Ekonomija

Страна 13 of 26 Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 19 ... 26  Next

Go down

Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пет Jул 14, 2017 7:06 pm

PRVOBOREC напиша:Не те прашуваат од кои пари е вратен долгот небањат туку зошто лажеш, долгот што е вратен е направен во 2012.
Распрашај се колку пари долгови од порано плаќаше владата на Груевски. Сепак колку и да не сакаш или не можеш да го разбереш тоа се работи за една влада. Моето бањање на што инсистираш, освен што покажува дека си фашист што ги мрази сите што не се со неговата опција нема врска со темата, па според Дефо си клапчо.
Ајде повторно да прашам што е со тие десетина милиона евра што наводно ги крадеше ВМРО. Зошто сега, кога наводно оваа влада не краде тие не се појавуваат како вишок во буџетот.
Да прашам и како тоа Македонија според министерот Анѓушев беше најголем добитник од самитот на ЕУ за западен Балкан со 70 милиона евра, кога Србија доби 2 илјади милиони евра (2 милијарди).
Што се однесува до надворешниот долг во моментов е намален. Иако се е релативно затоа што банките со седиште во Македонија и запишуваат хартии од вредност се во сопственост на странци. Потполно е сеедно кон кого е долгот. Мора да го вратиме. Патем владата се спрема на ново странско задолжување со евро обврзница според ребалансот на буџетот. И во ребалансот не се појавува вишок на пари што наводно ВМРО ги крадеше. Изгледа се работи за валкана клевета.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 4109
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by Dino on Пет Jул 14, 2017 7:27 pm

Ajee sea Srbija ja fati oti te fatija ziv kako lazes.

Dino

Број на мислења : 358
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пет Jул 14, 2017 7:39 pm

А што сум излажал. Единствен сум на форумов што кога пишувал за задолжување напишав и колкаво било раздолжувањето според во моментот достапните податоци. Во меѓувреме имате и ново задолжување во оваа недела па вкупното задолжување за релативно кусо време е 60 милиона евра. Не знам зошто не се користени „наследените“ евра од претходната влада ниту што е направено со нив, затоа што владата не е транспарентна. Не знам ни зошто со ребалансот се предвидени доста скусувања на буџетот на пример за образование, кога нели според вас ВМРО ќе украдеше 250 милиона евра до крајот на годината, а СДСМ и ДУИ не крадат.
Иначе не ја фатив Србија, туку министерот Анѓушев како лаже дека Македонија добила нај повеќе на самитот во Трст. А нели велат кој лаже тој и краде.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 4109
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by Dino on Пет Jул 14, 2017 7:46 pm

Uste lazes bravo be Trendafil alal da ti e. Na samitot vo Trst samo 190 milioni se grantovi a nie dobivme 70 od niv. Plus celokupnata brojka na investiranje e nesto nad 500 milioni evra.


Dino

Број на мислења : 358
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пет Jул 14, 2017 7:54 pm

Така се фалат Србите. Изгледа дека секоја земја се фали колку успеала да испросјачи од ЕУ.
http://www.blic.rs/vesti/ekonomija/srbiji-najvise-para-finansijski-epilog-samita-u-trstu-krediti-za-bolnice-firme-auto/49x1hpj

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 4109
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Саб Aвг 26, 2017 7:19 pm

Просечната плата за јуни во однос на мај, што би рекле првиот месец кога режимот на Бејли. Ахмети, Села и нивниот слуга Зоран Заев го воспоставија режимот е помала за 0,7%.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 4109
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by Teo on Саб Aвг 26, 2017 9:06 pm

Eve do tolku ja unishtivte drzhavata...Sega kje trebaat meseci da se oporavi od vashiot aramilak...Ama ne e strashno...Posle kratka stagnacija lkje se pokazhat rezultatite od uspeshnata ekonomska politika na vladata na Zaev...
Teo
Teo

Број на мислења : 4061
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Нед Aвг 27, 2017 5:50 pm

Ако сегашната влада не краде, а старата крадела, во буџетот требаше да се појави вишок на пари. Во моментов нема шанси да не правиш будали затоа што поради изборите владата е должна да објавува на дневна основа како се трошат парите од буџетот и нема никаде исплата на заостанати долгови, на камати или нешто слично. Се забележуваат зголемени издатоци за патни трошоци, за финансирање на невладини организации (изгледа дека Сорос повеќе не инвестира) и за нововработени во државната администрација.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 4109
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by Teo on Нед Aвг 27, 2017 10:43 pm

Nema nitu zadolzhuvanja a dolgot e namalen za 150 milioni evra...Da ne ja unishtuvavte ekonomijata na Makedonija edinaeset godini pljachkajki ja kje bevme mnogu podobro mesto za zhiveenje...Srekja shto Zaev pobedi na izborite i go sprechi totalnoto unishtuvanje na makedonskata drzhava i narod od vas vro-dpne-udbashite...
Teo
Teo

Број на мислења : 4061
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пон Aвг 28, 2017 7:08 pm

Изненаден сум од леснотијата со која се лажеш самиот себе си. Ти напишав веќе да го проверуваш на сајтот на министерството за финансии извештајот за дневните трошоци на владата, кој е задолжителен по распишувањето на избори (овој пат локални) и ќе видиш дека нема трошоци за стари долгови. Ќе прашам уште еднаш и ако не лажевте бесрамно дека старата влада крадела, каде се сега парите кога нели тврдите дека не се краде.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 4109
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by Teo on Пон Aвг 28, 2017 7:23 pm

Pa kje nema troshoci za stari doilgovi koga site dospeani vashi zadolzhuvanja vladata na SDSM gi otplati...A parite shto gi ukradovte baraj gi vo Cheshka, Belize, Kipar i slichni destinacii...Koga kje pochne da vrti brojchanikot na triumfalna kje gi barash od vladata na SDSM...
Teo
Teo

Број на мислења : 4061
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пон Aвг 28, 2017 9:39 pm

Колку што знам отплатен е само еден кредит, тој на Дојче Банк, но со земање на друг кредит. Тоа е сепак единствениот добар потег на оваа влада, затоа што новиот кредит е со помала камата од првиот што е земен во времето на економската криза. Негативно кај новата влада е што парите ги троши на непродуктивни работи. На работи за моментална употреба. На пример октоподи што ќе се изедат.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 4109
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by Dino on Пон Aвг 28, 2017 10:06 pm

Ti kako da mislis deka gi zaboravivme bizonite i konjite sto gi plakavte so narodni pari, ista stoka ste i tie i vie.

Dino

Број на мислења : 358
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Сре Aвг 30, 2017 3:29 pm

Сепак има разлика. Индустриското производство во јули оваа година во споредба со јули 2016 има пад од 2,2%. За периодот јануари-јули во оваа со истиот период на минатата година сепак има пораст од 0,7% благодарејќи на добрите економски резултати пред воспоставувањето на режимот на Бејли, Ахмети Села и нивниот слуга Заев.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 4109
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by Teo on Сре Aвг 30, 2017 3:37 pm

Padot na industriskoto proizvodvo doagja od vistinski prikazhanite rezultati od strana na vladata na SDSM...Shto znachi vie ste lazhele i ste gi naduvuvale brojkite za da ja sokriete faktichkata sostojba...
Teo
Teo

Број на мислења : 4061
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Сре Aвг 30, 2017 3:43 pm

За да не тресеш зелени еве ти го целосното соопштение со детали. Пораст има на пример кај енергијата, која е под државна контрола (МЕПСО пред се) и тука може да има сомнеж за манипулирање.

http://www.stat.gov.mk/pdf/2017/6.1.17.65.pdf

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 4109
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by Teo on Сре Aвг 30, 2017 3:46 pm

Ne bidi glup Trendafile...Vie prikazhuvavte lazhni brojki za porast na proizvodstvoto...SDSM pokazhuva realni...I tuka se gledaat vashite lagi...
Teo
Teo

Број на мислења : 4061
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Сре Aвг 30, 2017 3:55 pm

Кажи за која конкретна бројка мислиш. Ако сме кај бројките јас мислам дека СДСМ е тој што манипулира. На пример немаше 500 илјади фантоми на избирачкиот список како што тврдевте и со таа лага на два пати одложивте закажани избори. Ниту на следниот попис нема да излезе дека Македонија има 1,5 милиона жители како што тврдите вие. односно дека половина милион се иселени во странство. Дека има пад на економијата се гледа и по падот на исплатените плати кој е сразмерен со падот на производство. Во секој случај гледам дека ти си верник за кој Бејли, Ахмети, Села и Заев се богови и немам намера да ги кршам твоите верски права. Ќе ти одговарам само кога наместо изјави на љубов кон твојата вера ќе напишеш и некој факт.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 4109
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by Teo on Сре Aвг 30, 2017 4:00 pm

Nema ti shto da mislish...Edinaeset godini na vlast vi bea dovolni da pokazhete i dokazhete deka Makedonija ima povekje od 1,5 milioni zhiteli...I namesto da napravite popis, vie ukradovte dest milioni evra simulirajki popis pa spinuvavte i objavivte deka ima 2,5 milioni izdadeni drzhavjanstva...
Teo
Teo

Број на мислења : 4061
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Сре Aвг 30, 2017 4:13 pm

И вие. ДУИ поради работите што ги наведуваш е дел од режимот што владее со Македонија сега. Што велат Спасовски и Нухиу за бројот на државјанства и зошто избирачкиот список нема поголеми измени во однос на тој за кој лажевте дека е полн со фантоми.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 4109
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by Teo on Сре Aвг 30, 2017 4:23 pm

Shto i nie??? Bevme poslednite edinaeset godini na vlast??? Pochnavme popis, ukradovme deset milioni evra i go prekinavme??? Namali so bobinkite bre...
Teo
Teo

Број на мислења : 4061
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Сре Aвг 30, 2017 7:26 pm

Во 21 век може да се направи попис и на компјутер. И направен е. Точно се знае кој каде живее и кој излегол од земјата. Това е и причината што режимот сака да донесе закон за јазици во кој албанскиот јазик се спомнува како втор официјален со име, а не како јазик кој го зборуваат повеќе од 20% од граѓаните. Тоа е и причина што сакаат да ни доселат нови емигранти. Албанците потфрлија. Повеќе се селат во странство отколку што остануваат во земјата, па проекцијата на ЦИА дека во 2025 година Македонците ќе станат малцинство во Македонија се покажаа како промашување.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 4109
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Сре Aвг 30, 2017 10:36 pm

Ако сте направиле попис макар и компјутерски зошто не го објавите? Зошто кога имавте 63 пратеници не направивте влада сами туку му седнавте во скут на Ахмети? И зошто ако емигрантите се толкава опасност уште во 2011 сте направиле стратегија за нивни прием и населување па дури и земјиште сте барале од општините за таа намена?
luxor
luxor

Број на мислења : 4175
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by PRVOBOREC on Чет Aвг 31, 2017 9:39 am

Гледам се мачите па да ви помогнам и да ви кажам дека индустрискиот раст за време на небањатите беше продуциран со буџетски пари и кредити единствено од градежната индустрија во која пастирот влеваше огромни суми од кои огромен дел и крадеше бидејки тие истите фирми градеа лажни замоци од гипс и стиропор. Со оглед на тоа дека имаме таков минимален пад на индустриското производство тоа е показател дека од моментот на доаѓањето на новата власт секторот во производството се раздвижил и почнало вистинско опоравување на стопанството со реално производство а не со гипсено-стиропорни лаги.

PRVOBOREC

Број на мислења : 407
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Чет Aвг 31, 2017 1:12 pm

Ако добро те разбирам ти мислиш дека минатата власт била волшебничка, па успевала да створи и за крадење и за градење, а дека сегашната е дебилна, па не краде, а пари нема никаде. Освен за вработување на терористи од 2001 година и фрлачи на куртони од шарената револуција.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 4109
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 13 of 26 Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 19 ... 26  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот