Ekonomija

Страна 14 of 24 Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 19 ... 24  Next

Go down

Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Чет Aвг 31, 2017 2:11 pm

PRVOBOREC напиша:Гледам се мачите па да ви помогнам и да ви кажам дека индустрискиот раст за време на небањатите беше продуциран со буџетски пари и кредити единствено од градежната индустрија во која пастирот влеваше огромни суми од кои огромен дел и крадеше бидејки тие истите фирми градеа лажни замоци од гипс и стиропор. Со оглед на тоа дека имаме таков минимален пад на индустриското производство тоа е показател дека од моментот на доаѓањето на новата власт секторот во производството се раздвижил и почнало вистинско опоравување на стопанството со реално производство а не со гипсено-стиропорни лаги.
Повторно пишуваш на памет без да го видиш извештајот. Не знам дали си верник кој на Бејли. Ахмети, Села и Заев гледа како на богови. Во тој случај немам намера да ти ги прекршувам верските слободи и нема потреба да дискутираме. Вака ќе ти напишам дека си треснал глупост. Нема градежна индустрија. Прочитај го соопштението на Заводот за статистика. Да те потсетам и дека директор таму е заевистот Апостол Симовски.

http://www.stat.gov.mk/pdf/2017/6.1.17.65.pdf

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 3643
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by PRVOBOREC on Чет Aвг 31, 2017 4:14 pm

Небањат парите ги добивавте со задолжување на државата до трето поколение. Затоа само лоботомирани мозоци како тебе може да бараат кај се парите после два месеци од доаѓањето на новата власт и намалувањето на долгот на државата за над 150 милиони евра. А кога сме веќе кај волшебници во вашата небањата партија сигурно имате двајва. Волшебничката што му гаташе на пастирчето ваше, и самиот тој, пастирот кој магично успеа да ве лоботомира и да ве напика во својот шупак.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 394
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Саб Сеп 02, 2017 4:39 pm

Место да го прикажуваш примитивизмот напиши колкав беше јавниот долг во 2006 година кога ВМРО дојде на власт и колкав беше во мај оваа година кога сегашниот режим дојде на власт и колкав е сега. Напиши ги и бројките колкави беа девизните резерви тогаш, колкави беа во мај и колкави се сега. Бадијала се обидуваш да направиш будала од мене, ги знам бројките. Задолжувањето е на ниво на просечното задолжување на претходните македонски влади, со тоа што претходно не се правеше скоро ништо, а сега Македонија е забележливо изменета. Сигурно е дека нормален човек не може да очекува исти бројки за 4 и за 11 години.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 3643
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Вто Сеп 05, 2017 6:19 pm

Најново од робовладетелските услови што Грујо им ги даде на таканаречените странски инвеститори. Па сега јадее Г***а и СДСМ да го правеле истото. најдобро е ако може СДСМ да ги раскине сите тие договори за субвенционирани странски инвеститори и да ги објави информациите за колку пари и кои услови Грујошеску ги продавал македонските работници како робови на странците.

Фабриката бара од работничките да негираат дека им бара отштетаhttp://telma.com.mk/vesti/fabrikata-bara-od-rabotnichkite-da-negiraat-deka-im-bara-otshteta
avatar
luxor

Број на мислења : 3917
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by Dino on Вто Сеп 05, 2017 7:02 pm

Kriminalno se davani pari i uslovi na laznite stranski investitori. Eve ti eden svez primer na sudir na interesi i dokaz za kriminal vo tie zdelki.

http://www.libertas.mk/mizo-direktor-vo-stranska-investitsija-shto-sam-ja-promovirashe/

Токму Мизо во ноември 2015 го потпиша договорот со „Костал“ во име на Владата, а сега е на директорската позиција во компанијата.

Откако се смени власта, Владата предводена од СДСМ при крајот на јули ја прифати оставката на Мизо, а на негово место го назначи Александар Младеновски.

Фактот дека помина само еден месец од неговото заминување од директорската позиција го отвора прашањето дали неговиот ангажман во „Костал“ е спротивен на Законот за спречување на судир на интереси, кој во членот 17 вели дека службеното лице во рок од три години по заминувањето од функцијата „не може да се вработи во трговското друштво во кое вршел надзор или имал воспоставено каков било договорен однос при вршењето на јавните овластувања или должности“.

„Тоа е недозволиво, нема право на тоа“, коментира за БИРН поранешната претседателка на Антикорупциската комисија, Слаѓана Тасева и додава дека оваа ситуација е директен судир на интереси.

Dino

Број на мислења : 344
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Сре Сеп 06, 2017 6:43 pm

luxor напиша:Најново од робовладетелските услови што Грујо им ги даде на таканаречените странски инвеститори. Па сега јадее Г***а и СДСМ да го правеле истото. најдобро е ако може СДСМ да ги раскине сите тие договори за субвенционирани странски инвеститори и да ги објави информациите за колку пари и кои услови Грујошеску ги продавал македонските работници како робови на странците.

Фабриката бара од работничките да негираат дека им бара отштетаhttp://telma.com.mk/vesti/fabrikata-bara-od-rabotnichkite-da-negiraat-deka-im-bara-otshteta
Бидејќи нели сега Бејли, Ахмети, Села и Заев отвораат нови работни места, претпоставувам дека вработените во Банг и Скот ќе си дадат отказ и ќе заминат во некоја од фирмите што ќе се отвори со новите мерки на владата. Колку што гледам не се бара од вработените отштета, нема дел за изгубен углед поради доцнењето со испорака ниту било каква друга казна, туку само им се наплатува вистинската настаната штета. Не знам што е предвидено во договорот за работа на секој од вработените, па не можам да коментирам дали е оваа мерка со нивна дозвола.
Ако се давани криминално пари за тоа треба да се поднесе обвинение. Нема ни најава за нешто такво. АКо со ова сакате да ја оправдате бклесавата одлука на владата да се објават сите договори со странските фирми, побарајте си лекарска помош заедно со Зоран Заев. Не знам зошто СДСМ е секогаш против странски инвестиции, уште во минатиот век кога Фолксваген требаше да отвори фабрика во Македонија, но со оваа мерка нема да имаме повеќе странски инвестиции. Договорот не е само на Република Македонија туку деловна тајна и на инвеститорот. Повторнио ќе кажам, ако има криминал, криминалецот треба да одговара, но деловните тајни не смеат да бидат јавно достапни. Освен делот што се однесува на криминал. Сметам дека и на вас ви станува јасно дека криминал кај старата власт има колку што Садам Хусеин имаше оружје за масовно уништување или колку што Садат во Сирија користеше боеви отрови. Или СЈО е составено од неспособни дебили што дебело ги плаќаме.
Во случајот на Мизо тоа што потпишал договор како овластен претставник на владата нема врска со личен деловен однос со фирмата.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 3643
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by Teo on Сре Сеп 06, 2017 7:14 pm

Tebe Trendafile epten mnogu ti se brza da gi vidish tvoite sopartijci zad reshetki...Konechno sfati deka podobro kje vi bide bez dosegashnoto kriminalno rakovodstvo bez koe mozhebi za desetina godini kje stanete seriozna opozicija???
avatar
Teo

Број на мислења : 3808
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Сре Сеп 06, 2017 7:41 pm

Пак ќе напишам дека секој криминалец треба да оди во затвор. Веројатно и Зоран Заев за Глобал или за барањето мито 1 евро по квадрат да се уплати кај Вицето, Али Ахмети за примени 2,5 милиона евра од Телеком, според пресуда на судот во САД и по признание на менаџерите од Маџар Телеком. Нормално и ако се утврди вина кај некој од минатата власт. Сепак да се вратам на темата. Првите 100 дена на новата влада се со намалување на сите економски параметри. Намалено индустриско производство, намалени плати, намалени девизни резерви ...


_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 3643
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by Teo on Сре Сеп 06, 2017 7:51 pm

Znaev deka odvaj chekash da go vidish pastirot tvoj vo zatvor...Ti obozhavash, poddrzhuvash i sledish samo diktatori...A Grujokio momentalno e seriozen kandidat za stanar na kjelija vo Idrizovo...
avatar
Teo

Број на мислења : 3808
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by PRVOBOREC on Сре Сеп 06, 2017 11:33 pm

Небањат, јас би ти елаборирал не само за долгот туку и за комплетните финансиски текови во Македонија од 2006 до ден денес но тоа би била неоправдана загуба на време со лоботомирани емпетројки затруени со гасовите од пастирскиот шупак на кои можеш да им црташ како на мали деца па тие ништо да не разберат туку да продолжат да си ја верглаат неапдејтираната штапска пропаганда.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 394
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Чет Сеп 07, 2017 4:39 pm

Ќе помислам дека ти си лоботомиран и освен обвиненијата за лоботомија кај други ништо друго не ти останало во мозокот. Но ова не е тема за здравствената состојба на поединци и би ти бил благодарен да изгубиш малку време да елаборираш за само еден економски параметар кој сега е подобар отколку пред 100 дена. Освен економската состојба на некои од членовите од СДСМ и некои од шарените револуционери кои добија функции, за кои признавам дека сега се побогати отколку пред да се закачат на буџетска цицка. Дури и за новинарите што дупат на голо откако ги потрошија куртоните за фарбање на спомениците на видни Македонци, а ги заобиколуваа спомениците на Скендербег или Хасан Приштина, на пример, не мислам дека сега откако ги откачи Сорос се побогати.
Што се однесува до затворање на Никола Груевски, рамислете дали СДСМ и Бејли ќе трошеа пари за отпадници од ВМРО што се претставуваат како деформатори кои се обидуваат да го сменат политичарот со највисок рејтинг во Македонија. Кој со својата партија победи и на последните избори.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 3643
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Чет Сеп 07, 2017 8:04 pm

За евиденција да го имаме процентот на невработеност што го наследи режимот на Бејли, Ахмети, Села и Заев од македонската влада. тоа е 22,6%.
Заводот за статистика објави уште три економски параметри. Едниот, бруто домашниот производ, има пад од 1,8%, нај повеќе во градежништвото. Имаме пораст на животните трошоци во август во однос на јули за 0,4%, а на цените на мало за 0,9%.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 3643
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by Teo on Чет Сеп 07, 2017 9:15 pm

Kako cigan si bre Trendafile, shtom zinesh izlazhesh...Vladata na gospodinot Zoran Zaev e izglasana na 31 maj 2017 godina, ahto znachi deka od vtoroto trimesechje za koe se objaveni rezultatite nivnoto vladeenje zafakja samo eden mesec...Zatoa site zaslugi za rezultatite se tovarat na vashe konto...Treba da se sramish shto podlo se obiduvash da izlazhesh deka samo padot na nevrabotenosta e po zasluga na tvoite dpmne-ofci a negativnite posledici da gi pripishuvash na vladata na gospodinot Zoran Zaev...
avatar
Teo

Број на мислења : 3808
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by Teo on Пет Сеп 08, 2017 7:14 pm

Glupite dpne-ofci od KURir gi potvrdija moite pishuvanja na Melnica...I so toa priznaa deka padot na BDP i site ostanati negativni trendovi vo ekonomijata se rezultat na nivnoto losho rabotenje...Moronite prifakjaat odgovornost samo za pozitivnite, a za negativnite rezultati se boiduvaat da ja obvinat novata vlada na chelo so premierot Zaev...http://kurir.mk/makedonija/vesti/pad-na-nevrabotenosta-vo-makedonija-provladinite-mediumi-krijat-deka-toa-se-dolzhi-na-rabotata-na-vladata-na-vmro-dpmne/
avatar
Teo

Број на мислења : 3808
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пон Сеп 11, 2017 9:25 am

Пред да напишеш нешто размисли малку. Падот на невработеност е за периодот април-јуни. Од тие три месеца само нешто повеќе од еден на власт беше СДСМ. По пад на производството работодавачите не можат веднаш да дадат отказ на вишокот вработени. Постои отказен рок. Падот на БДП се однесува на јуни и јули, што би рекле на периодот на владеење на СДСМ.
Ајде уште еднаш да прашам. Што станува со наводната кражба на 5 милијарди евра од старата влада, односно 10 милиона неделно. До сега требаше да има вишок пари во буџетот од 150 милиони евра. А не да се задолжи владата и да ги намали девизните резерви за 350 милиони евра.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 3643
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Пон Сеп 11, 2017 3:33 pm

Кого лажеш Трендо, себе или останатите. Се работи за квартални извештаи. Сепак заслугите за хаосот во економијата ви остануваат вам. И ако владата на СДСМ била иозбрана на 31 мај, како може во периодот од април до јуни да биде на власт повеќе од еден месец?
Еве како се глупираат и обвинуваат самите себе твоите од дпмне меслејки дека сите се будали и нема да се сетат дека во тоа време сеуште вашата влада ја водеше државата.ВМРО-ДПМНЕ: Ваков вртоглав пад на БДП одамна на памети македонската економија

Имено, според проценетите податоци на Државниот завод за статистика, стапката на раст на бруто-домашниот производ (БДП) за второто тримесечје од 2017 година е -1.8%. Ова е втор последователен пад откако во првиот квартал бележеше стагнација или беше 0%.

http://a1on.mk/archives/786636
avatar
luxor

Број на мислења : 3917
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пон Сеп 11, 2017 8:32 pm

Повлекувањето на странскиот капитал почна на 27 април кога извршивте државен удар и избравте претседател на Собранието со помалку од 61 пратеник. Во секој случај најголем пад има кај градежништвото како последица на прекинувањето на изградбата на автопатиштата. Разликата меѓу првото и второто тромесечје е скоро 2,5 милијарди (да повторам милијарди, не милиони) денари.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 3643
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Пон Сеп 11, 2017 8:37 pm

И во двете тримесечја вие бевте на власт, а ти не си лажел за странскиот капитал туку за падот на БДП. Кој сакал да изврши државен удар го видовме по обвиненијата што ги добија членовите на дпмне кои упаднаа во собрание и тоа уште додека Марко Зврле3вски беше ЈО.
avatar
luxor

Број на мислења : 3917
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by nino on Пон Сеп 11, 2017 9:40 pm

дпмне никогаш нема да признаат кривица за нешто
а и она покачување на бдп беше вештачко
нема скопје 2014 нема покачуваење на бдп

nino

Број на мислења : 225
Join date : 2017-06-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by Dino on Чет Сеп 14, 2017 3:59 pm

Aj segasnite podobri ke bidat, ekonomski magionicari sto so 16 milioni evra ke zaposlat 41 562 lica. Kako li samo presmetaa alal da im e na gluposta. I stvarno ne se isti, Grujo  krediti im daval za da gi gi isplati uslugite na partiskite vojnici a ovie parite podarok ke im gi daele odnepred znaejki izgleda deka partiskite vojnici im se tupi kako i vmrovskite i uspesno ke propadnat.

- Она што ги разликува новите мерки од оние кои се реализираат е тоа што ние веќе нема да даваме кредити туку тоа ќе бидат неповратни средства со што ќе се обезбеди поголема сигурност на невработените ако не успеат да го одржат бизнисот.

https://www.plusinfo.mk/vest/126017/shansi-za-vrabotuvanje-za-41562-nevraboteni-lica-do-nova-godina

Dino

Број на мислења : 344
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Чет Сеп 14, 2017 4:05 pm

Сепак претеруваш, а колу до мерките, кој те спречува и ти да конкурираш?
avatar
luxor

Број на мислења : 3917
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Чет Сеп 14, 2017 8:27 pm

nino напиша:дпмне никогаш нема да признаат кривица за нешто
а и она покачување на бдп беше вештачко
нема скопје 2014 нема покачуваење на бдп
Скопје 2014 не заврши со доаѓањето на СДСМ на власт, туку уште пред некоја година. Главни јавни работи сега беа автопатиштата. Вие веројатно очекувате дека Македонски Телеком сега со назначувањето на куртон револуционерот и тепач на минувачи Замир Мемети стана член на Одборот на директори на Телеком, иако нема појма ниту од телекомуникации ниту има менаџерско искуство. Назначен е со потпис на идниот пациент во Бардовци, Зоран Заев.

Нели Замир беше полн со кецови како ученик и му ги поправаше сестраму Ермира. По некои од прислушуваните материјали можеби и со давање на сексуални услуги на функционери од ДУИ за да му ги поправаат кецовите на братот. Ова ли се експертите на СДСМ и на Заев или нашиот премиер е навистина за Бардовци како што јас како лаик мислам, но не сум психијатар па можеби грешам.Дали поставувањето на Замир за еден од директорите во Телеком како претставник на владата е праведно. Нели беше НЕМА ПРАВДА НЕМА МИР.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 3643
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by Teo on Чет Сеп 14, 2017 11:25 pm

Ne e pravedno bre, taman rabota...Trabashe pastirot tvoj da go prashaat da odobri...
avatar
Teo

Број на мислења : 3808
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by nino on Пет Сеп 15, 2017 8:59 pm

скопје 2014 никогаш и не заврши и во 2016 уште траеше, а и остана недовршено
автопатиштата уште не се изградени, а и тие што ги изградија за 10 години се катастрофа направени сега од што се квалитетно направени
за вработувања јбг тоа е секоја влада си ги става нивните членови на функции, полоши од тие на дпмне не може да бидат

nino

Број на мислења : 225
Join date : 2017-06-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пет Сеп 15, 2017 10:50 pm

Ајде напиши ми кој економски параметар е подобар со оваа влада отколку што беше во време на последната демократски избрана македонска власт.

_________________
Негација на негативното.
Смрт на фашизмот - слобода на народот.

трендафил

Број на мислења : 3643
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 14 of 24 Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 19 ... 24  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот