Ekonomija

Страна 9 of 33 Previous  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 21 ... 33  Next

Go down

Ekonomija - Page 9 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пет Мар 18, 2016 8:33 pm

defo напиша:
трендафил напиша:Најголем пораст на јавниот долг од 26 на 41% од БДП имаше токму во времето кога министер за финансии беше Таки Фити од 1996 до 1998 година. .

Давај линк, јас сум млад(и за разлика од твоуте деца и внуци паметен) и не се сеќавам на ова???
За жал нема ниту на сајтот на статистика, ниту на Народната банка за долгот пред 2004 година. Бројката што ја напишав е објавена во повеќе медиуми и не е оспорена од никого. Ниту од Таки Фити, ниту од опозицијата ниту од некој платеник на Сорос. На пример овде.
Ајде да напишам и дека Македонија е земја со најниски даноци во бизнисот на светот. 7,4% според Бизнис Инсајдер.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 9 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Гостин on Саб Мар 19, 2016 9:52 am

Trendafile kolku pati treba da ti kazham...Tvrdenjata vo kuririte i shitelite ne dokazhuvaat nishto, osven gluposta na dpmne-ovcite koi im veruvaat...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 9 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Вто Мар 22, 2016 10:07 am

ЗНам дека објавеното во медиумите финасирани од Сорос не се глупост. Посебно ако добијат награда од ЕУ, како што се случи со лагата дека во работилницата на Чауш власта изработувала лажни лични карти за фантомски гласачи, а не партијата чиј член е фалсификаторот - СДСМ.
Сакаш ли да ти дадам линк дека единствената девалвација на денарот се случи во време кога министер за финансии беше Таки Фити. И друг линк до објаснување зошто се прави девалвација на некоја валута. Или ќе ми верувашп на збор дека девалвира валутата на економски слаба земја. Денарот, за потсетување не девалвира во времето на светската економска криза иако така препорачуваа експертутките блиски до СДСМ и на платен список на ЏОрџ Сорос, а Македонија беше меѓу земјите што најбезболно помина низ кризата. Кај нас додека другите земји ги зголемуваа давачките на фирмите и граѓаните имавме намалување. Тоа е највидливо кај давачките за фирмите кај кои се намалени даноците, доприносите за вработените. Но намален и ДДВто за лекови или за хемикалии за земјоделството. На тој начин парите наместо да влезат во буџетот и да бидат под државна контрола се остевени на стопанството. Кое е многу поефикасно во нивното инвестирање. Сега некој ќе рече дека буџетот е сега поголем. Тоа е точно, но затоа што е намелен криминалот, односно даночното затајување. А парите од даночно затајување не се инвестираа во Македонија туку се изнесуваа од државата.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 9 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Гостин on Сре Мар 23, 2016 9:50 am

Во право си само заљ тоа дека парите не се инвестираат во државата туку се изнесуваат надвор. На пример во Чешка, Белизе и слични дестинации на кои паторот и фамилијата ги кријат украдените пари од македонските граѓани.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 9 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Сре Мар 23, 2016 11:28 am

Така беше во времето на СДСМ. Сега не е така. Со парите што државата им ги остави на стопанствениците со намалените даноци се отворени окулу 120 илјади работни места. Плус окулу 30 илјади од странски инвестиции по зоните. Што се однесува до економијата, никој освен соросоидите и сдсмОВЦИТЕ нема поголеми забелешки на работата на оваа власт.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 9 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Гостин on Сре Мар 23, 2016 4:56 pm

A kade go prochita toa??? Vo portalot od Belize kade shto Grujoshesku gi sokri ukradernite narodni pari???

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 9 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Чет Мар 24, 2016 9:44 pm

Според сите освен сдсмОВЦИТЕ и соросоидите. Дури и вашите странски поддржувачи кои нагалено нели си ги викаме ЧАДОР, тие што не натераа бројката од 14 убиени терористи во Куманово да се намали на 10 односно да се избришат НАТО инструкторите што загинаа во т.н. Диво Насеље признаваат дека економијата во Македонија има исклучително големи подобрувања.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 9 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Гостин on Пет Мар 25, 2016 3:57 pm

Bobinkite ti predizvikale halucinacii Trendafile...Ili ti se izmeshale lonchinjata pa konechno ja prizna vistinata...Bidejki kako shto tvrdish ti, nekakov chador ve nateral da ja predadete Makedonija i makedoncite...Ubavo shto prizna deka ste patrioti samo na zbor a ne i na delo...Odamna jas tvrdam deka ste predavnici...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 9 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Нед Мар 27, 2016 11:29 pm

Не те разбирам баш што сакаш да кажеш односно за какво предавство пишуваш. Во Куманово за прв пат имавме победа. За жал со големи жртви, но сите од групата или се ликвидирани или са затворени и сега им се суди. Но да се вратиме на економијата што е тема овде. Кога порано Македонија била во врвот на европските и светски економски ранг листи во било која категорија.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 9 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Hamad bim Khalifa on Пон Мар 28, 2016 12:07 am

трендафил напиша:Не те разбирам баш што сакаш да кажеш односно за какво предавство пишуваш. Во Куманово за прв пат имавме победа. За жал со големи жртви, но сите од групата или се ликвидирани или са затворени и сега им се суди. Но да се вратиме на економијата што е тема овде. Кога порано Македонија била во врвот на европските и светски економски ранг листи во било која категорија.
Ekonomija - Page 9 Images?q=tbn:ANd9GcSG4XpIWiHFb6sbBQJG98QrllNSiAfeV6I_bWN4ATW1wlmL1HArzw
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 9 Empty Re: Ekonomija

Пишување by defo on Пон Мар 28, 2016 12:11 am

Ми се гади....Sad

defo

Број на мислења : 2138
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 9 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Сре Мар 30, 2016 9:54 pm

Дали од тоа што американскиот Амфенол ќе отвара трета фабрика во Кочани? Јавија ли новинарите што ги следиш за оваа нова странска инвестиција?

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 9 Empty Re: Ekonomija

Пишување by defo on Сре Мар 30, 2016 10:16 pm

Знам подобро од тебе, дека ќе отворат трета фабрика, ама она што ти не го знаеш или не сакаш да го знаеш е што таму ќе се вработуваат партиски особи (напатени душички) кои ќе работат за корка лепче, и по потреба ќе добиваат сендвич со посебна салама и растителен кашкавал.

defo

Број на мислења : 2138
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 9 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Чет Мар 31, 2016 7:00 pm

Платите во Амфенол се прилично поголеми во однос на тие што ги добиваат вработените во фирмите на аболицираниот криминалец Зоран Заев.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 9 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Гостин on Чет Мар 31, 2016 7:07 pm

Пак зелени Трендо. Кога ќе научиш дека паушални тврдења не поминуваат? Ако сакаш некој да ти поверува постирај докази за платите во Амфенол и наводните фирми на Заев. Немој само пак со тресење зелени за поблиските и подалечни роднини на Заев. И со моронски написи од куририте и шителите.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 9 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пет Апр 01, 2016 10:25 pm

И вие не дадовте докази дека во Кочани сите невработени биле ВМРОвци. кои сега се вработуваат за наводно мали плати во Амфенол, а работните места со големи плати повторно им ги оставаат на СДСМовците. Повторно се јавува кај вас проблем што мислите дека сте над сите über alles, што би рекле Германците во времето на Хитлер, па тоа што не го правите барате да го прават други. Факт е дека во Македонија се зголемува просечната плата. Пропорционално на намалувањето на невработеноста.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 9 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Гостин on Саб Апр 02, 2016 10:40 am

А кога тоа јас сум го тврдел? Или онака колку да се обидеш да одговориш?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 9 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Нед Апр 03, 2016 11:56 pm

Вашите паушални тврдења ги негира Стандард и Пурс. Според оваа цената агенција залудни ви биле напорите да и наштетите на Македонија. Економските резултати ни се позитивни со очекување дека по изборите владата ќе работи во нормални услови, односно дека по заминувањето на Заев ќе изберете нормално раководство во СДСМ. Владата, за разлика од Заев и во Струмица донесе инвестиција што ќе донесе 1.500 нови вработувања во третата фабрика на Џонсон Контрол во нашата земја.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 9 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Гостин on Пон Апр 04, 2016 10:40 am

Инвестицијата која ја најавуваш е уште една од типот "кравите на брат Субрат". Тоа е само дупење во мозок на стадото дпмне-овци. А Стандард и Пурс се платени да даваат такви извештаи се додека земјата не банкротира. Истите извештаи беа давани и за вашите газди грците за кои вашиот грчки циган заедно со учките и со сесрдна помош на заблудените дпмне-овци се обидува да ја уништи државата на македонскиот народ.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 9 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пон Апр 04, 2016 9:34 pm

Тие што те лажат тоа го прават со години, а секогаш прогнозите им се дека брзо ќе банкротираме. Препораката за девалвација, на пример, од страна на експертутките на Сорос и политичарите од СДСМ, кога тврдеа дека доколку денарот не девалвира Македонија ќе банкротира беа пред 8 години. Па колку што гледам и покрај политичката криза што ја прават непријателите на Македонија економијата напредува. Вашите желби остануваат неодстварени.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 9 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Гостин on Сре Апр 20, 2016 6:19 pm

Се врати бројачот на јавниот долг.

http://javendolg.mk/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 9 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Гостин on Пет Апр 22, 2016 1:09 pm

Pa Trendafile, shto sega??? Kako kje kupuvate sendvichi za kontraprotestantite??? Kje troshite od ukradenite pari od narodot???

Странските кредитори стопираат, домашните банки компензираат

Меѓународните финансиски институции ги стопираат кредитите за Македонија откако политичката криза во земјава ескалираше, дознава БИРН од дипломатски извори во Скопје.

„Бордот на директори на Светска банка даде инструкции во Скопје да не се продолжува втората фаза од програмата додека не се одржат кредибилни избори во земјата“, вели нашиот дипломатски извор.

Меѓународни инвестициски советници исто така коментираат дека на Македонија ѝ се заканува меѓународна финансиска изолација. Според нив, македонските власти не можат да сметаат на финансиска поддршка од институции како Светска банка и Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) коишто со седишта во Вашингтон се под „контрола“ на САД, сѐ додека земјата не добие кредибилна влада.

Нашите извори откриваат дека има сериозни сомнежи кај меѓународните кредитори, особено за начинот на трошењето на парите, откако и Специјалното јавно обвинителство јавно обелодени оти „има наоди дека голема сума пари од државната каса се одлеала во приватни џебови“


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 9 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Гостин on Вто Апр 26, 2016 6:54 pm

Македонија стрмоглаво се задолжува

Владата е во ситуацијата во која нема од каде да ги враќа парите, оти долговите се користат за намени кои не создаваат општествен бруто продукт за да може да се врати зајменото.

http://www.makdenes.org/content/article/27648226.html

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 9 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Гостин on Вто Мај 03, 2016 3:10 pm


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 9 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Вто Мај 03, 2016 10:10 pm

Стално заборавате на долговите што се враќаат. Со мала напомена. Сега владата се задолжува со 2% камата, а во времето на СДСМ каматата беше 11%. Што се однесува до задолжувањето сега, кредитниот рејтинг на Македонија е непроменет ББ+. А порастот на БДП е меѓу петте најголеми во Европа. Порано бевме на дното, што би рекле разликата помеѓу нас и другите земји се зголемуваше. Сега се намалува и покрај будалаштините што ни ги прави т.н. меѓународна заедница со помошна терористите што беа неутрализирани во Куманово и со помош на нивните домашни слуги кои секојдневно прават некакви срања. Да не им се утувеше на странците во тинтарата да ја елиминираат демократски избраната власт и да наметнат вазалска, сигурно е дека и порастот на БДП ќе ни беше поголем. Но што е тука е. Среќа што имаме ваква власт иначе ќе бегавме како луѓето од земјите во кои беше извршена „демократизација“ по рецептот на САД и ЕУ - Сирија, Авганистан, Либија, Украина ...

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5695
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 9 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 9 of 33 Previous  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 21 ... 33  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот