Pretsedatelot Stevo Pendarovski

Go down

Pretsedatelot Stevo Pendarovski Empty Pretsedatelot Stevo Pendarovski

Пишување by OPOZICIONER on Пет Мај 17, 2019 6:30 pm

Zavrsija opstrukciite na Horhe i blokadite na zakonite. Noviot pretsedatel raboti efikasno za interesot na graganite.

Pretsedatelot Stevo Pendarovski D6x7y610

Претседателот на државата, Стево Пендаровски денеска ги потпиша указите за прогласување на Закон за судовите, на Закон за управни спорови, на Закон за прекршоци и на Закон за изменување и дополнување на Законот за организација и работа на органите на државната управа.

– Претседателот смета дека донесувањето на овие закони и нивната идна имплементација е од витален интерес за граѓаните на Република Северна Македонија. Со донесувањето на законот за судови се исполнува едно од клучните барања на Европската унија, а со цел одредување на датум за почеток на пристапните преговори на Република Северна Македонија. Со одредбите на Законот за судовите ќе има јасни и прецизни постапки за именување и унапредување на судии, како и за разрешување на судии и нивна дисциплинска одговорност. Со новиот Закон за управните спорови граѓаните добиваат ефикасна правна заштита на своите права во управните спорови. Се зголемува транспарентноста и јавноста на постапките преку задолжителна јавна расправа. Со новиот Закон за прекршоци, граѓаните ќе плаќаат пониски казни. Овој закон директно влијае на буџетот на граѓаните бидејќи истиот предвидува опомена пред казна, но и значително намалување на казните, се наведува во соопштението.

https://www.novamakedonija.com.mk/makedonija/politika/%D0%BF%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%BF%D0%BE%D1%82%D0%BF%D0%B8%D1%88%D0%B0-%D1%83%D0%BA%D0%B0%D0%B7%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D1%87%D0%B5%D1%82%D0%B8%D1%80%D0%B8-%D1%81/
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 692
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Pretsedatelot Stevo Pendarovski Empty Re: Pretsedatelot Stevo Pendarovski

Пишување by трендафил on Пет Мај 17, 2019 7:10 pm

Да му оставиме на Претседателот раат да ги одработи првите 100 дена пред да ја коментираме неговата работа.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5870
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Pretsedatelot Stevo Pendarovski Empty Re: Pretsedatelot Stevo Pendarovski

Пишување by osa on Пет Мај 17, 2019 7:13 pm

lele trendafile me iznenaduvash so vakvi postovi .....konechno neshto chovechko od tebe ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласам за  СДСМ ,гласам за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15647
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Pretsedatelot Stevo Pendarovski Empty Re: Pretsedatelot Stevo Pendarovski

Пишување by трендафил on Сре Мај 22, 2019 6:25 pm

некои земји, Франција, Холандија или Данска, на пример, не ги интересира законот, туку како тој се спроведува. За да се оцени тоа треба повеќе време.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5870
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Pretsedatelot Stevo Pendarovski Empty Re: Pretsedatelot Stevo Pendarovski

Пишување by трендафил on Чет Aвг 15, 2019 8:32 pm

Ме изненади пријатно Претседатело Пендаровски во врска со аферата Рекет. Има и интересно интервју за Гласот на Америка во кое меѓу другото вели дека виталните институции во државата не функционираат.

https://mk.voanews.com/a/voa-intervju-stevo-pendarovski/5043351.html

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5870
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Pretsedatelot Stevo Pendarovski Empty Re: Pretsedatelot Stevo Pendarovski

Пишување by luxor on Чет Aвг 15, 2019 8:42 pm

Ти држи се до албанската снаа да не те шамараат во штабот.
luxor
luxor

Број на мислења : 5266
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Pretsedatelot Stevo Pendarovski Empty Re: Pretsedatelot Stevo Pendarovski

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот