Ekonomija

Страна 15 of 15 Previous  1 ... 9 ... 13, 14, 15

Go down

Re: Ekonomija

Пишување by Teo on Пет Сеп 15, 2017 11:23 pm

Malku kje bide glupo da ja sporeduvame vladata na Zoran Zaev so vladata na Zoran Zaev zatoa shto taa e poslednata makedonska demokratski izbrana vlast...
avatar
Teo

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Саб Сеп 16, 2017 6:48 pm

Темата е економија, па требаше да одговориш на прашањето кој економски параметар сега е подобар отколку пред доаѓањето на власт на владата ма Ахмети, Села и Заев? Потпрашања? Како тоа се зголеми минималната плата, а просечната плата се намали? Како се воведе дневна ефтина тарифа на струја, а трошоците за живот се зголемија? Како тоа не се краде, а буџетот нема пари и покрај тоа што не се гради?

_________________
Негација на негативното.

трендафил

Број на мислења : 2770
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by Teo on Саб Сеп 16, 2017 10:18 pm

Rekla kazala muabeti spored informaciite od shtabovite na vro-dpne koi i se zasluzhni za se toa shto go potprashuvash bidejki site izveshtai se za trimesechjeto vo koe vie vladeevte...
avatar
Teo

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Сре Сеп 20, 2017 3:30 pm

Не ти дадов никакви информации, туку поставив прашања. За економските параметри ги земам податоците од Државниот завод на статистика, а не од партиски штабови, од каде изгледа ти се информираш. Ќе бидеш ли љубезен еднаш да дискутираш со реални параметри наместо да ни ги раскажуваш твоите соништа.

_________________
Негација на негативното.

трендафил

Број на мислења : 2770
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by Dino on Сре Сеп 20, 2017 3:46 pm

Site raskazuvate sonista be partiski vojnicinja, da mislevte taka ke se bunevte i koga vasite isto pravat. Eve kako rabotnicite ke zemat 12 000, NIKAKO.


Хелсиншки: Законот не гарантира минимална плата, да се смени

http://www.alsat-m.tv/mk/%D1%85%D0%B5%D0%BB%D1%81%D0%B8%D0%BD%D1%88%D0%BA%D0%B8-%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D1%82-%D0%BD%D0%B5-%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%82%D0%B8%D1%80%D0%B0-%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D0%BC/

Dino

Број на мислења : 181
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Сре Сеп 20, 2017 5:23 pm

Не те разбирам само затоа што за мене сите се наши. Не сум член на ниту една партија, а граѓански сектор во Македонија скоро и да нема, ако се исклучат платениците на Џорџ Сорос кои за пари се спремни да го продадат и сопствениот задник, а да не зборувам за државата. Не сум јас виновен што ВМРО работи подобро од СДСМ, а трета опција со реални шанси да делува посилно на политичката сцена нема.
Бејли, Ахмети, Села и Заев за исклучително кусо време успеаја да направи од Македонија единствена земја во Европа со пад на БДП.

_________________
Негација на негативното.

трендафил

Број на мислења : 2770
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by Teo on Сре Сеп 20, 2017 6:39 pm

Padot na BDP se dolzhi na poslednoto trimesechje od vladeenjeto na vro-dpne-ofcite shto ti mnogu dobro go znaesh...A za rabotata na vro ocenka kje dade reformiranoto sudstvo...
avatar
Teo

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Чет Сеп 21, 2017 3:53 pm

Просечната нето плата во јули е помала за 137 денари во однос на таа исплатена во јуни, а за 218 денари во однос на месец мај. Што би рекле откако Заев, за кој јас лаички мислам дека му е место во клиниката во Бардовци за што оценка треба да даде реформираното здравство, дојде на власт, платите во Македонија опаѓаат од месец во месец. Наместо да се зголемуваат до просечните 500 евра.
Владата штеди и на храна за студентите, па го укинува појадокот во студентските домови. СТудентите ќе добиваат два наместо три оброка за исти пари.

_________________
Негација на негативното.

трендафил

Број на мислења : 2770
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by Teo on Чет Сеп 21, 2017 6:35 pm

Toa po inercija od posledicite na potezite na vladata na dpne od prvite dve tromesechja...
avatar
Teo

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пет Сеп 22, 2017 5:31 pm

Ако таа според тебе инерција трае како лажните обвиненија на СЈО за две години вработените нема да земаат плата. Според тебе по инерција. Јас не гледам инерција кај прекинувањето на изградбата на автопатиштата на пример, туку една абнормална одлука на владата. Ајде да напишам повторно дека СДСМ лажеше кога тврдеше дека граѓаните на Македонија поради пропусти во проектирањето ќе има сто и кусур милиона евра штета што ќе ја платиме. Вистината е дека поради појавени проблеми само се пролонгира крајниот рок за завршување на автопатиштата, но за иста цена. Како што владата на Ахмети, Села и Заев за исти пари ќе им дава на студентите еден оброк помалку.

_________________
Негација на негативното.

трендафил

Број на мислења : 2770
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by Teo on Пет Сеп 22, 2017 6:45 pm

Obvinenijata na SJO ne se lazhni...Toa tvojot pastir go prizna koga javno izjavi deka razgovorite vo bombite se tochni...A sudskite procesi i presudi kje bidat samo ushte edna potvrda za kriminalot  na vashiot pastir...
avatar
Teo

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пет Сеп 29, 2017 9:45 pm

За две години СЈО нема потврда на ниту едно обвинение. Има политичка пропаганда со обвиненијата и ништо повеќе од тоа. Да се вратам на темата. Јасно е дека веќе не се работи за најава на катастрофа, туку на катастрофа во економијата. По падот на производство во јули од 2,2%, падот во август е 5,3% во однос на истиот месец минатата година. Не знам дали владата ова го прави затоа што е за Бардовци или намерно ја уништува Македонија, па нема да напишам што заслужува ако е така затоа што не сакам да повикувам на насилство.

_________________
Негација на негативното.

трендафил

Број на мислења : 2770
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by OPOZICIONER on Пет Сеп 29, 2017 11:18 pm

za kakva potvrda zborish ,aj pochekaj da se sredi sudstvo pa glej posle
avatar
OPOZICIONER

Број на мислења : 314
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Саб Сеп 30, 2017 8:58 pm

Мислиш ли на судство како тоа што го осуди Ченто во времето кога СДСМ беше единствена партија во Македонија. Но судството не е тема овде туку економијата. Ајде напиши ми само еден позитивен економски параметар по инсталирањето на марионетската влада на Заев. Или пример во некоја држава што има хунта на власт, а има добра економија. Јас ќе наведам некои параметри. Намален БДП, намалено индустриско производство, намалени плати, намален извоз, намалени девизни резерви ... Зголемени се цените на мало, задолженоста ...

_________________
Негација на негативното.

трендафил

Број на мислења : 2770
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by Teo on Саб Сеп 30, 2017 10:05 pm

I seto toa shto si go navel e zasluga na vladata na vro-dpne koja vladeeshe vo kvartalot za koj shto gi naveduvash parametrite...
avatar
Teo

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by Teo on Саб Сеп 30, 2017 10:05 pm

I seto toa shto si go navel e zasluga na vladata na vro-dpne koja vladeeshe vo kvartalot za koj shto gi naveduvash parametrite...
avatar
Teo

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by PRVOBOREC on Пет Јан 12, 2018 11:08 pm

А како ќе ги вратиме долговите што небањатите ги оставија зад себе? Всушност со оваа воопшто не се зголемува долгот како што куририте и шителите лажат. Ајде читни малку.

Министерот за финансии соопшти- парите ќе се користат за повисоки плати и инвестиции во образованието и здравството, за зголемување на средствата во одбрана, за поддршка на компаниите, за интензивирање на капиталните проекти, а ќе се враќаат и претходни долгови. Кон крајот на месецот ќе се отплатат 95 милиони по основа на земен кредит. Предвреме е вратена една третина од еврообврзницата од 270 милиони евра од 2015-та, која е со повисока каматна стапка.

„Македонија за првпат во историјата направи ваква операција на предвремено враќање на дел од еврообврзница со што влеговме во редот на развиените земји кадешто ваквата проактивна политика на управување со јавниот долг е редовна практика. Со оглед на тоа што со еврообврзницата враќаме речиси 200 милиони евра претходно наталожени долгови, нето-задолжувањето изнесува 300 милиони евра“, вели Тевдовски.

http://www.mrt.com.mk/node/46066

PRVOBOREC

Број на мислења : 128
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by Dino on Пет Мар 09, 2018 12:59 pm

Epten vi trgna i u ekonomija ako odi taka 500 evra plata son ke vi ostane osven za vasite kopuci partiski i vasite ramkovni koalicioneri.

https://kurir.mk/makedonija/ekonomija/micevski-ekonomskiot-kolaps-e-ochigleden-brojkite-potvrduvaat/
Црните прогнози за економијата и стравовите од неспособноста на владата на СДСМ се остваруваат. Економскиот колапс е очигледен и за жал тоа го потврдија и бројките, истакна на денешната прес-конференција Никола Мицевски од ВМРО-ДПМНЕ.

Dino

Број на мислења : 181
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by SHARENI on Пет Мар 09, 2018 1:13 pm

brojkite se za lani koga vie bevte na vlast pola godina pa pola od zaslugite na vas vi pripagaat
avatar
SHARENI

Број на мислења : 196
Join date : 2016-11-20

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by nino on Пет Мар 09, 2018 6:25 pm

abe ekonomija super bese, dojde zaev i preku nok ja urna
eve i dpmne taka vikaat
a oni koga bea se sjajno bese, lideri vo regionot bevme
toa bea vreminja

nino

Број на мислења : 162
Join date : 2017-06-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 15 of 15 Previous  1 ... 9 ... 13, 14, 15

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот