Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

КАМЧЕВ И ПАНДЕЛЕВСКИ ....

Go down

КАМЧЕВ И ПАНДЕЛЕВСКИ .... Empty КАМЧЕВ И ПАНДЕЛЕВСКИ ....

Пишување by osa Пет Јан 17 2020, 21:17

[size=42]Камчев и Панделевски преку бугарскa фирмa ја купуваат Пелагонија Енерџи[/size]
17/01/2020



Орце Камчев, односно Орка холдинг, и Цветан Панделески од Пелистерка, со заедничка фирма од Бугарија ја купуваат Пелагонија Енерџи, која е во сопственост на ЗК Пелагонија.



Како што објави Македонска берза, одлуката треба да се усвои на акционерското собрание на ЗК „Пелагонија“ закажано за 20 февруари, а понудената цена е 23,5 милиони евра.

Инаку, Пелагонија Енерџи произведува електрична енергија од органскиот отпад што го произведува комбинатот Пелагонија.

Во комбинатот, Орка холдинг и Панделески имаат по 20 проценти од акциите и поради тоа нема да учествуваат во гласањето на предвиденото акционерско собрание, бидејќи двајцата ја поседуваат бугарската фирма Тиор, која сака да го откупи енергетскиот производител.

Најголемиот процент од над 22 проценти во Пелагонија има компанијата „Софија градба“ во чија сопственост, пак, влегува синот на Сашо Мијалков преку Бест веј инвест.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16500
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот