Цвеќе

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Re: Цвеќе

Пишување by Гостин on Пон Мај 30, 2016 11:03 am

1. Постојат над 150 врсти и преку 3.000 различни сорти.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Цвеќе

Пишување by Гостин on Пон Мај 30, 2016 11:03 am

2. Листовите на цветот се познати по тоа што се речиси совршено симетрични.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Цвеќе

Пишување by Гостин on Пон Мај 30, 2016 11:03 am

3. Поголемиот дел од лалињата на стеблото имаат само по еден цвет.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Цвеќе

Пишување by Гостин on Пон Мај 30, 2016 11:04 am

4. Лалињата припаѓаат на семејството Лилјани.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Цвеќе

Пишување by Гостин on Пон Мај 30, 2016 11:04 am

5. Цутат само 3 до 7 дена во текот на пролетта.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Цвеќе

Пишување by Гостин on Пон Мај 30, 2016 11:04 am

6. Можете да ги сретнете во речиси сите нијанси.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Цвеќе

Пишување by Гостин on Пон Мај 30, 2016 11:04 am

7. Различните бои имаат различно значење: црвеното симболизира искрена љубов, виолетовото верност и приврзаност.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Цвеќе

Пишување by Гостин on Пон Мај 30, 2016 11:04 am

8. Сте згрешиле на некого? Белото лале значи: „Извини“.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Цвеќе

Пишување by Гостин on Пон Мај 30, 2016 11:04 am

9. Лалињата потекнуваат од централна Азија, но нивната популарност доаѓа од Холандија.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Цвеќе

Пишување by Гостин on Пон Мај 30, 2016 11:04 am

10. Лалето некогаш било најскапиот свет. Во 17-от век чинело 10 пати повеќе од просечната заработувачка во Холандија.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Цвеќе

Пишување by Гостин on Пон Мај 30, 2016 11:05 am

11. Временскиот период кога цените на лалињата биле највисоки е познат како „Тулипоманија“ и траел од 1634-та до 1637-та година.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Цвеќе

Пишување by Гостин on Пон Мај 30, 2016 11:05 am

12. Холандија е најголемиот комерцијален производител на лалиња во светот и годишно извезува над 3 милијарди лалиња.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Цвеќе

Пишување by Гостин on Пон Мај 30, 2016 11:05 am

13. Најдобро време за садење е на есен, за да пуштат корен пред да стане премногу ладно.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Цвеќе

Пишување by Гостин on Пон Мај 30, 2016 11:05 am

14. Лалињата растат и се свиваат кон светлоста, дури и кога се во вазна.

http://www.crnobelo.com/dom/gradina/40328-14-raboti-koi-site-ljubiteli-na-lalinjata-treba-da-gi-znaat

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Цвеќе

Пишување by Гостин on Пон Мај 30, 2016 11:06 am

9 работи кои сите љубители на јоргованот треба да ги знаат

Тој прекрасен опоен мирис во еден момент успева да ги разбуди сите сетила, а има таква моќ дури и да ве смири инстантно и да ве однесе во некој магичен свет.

Да, токму таков е јоргованот.

Ако го сакате, тогаш треба да знаете неколку работи за него:

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Цвеќе

Пишување by Гостин on Пон Мај 30, 2016 11:06 am

1. Јоргованот цвета само неколку седмици во текот на пролетта.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Цвеќе

Пишување by Гостин on Пон Мај 30, 2016 11:06 am

2. Меѓутоа, постојат одредени видови кои цутат повеќепати во годината.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Цвеќе

Пишување by Гостин on Пон Мај 30, 2016 11:06 am

3. Одредени видови можат да преживеат и на екстремно ниски температури (до -50 степени).

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Цвеќе

Пишување by Гостин on Пон Мај 30, 2016 11:06 am

4. Постојат повеќе од илјада врсти на јоргован.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Цвеќе

Пишување by Гостин on Пон Мај 30, 2016 11:07 am

5. Припаѓа на семејството маслинки.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Цвеќе

Пишување by Гостин on Пон Мај 30, 2016 11:07 am

6. Цвеќето на јоргованот може да се јаде.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Цвеќе

Пишување by Гостин on Пон Мај 30, 2016 11:07 am

7. Во јазикот на цвеќињата, виолетовиот јоргован е симбол на првата љубов.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Цвеќе

Пишување by Гостин on Пон Мај 30, 2016 11:07 am

8. Дрвото на јоргованот може да нарасне и до 8 метри.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Цвеќе

Пишување by Гостин on Пон Мај 30, 2016 11:07 am

9. Виолетовиот јоргован најсилно мириса за време на топлиот сончев ден.

http://www.crnobelo.com/dom/gradina/40326-9-raboti-koi-site-ljubiteli-na-jorgovanot-treba-da-gi-znaat

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: Цвеќе

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот