Ekonomija

Страна 18 of 34 Previous  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 26 ... 34  Next

Go down

Ekonomija - Page 18 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Саб Сеп 08, 2018 9:48 pm

Нема да коментирам, паметните ќе разберат сами.

трендафил напиша:Да бе. Само порастот на економијата не е последица на владеењето на ВМРО иако сите економски субјекти што го носат се изградени во слободните индустриски зони во времето пред воспоставувањето на режимот на Заев.

трендафил напиша:Сепак има разлика. Индустриското производство во јули оваа година во споредба со јули 2016 има пад од 2,2%. За периодот јануари-јули во оваа со истиот период на минатата година сепак има пораст од 0,7% благодарејќи на добрите економски резултати пред воспоставувањето на режимот на Бејли, Ахмети Села и нивниот слуга Заев.
luxor
luxor

Број на мислења : 5233
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 18 Empty Re: Ekonomija

Пишување by PRVOBOREC on Саб Сеп 08, 2018 10:07 pm

Конечно доживеа ментален крах небањат, бидејки не може нормален човек да тврди дека за пад на производството е виновна партија што само еден месец е на власт,  за после две години за порастот на истото производство да тврди дека е заслужна неговата партија која две години е во опозиција.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 876
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 18 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Нед Сеп 09, 2018 11:50 am

Економијата ја водеше ДУИ и во старата и во новата влада. Но политиката на претходната власт беше развој на економијата на Република Македонија без разлика кој е сопственик на фирмите, а новата влада воспостави партизација на економијата. Постепено излегувате од таа шема, па се подобрува и економијата. Во тоа ќе ви помогнат и САД со грант, да не кажам милосиња во износ од 23 милиони долари, но со нивна контрола бидејќи веќе на сите им е јасно дека личната полза актуелната власт ја става пред државата. Не знам дали старата власт крадела затоа што немаме таква пресуда, но ако било така оваа или краде повеќе или ако не краде се работи за тотално неспособни луѓе што не успеваат да го задржат тоа што го добиле во наследство.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5767
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 18 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Bosonoga on Нед Сеп 09, 2018 12:19 pm

Opa crepot go fatile so spusteni gaki, so mi e keif taka koga se glupiraat.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 803
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 18 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пон Сеп 10, 2018 5:07 pm

Bosonoga напиша:Opa crepot go fatile so spusteni gaki, so mi e keif taka koga se glupiraat.
Иако не разбирам каква врска има ова со еконимијата сепак ќе се согласам дека симпатизер на црпнатиот сељак од Муртино не може да биде цреп. Веројатно поради поговорката - Од гомно ќерпич не бива,. А цреп и ќерпич се прават од ист материјал.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5767
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 18 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Пон Сеп 10, 2018 5:30 pm

трендафил напиша: А цреп и ќерпич се прават од ист материјал.

Од античко хомосексуален?
luxor
luxor

Број на мислења : 5233
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 18 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пон Сеп 10, 2018 8:55 pm

Не сум близок со хомосексуализмот како тебе, па не разбирам што сакаш да кажеш, но не е ни важно затоа што ова е тема за економија и не знам зошто бегате од дискутирање по темата обидувајќи се да ја застраните со говор на омраза. Но очигледно форумов е демократски и дозволува секој да се покаже што човек е. Браво за мелница.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5767
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 18 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Teo on Вто Сеп 11, 2018 10:55 am

A ti od kaj znaesh deka toj e blizok so homoseksualizmot??? Ili kje se potvrdi pravilotyo deka vie dpne-ofcite im go pripishuvate na drugite ona shto vie ste i go pravite???
Teo
Teo

Број на мислења : 4768
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 18 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Вто Сеп 11, 2018 8:01 pm

Се разбира дека ниту знам ниту би сакал да знам, но не знам зошто го уфрли хомосексуализмот на темава доколку не му е нешто блиско.
Ајде и на оваа тема да прашам повторно каде се тие 500 милиона евра што наводно ги крадеше ВМРО (5,5 милијарди за 11 години). Дали сега ги краде сегашната власт?

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5767
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 18 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Сре Сеп 12, 2018 8:00 pm

Затоа што вие му подигнавте споменик на најпознатиот светски хомосексуалец на сред Скопје.
luxor
luxor

Број на мислења : 5233
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 18 Empty Re: Ekonomija

Пишување by OPOZICIONER on Чет Сеп 13, 2018 12:43 pm

Pod kontrola na SDSM ELEM proizveduva i prodava elektricna energija, za vreme na Grujo uvezuvavme.

ЕЛЕМ продаде вишоци електрична енергија за 6,56 милиони евра

Ова е веќе шеста аукција преку која АД ЕЛЕМ годинава продаваше вишоци електрична енергија на отворениот пазар. Досега се продадоа 319.960 мегават часови електрична енергија во вкупна вредност од 18.156.693 евра. Во наредниот период ќе се насочиме повеќе да ја осигураме енергијата која е потребна за тарифните потрошувачи и согласно со хидролошките и температурните прилики ќе видиме дали ќе можеме да продолжиме со продажба на вишоци на електрична енергија, рече Трповски.

https://www.24.mk/elem-prodade-vishoci-elektrichna-energija-za-656-milioni-evra
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 677
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 18 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Чет Сеп 13, 2018 8:39 pm

Оваа година имаше екстремно многу дожд и хидроцентралите работеа со максимален капацитет. Затоа немаше ни шумски пожари. Ме чуди што и за ова не ја пофалиш владата. Оваа година и Албанија, иако обично увезува струја извезуваше.
Кога веѓе го начна ова прашање, зошто немавме поголемо поевтинување на струјата затоа што ем хидро енергијата е поевтина, ем ЕЛЕМ има заработено пари од извозот. Да не отидоа и овие пари кај Вицето во менувачница.

Ekonomija - Page 18 Evro_spomenik

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5767
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 18 Empty Re: Ekonomija

Пишување by PRVOBOREC on Чет Сеп 13, 2018 9:06 pm

Тоа некој од вас небањатите од мака и жал што ЖмицкоТакис ве пуштил по вода ставил ливче, го сликал и можеби малку се утешил после бруталното набивање од Жмицкота. Инаку скулптурата е поставена од група на урбани уметници од Скопје поставија џиновска монета од едно евро во центарот на градот, во рамки на граѓанската акција „Зачекори напред, изборот е твој“ како знак на поддршка на приближувањето на Република Македонија кон Европската унија.

Ekonomija - Page 18 13.9.evro-skopje

https://www.taratur.mk/dhinovska-evro-moneta-postavena-vo-tsentarot-na-skopje-eve-za-shto-se-raboti/

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 876
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 18 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пет Сеп 14, 2018 8:44 am

Сакаш ли да кажеш дека Вицето во име на Заев не прима метални евра, туку само банкноти со поголема вредност. Ме чуди и што некој што има желба за членство во ЕУ го поддржува Заев. Не ми е познато дека во било која земја на ЕУ лидер е амнестиран криминалец. Ниту амнестиран криминалец да е на чело на тело што треба да го реформира судството и кое не се состанало со месеци.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5767
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 18 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Teo on Пет Сеп 14, 2018 10:58 am

Saka da kazhe deka vie dpne-ofcite i ponatamu shirite lazhni informacii...
Teo
Teo

Број на мислења : 4768
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 18 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Саб Сеп 15, 2018 7:06 pm

Само раскажувам еден филм што сите го видовме.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5767
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 18 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Teo on Нед Сеп 16, 2018 9:57 pm

C c c, epten ste zabegale vo dpne...Pochnavte filmovi da si pravite...
Teo
Teo

Број на мислења : 4768
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 18 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Вто Сеп 18, 2018 4:16 pm

Што ќе правите со денешните 3,5 милијарди денари (57 милиони евра ) со кои ја задолживте државата. Дали ќе им ги зголемите стипендиите на ќерката на Димитров (сега има одобрено 40 илјади евра) или на синот на Хари Локвенец во износ од 113 илјади долари (96 илјади евра).

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5767
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 18 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Teo on Вто Сеп 18, 2018 4:30 pm

Kje gi vratime dolgovite shto gi napravi dpne...
Teo
Teo

Број на мислења : 4768
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 18 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Вто Сеп 18, 2018 4:43 pm

Со претходното задолжување вративте свој долг. Но ајде повторно да прашам што правите со тие 500 милиони евра кои наводно ги крадеше годишно претходната власт. Ги крадете ли? Ако не е така пари што треба да се врата се во помал износ од половина милијарда и во оваа година. Во следните две години има намалување на ратите за по 50тина милиони. Се работи за кредити земени во време на светската економска криза, кога и каматите беа повисоки. После веќе имаме враќање на редовните рати што Македонија ги плаќа со години. Чудно е зошто се зголемуваат и јавниот и државниот долг ако не крадете дури и нешто повеќе од претходната власт. Ако имало крадење.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5767
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 18 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Вто Сеп 18, 2018 5:07 pm

Се зголемуваат зато што покрај основниот долг треба да се враќаат и каматите.
luxor
luxor

Број на мислења : 5233
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 18 Empty Re: Ekonomija

Пишување by OPOZICIONER on Сре Сеп 19, 2018 11:40 am

Na stopanstvoto mu odgovara clenstvo vo EU.

Членството во ЕУ на Македонија ќе и овозможи отворен пазар, кој за секој бизнис ќе значи поголем пласман на производите како и олеснување на работата, велат упатените. Најголемата трговска размена на Македонија и е токму со земјите членки на ЕУ.

https://www.slobodnaevropa.mk/a/29497924.html
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 677
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 18 Empty Re: Ekonomija

Пишување by nino on Сре Сеп 19, 2018 5:15 pm

Makedonija ke ja primat vo EU koga vrbata ke rodi grozje

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 18 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Dino on Сре Сеп 19, 2018 6:17 pm

A mozda ni tad, ama u nato ima so sila da ne napikaat.

Dino

Број на мислења : 467
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 18 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Сре Сеп 19, 2018 7:25 pm

luxor напиша:Се зголемуваат зато што покрај основниот долг треба да се враќаат и каматите.
Точно се знае колку пари треба да се вратат во секоја година и на кој датум. Вкупната сума што треба да се врати во оваа година е многу помала од 850те милиони евра со кои се задолжи албанскосдсмовската влада само во оваа година. И нели не крадете, па и тие 500 милиона евра што наводно ги крадеше минатата власт беа доволни за враќање на долгот и да останат пари во буџетот за други намени. По тоа изгледа дека крадете двојно повеќе од минатата власт.

_________________
Негација на негативното
Ослободувањето на Македонија може да биде дело само на Македонците. Кој мисли да ја ослободува Македонија инаку се лаже и себе и другите. (Гоце Делчев)
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 5767
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 18 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 18 of 34 Previous  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 26 ... 34  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот