокот. На истиот начин влијаат и сексуалните активности, кои лачат хемикалии што прават да се чувствувате неверојатно. Недостатокот од секс предизвикува хемиски дисбаланс, што прави да сте многу посвесни за вашата околина – а тоа може да предизвика лоши чувства и депресија.

3 – Стресот се зголемува

Сексуалното ослободување е природен начин да го отстраните стресот – тоа не е само човечки, туку и животински инстинкт. Апстиненцијата од секс ќе предизвика наталожување на стресот, кој пак може да влијае на вашето здравје, односно да се манифестира преку главоболки, лош сон, проблеми со исхраната и слично. Послушајте си го телото и практикувајте секс.

4 – Имунитетниот систем слабее

Вашиот имунитетен систем ви помага да се изборите со бактериите, а неговото слабеење би можело да ви предизвика голем број здравствени проблеми. Сексот го зајакнува имунитетниот систем, така што – колку почесто имате секс, толку повеќе ги зголемувате шансите дека успешно ќе се изборите со (или ќе ги избегнете) болестите.

5 – Менталниот перформанс може да се подобри

Во зависност од тоа како го водите вашиот живот, ова може, но и не мора да важи за вас. Сексуалната неактивност може да ви помогне да имате повеќе повеќе време и енергија за извршување на ментални функции. Наводно, апстиненцијата влијае на зголемување на концентрацијата и трпението, што значи дека вашиот мозок (во одредени случаи) работи подобро без секс. Кој би рекол?

Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 760
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

ШТО СЕ СЛУЧУВА АКО АПСТИНИРАТЕ ОД СЕКС  Empty Re: ШТО СЕ СЛУЧУВА АКО АПСТИНИРАТЕ ОД СЕКС

Пишување by cvetka on Саб Сеп 14, 2019 3:37 pm

Se misli seks seks ili se broi i ako masturbiras?

cvetka

Број на мислења : 87
Join date : 2019-05-30

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот