Вежбање

Go down

Вежбање Empty Вежбање

Пишување by Гостин on Саб Фед 28, 2015 12:30 pm

За да бидете здрави и бави, покрај правилната исхрана, потребна ви е и физичка активност. Еве неколку совети.

КАКО ПРАВИЛНО ДА ВЕЖБАТЕ


Откако веќе сте одлучиле да почнете со вежбање останува само да се разјаснат деталите. Во спортот секоја грешка се казнува, затоа се потребни самоконтрола и самодисциплина.
Во фитнес сала, дома или во природа – има некои општи правила за вршење на физичките активности.

Вежбање 4938-750x400

Храна пред вежбање
Специјалистите препорачуваат доколку сакате да вежбате без предходно да јадете тоа би било најдобро да го направите наутро, затоа што организмот има резерви од вечерниот оброк. Покрај тоа, вежбите не треба да траат подолго од 30 минути, бидејќи постои опасност, ако нема доволно храна за согорување, телото да почне да ги користи мускулите како енергетски ресурс.Јагледихратите се клучот. Тие го одржуваат нивото на шеќер во крвта  Мал сендвич од ’ржан леб, суво грозје и банана се одличен извор на енергија пред вежбање.

Никогаш не го игнорирајте загревањето.
Направете неколку подскока,неколку движења за растегнување, кругови со рацете и нозете, свиткајте ги колената за да ги опуштите зглобовите и да ги загреете мускулите. Без растегнување и загревање ќе си навлечете многу проблеми – воспаление на мускулите и недоволно ефикасен тренинг.

Дишете

Дишењето го олеснува мускулното опуштање. Не го задржувајте воздухот во белите дробови. Следете ја кислородната потреба на телото. Дишењето се одвива во три дела – вдишување, издишување и пауза. Наместо на се мачите да го промените дишењето – следете го при физичкиот напор и забележете каде грешите. Постепено дишењето ќе се балансира.

Не претерувајте
Не се обидувајте да ги надминете своите можности. Резултат би можел да биде со спротивен ефект. При поставување во тешка положба, телото само дава самозаштитни рефлекси. Проценети ги внимателно можностите на вашето тело.

Бидете редовни
Спортувањето треба да биде редовно – најдобро е 3 пати неделно со времетраење од минимум 45 минути. Подобро е да вежбате 2 – 3 пати неделно по 45 минути отколку секој ден по 10 минути, кое не предизвикува никакво трошење на енергија.  Редовната физичка активност го контролира гладот, ја подобрува функцијата на крвните садови и ја зголемува мускулната маса.

http://runway.mk/balans/plejlisti-za-vezhbanje/kako-pravilno-da-vezhbate/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Вежбање Empty Re: Вежбање

Пишување by Гостин on Пет Окт 02, 2015 10:10 am

(ВИДЕО) Седум вежби за задник и нозе без целулит


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Вежбање Empty Re: Вежбање

Пишување by Гостин on Пет Мај 20, 2016 8:56 am

10 фитнес митови заради кои тренинзите ви се неуспешни

Вежбање Za-pravilen-pocetok-na-sezonata-za-vezbanje-10-mitovi-na-koi-treba-da-zaboravite-2

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Вежбање Empty Re: Вежбање

Пишување by Гостин on Пет Мај 20, 2016 8:56 am

Вежбање Za-pravilen-pocetok-na-sezonata-za-vezbanje-10-mitovi-na-koi-treba-da-zaboravite-3

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Вежбање Empty Re: Вежбање

Пишување by Гостин on Пет Мај 20, 2016 8:56 am

Вежбање Za-pravilen-pocetok-na-sezonata-za-vezbanje-10-mitovi-na-koi-treba-da-zaboravite-4

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Вежбање Empty Re: Вежбање

Пишување by Гостин on Пет Мај 20, 2016 8:57 am

Вежбање Za-pravilen-pocetok-na-sezonata-za-vezbanje-10-mitovi-na-koi-treba-da-zaboravite-05

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Вежбање Empty Re: Вежбање

Пишување by Гостин on Пет Мај 20, 2016 8:57 am

Вежбање Za-pravilen-pocetok-na-sezonata-za-vezbanje-10-mitovi-na-koi-treba-da-zaboravite-6

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Вежбање Empty Re: Вежбање

Пишување by Гостин on Пет Мај 20, 2016 8:57 am

Вежбање Za-pravilen-pocetok-na-sezonata-za-vezbanje-10-mitovi-na-koi-treba-da-zaboravite-7

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Вежбање Empty Re: Вежбање

Пишување by Гостин on Пет Мај 20, 2016 8:58 am

Вежбање Za-pravilen-pocetok-na-sezonata-za-vezbanje-10-mitovi-na-koi-treba-da-zaboravite-8

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Вежбање Empty Re: Вежбање

Пишување by Гостин on Пет Мај 20, 2016 8:58 am

Вежбање Za-pravilen-pocetok-na-sezonata-za-vezbanje-10-mitovi-na-koi-treba-da-zaboravite-9

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Вежбање Empty Re: Вежбање

Пишување by Гостин on Пет Мај 20, 2016 8:58 am

Вежбање Za-pravilen-pocetok-na-sezonata-za-vezbanje-10-mitovi-na-koi-treba-da-zaboravite-10

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Вежбање Empty Re: Вежбање

Пишување by Гостин on Пет Мај 20, 2016 8:58 am


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Вежбање Empty Re: Вежбање

Пишување by Teo on Вто Дек 20, 2016 10:34 am

7 корисни совети за луѓе кои се нови во фитнесот

Истражувајќи на интернет во бескрајното море од информации е многу лесно да се загубиш читајќи го секое второ искуство околу здравиот живот и диетите, затоа најчесто се случува да се дезинформирате во врска како преку фитнес до здраво тело и поздрав начин на живот. Во продолжение ќе ви дадеме 7 корисни совети ако денес или сеуште се немате одлучено за фитнес, време е да почнете поздраво да живеете.
Teo
Teo

Број на мислења : 4398
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вежбање Empty Re: Вежбање

Пишување by Teo on Вто Дек 20, 2016 10:35 am

1. Магијата лежи во вашите секојдневни навики и однесувања Она што го правите на дневна основа го предвидува вашиот резултат што е спротивно на она што го правите повремено. Губење на одредена тежина на вашето тело може да биде цел, но тоа нема да стане реалност, освен ако не се фокусирате на извршување на соодветни навики и однесувања на дневна основа. Вашата иднина ќе стане вашата реалност кога ќе остане присутна со своите акции.
Teo
Teo

Број на мислења : 4398
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вежбање Empty Re: Вежбање

Пишување by Teo on Вто Дек 20, 2016 10:35 am

2. Усвојување на 80/20 принцип на размислување Принципот на Парето (“80/20 правило”), во светот на бизнисот, вели 20 отсто од вашите клиенти претставуваат 80 отсто од својата продажба. Дваесет проценти од вашето време доведува до 80 отсто на вашите резултати. Со подготвеност, “80/20 правило” е вашиот најдобар пријател. Размисли за она што е 20 проценти во фитнес кое ќе ви даде 80 отсто од вашите резултати. Овие 20 проценти се состојат од основите (спиење, добра храна избори, итн). На основите ќе се издржи тестот на времето. Вашата цел е да се добие најмногу вредност за вашите акции од најмалку вложен напор.
Teo
Teo

Број на мислења : 4398
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вежбање Empty Re: Вежбање

Пишување by Teo on Вто Дек 20, 2016 10:35 am

3. Постојат многу различни патеки за здравата исхрана Исто како што постојат многу начини на транспорт кои можат да ви се добие од точката А до точката B– вашата исхрана работи на сличен начин. Тоа не е еднозначна дефиниција за исхрана за сите да ја следат. Без разлика на исхрана, започнете со истите основни филозофии на јадење помалку обработена храна и повеќе хранливи материи од храната. Оваа општа филозофија опфаќа 90 отсто од равенката. Останатите 10 проценти е кога сите диети имаат тенденција да се ослободат нивните чудни правила и така натаму. Се фокусираме на вашите 90 проценти и нека го има филтерот за кој вие сметате што е соодветно за 10 проценти. Изборот на вашата храна е (90 отсто), а не времето на исхрана, кој е (10 проценти).
Teo
Teo

Број на мислења : 4398
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вежбање Empty Re: Вежбање

Пишување by Teo on Вто Дек 20, 2016 10:35 am

4. Спиењето е вашиот најголем сојузник Ако изборот дојде до екстра тренинг или сон – сон го зема местото на круната 100% од времето. Спиењето е тивок Темен коњ што заслужува големо внимание. Недостаток на спиење има способност да влијае на нашите хормони, расположенија, глад и желба – сите овие доведуваат до зголемување на телесната тежина. Пред да го планирате тренингот, бидете сигурни дека се планира и се посветува време на спиење по распоред. Резултати и напредок се случува кога ќе се фокусира на одмор и закрепнување. Обидете се со отсекување на електроника 90-120 минути пред спиење, да се прочита некоја книга (не поттикне), направете ја вашата соба многу темна што е можно повеќе, да имате секс или обидете се со медитација малку како 10 минути за да му помогне на вашиот сон.
Teo
Teo

Број на мислења : 4398
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вежбање Empty Re: Вежбање

Пишување by Teo on Вто Дек 20, 2016 10:36 am

5. Најди тренинг програма со која можете да уживате и да одговара на вашите специфични цели Вашите пријатели можат да сакаат крос-фит, коло обука, или власт лифтинг, но ако се најде нула количини на задоволство во овие активности се препорачува да ги промените. На почетокот, експеримент со различни форми на работа надвор додека не најдете нешто од уживање и истовремено се корисни за вашите цели.
Teo
Teo

Број на мислења : 4398
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вежбање Empty Re: Вежбање

Пишување by Teo on Вто Дек 20, 2016 10:36 am

6. Тоа е во ред (па дури и охрабруваат) да не се стремиме за 100% задоволство со вашата исхрана Тоа е една работа да се каже “не” на искушенија за доброто на исполнување како обврска, но тоа е друга работа некогаш да се дружите со пријателите поради чувство на вина за Месинг во вашата исхрана. Посветеноста на фитнес не значи дека стануваш заробеник на вашата исхрана. Во големата шема на нештата, парче торта или неколку чаши вино нема да го уништи вашето тело,работата се состои од дневни здрави навики. Ние сме луѓе со пулс, а не роботи кои повремено треба да одат на ремонт.
Teo
Teo

Број на мислења : 4398
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вежбање Empty Re: Вежбање

Пишување by Teo on Вто Дек 20, 2016 10:36 am

7. вашето тело се изедначува со вашата самопочит Кога се споредувааш себе си, само да видиме што другите имаат што го сакаме, а не она што го сметаме за изгубено. Нашите навики да не се врзани со големината на нашиот бицепс, рамен стомак, големината на облекување, тон нозе, или што и да се поставува како тренд.
Teo
Teo

Број на мислења : 4398
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вежбање Empty Re: Вежбање

Пишување by Teo on Вто Дек 20, 2016 10:36 am

А здрав изглед е важно да се има, но никогаш не ја предавајте вашата самопочит за во текот на никого ниту пак секој да ја утврдува вашата вредност. Прашање за вас: Што е една корисна информација дали секој нов на фитнес може да се користи за да започнете одредување на вистинскиот пат?
Teo
Teo

Број на мислења : 4398
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вежбање Empty Re: Вежбање

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот