Русија

Go down

Русија Empty Русија

Пишување by Гостин on Нед Мар 01, 2015 2:21 pm

Како светска политичка и воена велесила, Русија заслужува своја тема во овој потфорум. За почеток, демонстрациите против Путин, денес во Москва.

Руските комунисти се дигнаа против Путин- “Марш на празните џебови”

На Тверскиот булевар во Москва се одржува протест на симпатизери на Комунистичката партија на Русија против власта, соопштува РИА “Новости”, повикувајќи се на московската полиција.

Русија 430x275-300x192

http://lokalno.mk/ruskite-komunisti-se-dignaa-protiv-putin-marsh-na-praznite-dzhebovi/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=ruskite-komunisti-se-dignaa-protiv-putin-marsh-na-praznite-dzhebovi

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Русија Empty Re: Русија

Пишување by reiter on Нед Мар 01, 2015 3:18 pm

пред некое време гледав документарец на Дискавери токму за ова....
Rusija objavila: Pravi cilj napada na nas je želja SAD da u Sibiru osvoji vanzemaljski odbrambeni sistem напиша:

http://webtribune.rs/ruski-naucnici-tvrde-u-sibiru-postoji-vanzemaljska-instalacija-koja-stiti-covecanstvo-od-unistenja/

http://webtribune.rs/rusija-objavila-pravi-cilj-napada-na-nas-je-zelja-sad-da-u-sibiru-osvoji-vanzemaljski-odbrambeni-sistem/

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Русија Empty Re: Русија

Пишување by reiter on Нед Мар 01, 2015 3:23 pm

Дали ова убијство на Немцов е местенка на запад против Путин?

RUSKI oporbeni političar Boris Nemcov, glasni kritičar predsjednika Vladimira Putina i ruske uloge u ratu u Ukrajini, ubijen je u petak kasno navečer usred Moskve u neposrednoj blizini Kremlja, prenose agencije. Nemcov je ubijen dok je šetao gradom u društvu 23-godišnje manekenke Ane Durickaje. Ona je kao jedini svjedok ubojstva privedena na ispitivanje u policiju. Posvjedočila je da je ubojica Nemcovu ispalio četiri metka u leđa. Iz policije poručuju kako je jasno da se radi o dobro organiziranoj likvidaciji. напиша:


http://www.index.hr/vijesti/clanak/bojao-se-da-ce-biti-ubijen-objavljena-snimka-atentata-na-nemcova/804377.aspx

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Русија Empty Re: Русија

Пишување by Гостин on Нед Мар 01, 2015 5:48 pm

Судејки по употребата на платеници на Мајдан, кои пукаа и во демонстрантите и во полицијата, не би ме изненадило ако ова се покаже точно.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Русија Empty Re: Русија

Пишување by Гостин on Нед Мар 01, 2015 11:33 pm

Проблемот меѓу западот и Русија не е од вчера. Додека на САД никако не им одговара приматот светска велесила да го делат со Русија, зачудува млакиот однос на ЕУ кон очигледно тензичната политика на САД кон Русија, во која Европа доаѓа на првата ударна точка. Ако дел од тој однос може да се објасни со стравот од Русија, посебно во земјите од поранешниот источен блок, сепак останува нелогичното подржување на покачувањето на тензиите, наместо обиди во правец на спуштање на топката и надминување на недоразбирањата.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Русија Empty Re: Русија

Пишување by Гостин on Сре Мар 11, 2015 6:55 pm

Па затоа и го анексираа. Да го избегнат ракетниот штит и заканата од имобилизирање на руските нуклеарни ракети.

Русија тврди дека има право да размести нуклеарно оружје на Крим

Русија има право да размести нуклеарно оружје на црноморскиот полуостров Крим, соопшти денеска претставник на министерството за надворешни работи, додавајќи дека не знае за плановите дали тоа се реализира.

http://grid.mk/read/news/509842736/9742090/rusija-tvrdi-deka-ima-pravo-da-razmesti-nuklearno-oruzhje-na-krim

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Русија Empty Re: Русија

Пишување by reiter on Пет Мар 13, 2015 1:10 pm

Интернет „гори“ од гласини дека умрел Владимир Путин (ВИДЕО) напиша:

http://www.mkd.mk/svet/vesti/internet-gori-od-glasini-deka-umrel-vladimir-putin-video

Internet bruji o smrti Vladimira Putina напиша:

NAKON više od tjedan dana u kojima nije zabilježen niti jedan javni nastup ruskog predsjednika Vladimira Putina društvene mreže nagađaju o njegovoj smrti. Predsjednik je u javnosti posljednji put viđen 5. ožujka, a Kremlj nije ponudio nikakve informacije o povodima ili razlozima njegova izostanka, izuzev kratke izjave glasnogovornika Dmitrija Peskova da "nema razloga za brigu" i "da je sve u redu". напиша:
http://www.index.hr/vijesti/clanak/internet-bruji-o-smrti-vladimira-putina-/807024.aspx

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Русија Empty Re: Русија

Пишување by osa on Пет Мар 13, 2015 5:49 pm

demek neshto slichno ko shto vo poslednive godini se "slusha " deka i TITO unrel mnogu porano ,no objavile so nekoj den zadocnuvanje ....
interesno da ,no vistinito NE

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 14643
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Русија Empty Re: Русија

Пишување by reiter on Нед Мар 15, 2015 7:48 pm

навистина чудно што го нема Путин.По интернет се зборува дека неговиот бодигард Золотов го застрелал.Други спомнуваат дека е заедно со Кабаева и очекува дете.Трети дека е киднапиран од вонземјани.И едно што ми остана впечаток и пишувано по интернет е дека Сталин е умрен на 5-Март иста дата од кога и Путин не се појави во јавноста.Под голема тајност е Кремљ за исчезнувањето на Путин.

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Русија Empty Re: Русија

Пишување by reiter on Пон Мар 16, 2015 6:03 pm

INFO Predsednik Kirgizije o pojavljivanju Putina posle 11 dana: „On ne samo da hoda, nego i trči“ напиша:
http://webtribune.rs/predsednik-kirgizije-o-pojavljivanju-putina-posle-11-dana-on-ne-samo-da-hoda-nego-i-trci/

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Русија Empty Re: Русија

Пишување by Гостин on Сре Мар 18, 2015 6:28 pm

Продолжуваат масовните воени маневри во Русија, 20 брода вежбаат во Балтичко Море

Русија се подготвува за одвраќање воена агресија од копно, воздух и вода на своите граници на западот, северот, истокот и југот во рамки на симултани огромни воени маневри низ целата земја, пренесува Раша тудеј.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Русија Empty Re: Русија

Пишување by reiter on Саб Мар 21, 2015 8:55 am

ја има ли оваа вест во други медиуми или ' webtribune' е несериозна страница,

Osujećen nuklearni napad na Rusiju: Putin naredio pripreme za rat, atomska skloništa se popunjavaju напиша:


Ministarstvo odbrane je navelo da je predsednik Putin upozorio SAD i Evropsku uniju da britanski premijer Dejvid Kameron mora da bude „uklonjen“ inače će doći do rata sa katastrofalnim posledicama. Prema ovom izveštaju, predsednik Putin i još neki zvaničnici sa vrha, stavljeni su pod specijalnu zaštitu ministarstva odbrane u protekle dve nedelje nakon što su obaveštajne službe otkrile plan o nuklearnom napadu protiv Ruske federacije od strane premijera Kamerona koji je trebalo da se dogodi ove nedelje. Nije sigurno da li su SAD saučesnici premijera Kamerona u ovom planiranom nuklearnom napadu, a detalji izveštaja su sastavljeni na osnovu informacija koje je pružio direktor FSB, Aleksandar Bortnikov, nakon svoje privatne posete Beloj kući pre par nedelja. Neki analitičari tvrde da Putinovo odsustvo od 11 dana ima veze sa nuklearnom pretnjom prema Rusiji. U Kremlju više niko nije siguran u to da li predsednik Obama može da kontroliše svoju naciju nakon što je američka zamenica sekretara države, zadužena za evropske i evroazijske poslove, Viktorija Nuland, pobesnela zbog tvrdnje ministra spoljnih poslova Rusije, Sergeja Lavrova da bivši potpredsednik Dik Čejni vodi SAD. Nezavisno od toga ko vodi SAD, između Ruske federacije i SAD trenutno traje rat, pošto je Obamin režim izjavio da će sankcije protiv Rusije trajati zauvek pošto federacija nikad neće dozvoliti da nacistička vlada u Ukrajini preuzme Krim. Kao odgovor na ovu neobičnu pretnju, Putin je organizovao sastanak u tajnom, podzemnom kompleksu Jamantau u planini Ural, razgovarajući o svim mogućim ofanzivnim, odbrambenim, tajnim i psihološkim merama potrebnim za sprečavanje rata… ipak, u slučaju da prevencija ne uspe, federacija Rusije će Zapad napasti svim dostupnim oružjem, pa i nuklearnim. Interesantno je pominjanje psiholoških mera u skladu sa nedavno emitovanim televizijskim dokumentarcem u kojem predsednik Putin po prvi put javno priznaje da je pretio Zapadu nuklearnim ratom po pitanju Krima. напиша:

Smatra se da je ova izjava usmerena na upozoravanje građana SAD i EU na „opasnosti“ sa kojima se suočavaju. Evo šta je sve predsednik Putin naredio u okviru plana pripreme za rat:
Momentalno otvaranje 5.000 novih atomskih skloništa u Moskvi čiju je izgradnju predsednik Putin naredio 2010. godine i koja su završena 2012. godine.
Momentalna evakuacija ključne opreme i osoblja u ova skloništa.
Momentalno postavljanje nuklearnih balističkih raketnih sistema u najzapadnijem regionu Rusije, Kalinjingradu.
Momentalno postavljanje strateških nuklearnih bombardera na Krimu.
Momentalno aktiviranje pune borbene spremnosti svih vazdušnih snaga na severozapadu.
Momentalno aktiviranje pune borbene spremnosti desetina hiljada vojnika koji pripadaju Severnoj floti i Zapadnom vojnom okrugu.
Momentalna aktivacija sibirskih protivvazdušnih snaga.
Pored ovog pripremanja vojske širom nacije, svoju vojsku priprema i Belorusija, koja se pridružila svojim ruskim kolegama u ovoj strateškoj ofanzivi. Isto tako, Ukrajina pravi planove za napad na Krim i region Kuban uz podršku NATO-a. Iako je generalni administrator Evroazijske osmatračnice za demokratiju i izbore (EODE), Aleksandar Mozesov, rekao da „niko u NATO-u nije spreman da plati cenu nuklearnog konflikta sa Rusijom zbog Krima, za razliku od Kijevske hunte i ukrajinskih ultradesničara“, stručnjaci navode da nastavak agresivnog delovanja SAD i EU u kombinaciji sa daljom demonizacijom Putina i Rusije u zapadnim medijima ipak vodi ka ratu. Dolazi se do zaključka da Zapad nije zagarantovao federaciji da će premijer Kameron biti uklonjen iz kancelarije niti da će rat biti sprečen. напиша:

http://webtribune.rs/osujecen-nuklearni-napad-na-rusiju-putin-naredio-pripreme-za-rat-atomska-sklonista-se-popunjavaju/

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Русија Empty Re: Русија

Пишување by Гостин on Саб Мар 21, 2015 2:25 pm

reiter напиша:ја има ли оваа вест во други медиуми или ' webtribune' е несериозна страница,

Prv pat go gledm ovoj portal...Mozhno e da se nekakvi senzacionalisti...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Русија Empty Re: Русија

Пишување by Гостин on Вто Мар 24, 2015 9:42 amDiplomatska greshka, ili senzacionalistichko novinarstvo...Mene lichno ne mi se veruva deka Rusija kje napravi takva glupost i kje se zakanuva so direkten nuklearen napad...

Русија воено и се закани на Данска

Русија 106318

Русија се закани дека со нуклеарни ракети ќе стрела врз дански воени бродови, доколку Копенхаген му се приклучи на антиракетниот одбранбен систем на НАТО.

Рускиот амбасадор во Данска Михаил Ванин за дански весник рече дека евентуалниот таков чекор на Копенхаген ќе ги наруши односите меѓу двете земји.

За данскиот министер за надворешни работи Мартин Лидегард ваквите оценки на рускиот амбасадор се неприфатливи, наведувајќи дека Русија добро знаела оти антиракетниот систем на НАТО не бил насочен против Русите, туку против Иран.

http://24vesti.mk/rusija-voeno-i-se-zakani-na-danska

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Русија Empty Re: Русија

Пишување by reiter on Вто Апр 14, 2015 1:21 pm

Otkriven čitav sistem američkih špijunskih satelita iznad Rusije напиша:

Grupa uprаvо оtkrivеnih špiјunskih sаtеlitа kојi „visе” iznаd Rusiје pripаdа SАD – izјаviо је Igоr Kоrоtčеnkо, glаvnik urеdnik mоskоvskоg spеciјаlizоvаnоg čаsоpisа „Nаciоnаlnа оdbrаnа”. „Nеmа sumnjе dа sе rаdi о аmеričkim sаtеlitimа. Pеntаgоn kоristi sаtеlitе iz sеriје „Fеrеt-D” zа lоv nа kооrdinаtе nаših rаdаrа i zеnitnih rаkеtnih sistеmа i zа оtkrivаnjе tеhničkih pаrаmеtаrа nаših rаdiоеlеktrоnskih аpаrаtа kојi funkicоnišu u gоrnjim diјаpаzоnimа rаdiоfrеkvеntnоg spеktrа kоја kоristе srеdstvа zа nаvоđеnjе nа cilј, оtkrivаnjе tuđih „оbјеkаtа” i nаšа prоtivrаkеtnа оdbrаnа” – nаglаsiо је Kоrоtčеnkо. Оn је аgеnciјi ТАSS rеkао i dа tеmеlјnu rаdiоtеhničku špiјunаžu nеmа nikо оsim SАD i Rusiје: „То је оptеrеćuјućа stаvkа i u nаšеm i u njihоvоm budžеtu.Sаtеliti kоštајu dеsеtinе miliјаrdi dоlаrа. Dа dоdаm: Аmеrikаnci kоristе i sаtеlitе zа rаdаrsku špiјunаžu sеriје „Lаkrоs” kојi „vidе” i nоću i u lоšim vrеmеnskim uslоvimа. Nјihоv glаvni zаdаtаk је dа prаtе krеtаnjе nаših mоbilnih rаkеtnih sistеmа „Тоpоlј- М” i RS-24 „Јаrs”. Меđutim, svе tо imа mаli еfеkаt јеr Rusiја kоristi оpеrаtivnа mаskirаnjа, а јоš pаrirа tеhničkim srеdstvimа аmеričkе špiјunаžе”. напиша:

http://webtribune.rs/otkriven-citav-sistem-americkih-spijunskih-satelita-iznad-rusije/

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

Преглед на профилот на членот https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Русија Empty Re: Русија

Пишување by Фири1 on Сре Апр 15, 2015 3:26 pm

Русия, земя словенска и азиятска, земя корумпирана и таму се най-големите криминалци и пияници. Воопште таму се е големо и по много. Но мал дел од лугето се многу богати, а другите се бедни.Со вакви природни ресурси би требало да е многу по-развиена економски. А не е. Мислам дека е со по-слаба економия од франция, UK, Германия, Италия се неколку пати по-мали земи со многократно помалку природни богатства.

Фири1

Број на мислења : 283
Join date : 2015-04-14

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Русија Empty Re: Русија

Пишување by Гостин on Вто Јун 16, 2015 7:34 pm

Putin odgovori na zakanite za rasporeduvanje teshko oruzhje na NATO pokraj ruskite granici...

Русија ќе го зголеми нуклеарниот арсенал со 40 нови балистички ракети

Русија 16062015163456_Russia-putin-01_3343150b

Русија ќе додаде над 40 нови меѓуконтинентални балистички ракети кон својот нуклеарен арсенал оваа година, изјави денеска претседателот Владимир Путин на военотехнички форум во близина на Москва, пишува МИА.

– Над 40 нови меѓуконтинентални балистички ракети способни да ги надминат најусовршените системи за противракетна одбрана, ќе бидат додадени кон нуклеарниот арсенал оваа година – рече Путин.

Toj ja даде изјавата ден откако руски претставници го осудија американскиот план за распоредување тешко вооружување во Источна Европа како најагресивен акт на САД од Студената војна.

Рускиот заменик-министер за одбрана Анатолиј Антонов го обвини НАТО дека предизвикува нов натпревар во вооружувањето.

http://netpress.com.mk/rusija-kje-go-zgolemi-nuklearniot-arsenal-so-40-novi-balistichki-raketi/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Русија Empty Re: Русија

Пишување by Гостин on Саб Јун 20, 2015 11:33 am

До каде оди политичката нетрпеливост.

Слетаа ли Американците на Месечината: Русите покренуваат истрага

Русија 31485cb8-1d86-4847-9738-30ccb1dfe39e-mkd-200297

Заострувањето на односите меѓу Русија и САД може да биде уште понапнато бидејќи Русите најавија истрага што ќе се обиде да открие дали Американците навистина слетале на Месечината, пишува британски Индипендент.

Имено, Русите ги интересира каде исчезнале оригиналните снимки од слетувањето на Месечината во 1969 година, но и каде се наоѓаат лунарните камења што наводно Американците ги донеле на Земјата. Портпаролот на истражниот комитет на руската влада Владимир Маркин за рускиот весник Известиа изјавил дека таквата истрага би можела да даде нови увид во историското патување во вселената, пренесува Москоу тајмс.

„Ние не тврдиме дека тие не одлетале и дека едноставно снимиле филм за тоа. Но сите научни, или можеби културни артефакти се дел од наследството на човештвото и нивното исчезнување е заедничка загуба. Истрагата ќе открие што се случило“, вели Маркин.

НАСА најверојатно нема многу да се загрижи поради ваквите руски планови, бидејќи уште во 2009 година призна дека за да заштеди пари, избришала 200.000 снимки, меѓу кои биле и оригиналните видеа од слетувањето на првиот човек на Месечината.

Сепак, НАСА оттогаш успеала да дојде до споменатите снимки од слетувањето, со помош на телевизиските архиви, па дури вели и дека по реставрирањето нивниот квалитет е подобар од избришаните оригинали. Меѓутоа, за почвата и каменот од Месечината НАСА во минатото велеше дека се уникатни.

„Тие од многу аспекти се разликуваат од камењата на Земјата“, рече во 2001 година Дејвид Меккеј, водечки научник за планетарни науки и истражување во вселенскиот центар Џонсон на НАСА, каде што е складиран најголем дел од материјалот.

http://emagazin.mk/vesti/vest/10135#sthash.aZWZ1NCf.dpuf

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Русија Empty Re: Русија

Пишување by Гостин on Саб Jул 04, 2015 10:42 am

rusija ja brani svojata teritorija i nezavisnost...amerite se tie sto tropaat so oruzje na nejzinite granici...zatoa ja napravija vojnata vo ukraina...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Русија Empty Re: Русија

Пишување by Гостин on Саб Jул 04, 2015 4:11 pm

eve ja nezdravata atmosvera vo ukraina instalirana od amerite.....

До каде оди “интересот од омразата” на политичарите-во Украина ќе се гласа за забрана на употребата на зборот “Русија”

Во украинскиот парламент е внесен закон со кој се забранува употребата на зборот “Русија”.

Во проектот се забранува користењето и на дериватите од овој збор како синоним на Руската Федерација, прецизира Корреспондент.net.
Предлог-законот е поднесен од пратеничката Оксана Корчинска и е регистриран под број № 2276. Таа е сопруга на Дмитри Корчински што е лидер на националистичкото обединување “Братство”. Тој е баран од Русија под сомневање за тероризам.
Претходно претседателот на Украина Петро Порошенко издаде декрет “За прославата на сеќавањата на Киевскиот кнез Владимир Велики”. Од овој државен документ човештвото за прв дознава дека во средниот век постоела “европска држава” под името “Рус-Украина”.
“Топонимот” Украина “недостасува во древните Киевски извори”, коментира по овој повод на радио Sputnik експертот Олга Бугрова. Таквото име нема и во византиските и западноевропските средновековни летописи. Во германските хроники сликата е иста: има “Рус”, а “” Украина “- не”, посочи Бугрова.
Во меѓувреме, рускиот претседател Владимир Путин ја објасни причината за притисокот врз неговата земја.
“Причините за притисокот се разбирливи. Ние спроведуваме независна внатрешна и надворешна политика, не тргуваме со својот суверенитет. Не на сите ова им се допаѓа, но поинаку не може да биде”, изјави Путин на седница на Советот за безбедност.
“Денес е очигледно дека обидите да се раздвои, да се спротивстави нашето општество, да се користат посебни тешкотии, да се искине најслабата алка не дадоа очекуваните резултати”, посочи уште претседателот.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Русија Empty Re: Русија

Пишување by Гостин on Пет Окт 02, 2015 9:10 am

МОБИЛИЗАЦИЈА: Путин повика 150 000 луѓе во армијата!

Русија објави мобилизација на речиси 150 000 руски државјани, кои се повикани на воена служба.
Рускиот претседател Владимир Путин потпиша декрет за тоа. Документот е објавен на официјалниот сајт на рускиот претседател.
Наредбата гласи дека на воена служба се повикуваат 147 100 лица на возраст 18-27 години, кои не се во резерва и правен ред подлежат на воена служба. Уредбата влегува во сила од денот на неговото официјално објавување.
Декретот важи од 1 октомври до 31 декември 2015 година, соопшти прес-центарот на Владимир Путин. Тој беше издаден непосредно откако вчера Русија започна воздушни напади во Сирија.
Државниот секретар на САД Џон Кери изјави дека претставници на американската и руската армија може да одржат разговори уште денес, со цел да се избегнат ненамерни конфликти меѓу двете држави при воздушните удри во Сирија. Ова го соопшти Кери по состанокот со рускиот колега Сергеј Лавров.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Русија Empty Re: Русија

Пишување by Гостин on Сре Мар 09, 2016 7:22 pm

Putin vo ofanziva...

Доколку Русија го оствари овој план, се менува геополитичката карта на светот

Русија Tocka-189205

Доколку го оствари својот план, Русија би можела да држи под контрола 75 проценти од светското снабдување со нафта, оценува порталот "Oil Price", и според зборовите на експертите, Москва направила одличен маневар преземајќи ја водечката улога во создавање на нов нафтен картел со членките на “OPEC”.
Појавата на нов нафтен картел на чело со Русија може да доведе до сериозни промени во рамнотежата на силите во светот, а првиот чекор во создавањето бил состанокот на Русија, Катар, Саудиска Арабија и Венецуела кон крајот на минатиот месец. Наредните разговори, најверојатно во поширок состав, ќе бидат одржани кон средината на март.

Пред кризата, главниот збор околу цената на нафтата го имала Саудиска Арабија, меѓутоа, по големиот пад на цените нејзината улога значително се намалила. Моменталното кормило во борбата со нафтената криза го преземала Русија, па ситуацијата е сосема поразлична.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Русија Empty Re: Русија

Пишување by Гостин on Пон Сеп 19, 2016 11:36 am

Избори во Русија.

Единствена Русија со двотретинско мнозинство во Думата

Владејчката Единствена Русија, според официјалните резултати од Централната изборна комисија, на вчерашните избори освоила над 54 насто од гласовите и ќе има над 300 од 450 места во идната Државна Дума. Со тоа таа ќе има мнозинство од две третини во долниот дом на парламентот и ќе може да се врши измени во Уставот.

http://www.slobodnaevropa.mk/a/27999559.html

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Русија Empty Re: Русија

Пишување by luxor on Вто Ное 29, 2016 12:22 pm

Путин ги чисти академиците. Не им е местото во власта.

Путин ги отпушти сите академици од Кремљ, МВР и одбраната

Русија Putin

Рускиот претседател Владимир Путин разрешил од должност голем број чиновниците во претседателската администрација, Федералната служба за безбендост, Министерството за одбрна и за внатрешни работи, соопшти портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков.

Сите се академици или дописни членови на Руската академија на науки, а Песков рече дека се разрешени по сосптвена желба и потврди дека нивната смена од функциите е поврзана со изборот во Академијата.

Путин ја разреши од должност заменик министерката за внатрешни работи Александра Савенкова, началникот на главната воено медицинска управа на Министерството за одбрана Александар Фисун и началникот на управата за регистрација и архивски фондови на ФСБ Василиј Христофоров, кој е разрешен бидејќи исполнува услови за пензија, се наведува на сајтот на Кремљ.

Со указ на претседателот отпуштен е и началникот на главната медицинска управа во администрацијата на пртетседателот Константин Костенко.

Минатата недела Путин потсети дека кон крајот на 2015 година побарал од претставниците на власта да се воздржат од учество на изборите за Руската академија на науки, а на оние функционери кои ќе бидат избрани, ќе им се овозможи да се бават само со наука.

http://novatv.mk/putin-gi-otpushti-site-akademitsi-od-kreml-mvr-i-odbranata/
luxor
luxor

Број на мислења : 4737
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Русија Empty Re: Русија

Пишување by delta on Сре Ное 30, 2016 12:41 pm

so ke mu se uceni.od prostite barem ai9r ima rabotat po nesto. Tie ucenite samo gaz za fotelja davaat.,
delta
delta

Број на мислења : 513
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Русија Empty Re: Русија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот