Ekonomija

Страна 19 of 27 Previous  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 23 ... 27  Next

Go down

Ekonomija - Page 19 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Teo on Сре Сеп 19, 2018 7:32 pm

Taka samo ti se chini bidejki seushte gledash niz portokalovite ochila...
Teo
Teo

Број на мислења : 4177
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 19 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Чет Сеп 20, 2018 8:04 pm

И ги гледам и ги слушам. Гледам и слушам и извештаи на Народната банка и заводот за статистика. Не знам ти низ какви наочари гледаш. Низ розови или црвени со црно орле. Наместо што се обидуваш темата што не ти одговара да ја претвориш во општа кавга за бањање, наочари и други видови на обиди за говор на омраза, кажи ги твоите бројки, па да дискутираме.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4545
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 19 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Чет Сеп 20, 2018 8:39 pm

Што бројки кога на другата тема си покажал дека си tabula rasa.
luxor
luxor

Број на мислења : 4284
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 19 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Чет Сеп 20, 2018 9:20 pm

Ако си препаметен, како што сакаш да се претставиш отепај ме со бројки, наместо што се обидуваш со бесмислени коментари да избегаш од темата. Не е темата за мене туку за економија и би те замолил да не ми придаваш значење што не го заслужувам со тоа што ми се обраќаш лично на сите теми.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4545
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 19 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Чет Сеп 20, 2018 9:55 pm

Трендо, а бе ти тврдиш дека во Македонија нема 73К деца, и во исто време тврдиш дека има милион и деветсто илјади гласачи. Зошто би се замарал со таков математички гениј како тебе?
luxor
luxor

Број на мислења : 4284
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 19 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пет Сеп 21, 2018 8:42 am

Ми ги извртуваш зборовите. Реков дека нема 73 илјади деца на кои им треба социјална помош ако досегашната бројка била 3.200. Никогаш не сум рекол ниту дека сите гласачи, сите државјани на Република Македонија, живеат во земјата. На избирачкиот список се и тие што живеат во дијаспората и за кои треба да се размислува да им се овозможи електронско гласање. Друга работа е што власта ја смета дијаспората за непријател. Да имаше право и дијаспората, која не може да се купи со ветување за социјална помош или со некој литар зејтин, ќе излезев и ќе гласав на референдумот ПРОТИВ северноатлантска Северна Македонија и употреба на грчки зборови во нашиот јазик.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4545
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 19 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Teo on Пет Сеп 21, 2018 10:56 am

Imashe povekje socijalno zagrozeni deca za vreme na vasheto vladeenje...Za srekja na vlast dojde gospodinot Zaev i taa brojka pochna rapidno da se namaluva...
Teo
Teo

Број на мислења : 4177
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 19 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пет Сеп 21, 2018 10:00 pm

Како почна да се намалува просечната плата, сепак одите на варијантата да произведете нови социјални случаи со осиромашување на граѓаните. Мај 24.509, јуни 24.203, јули 24.072 денари.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4545
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 19 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Teo on Пет Сеп 21, 2018 10:03 pm

I pak e pogolema od prosechnata plata vo vremeto koga dpne-ofcite bea na vlast.
Teo
Teo

Број на мислења : 4177
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 19 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Вто Сеп 25, 2018 9:01 am

А кога сме имале помала плата во однос на претходната. Има и инфлација од 2% што на 24.000 е 480 денари.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4545
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 19 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Вто Сеп 25, 2018 10:38 am

Инфлација што е во рамките на инфлацијата во сите нормални држави, аргументот ти е гола вода.
luxor
luxor

Број на мислења : 4284
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 19 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Сре Сеп 26, 2018 8:02 pm

Во времето кога во Македонија власта ја бираа граѓаните, а не странски амбасадори имавме пораст на просечната плата и пензиите во услови на дефлација (намалување на просечните цени). Да забележиме и дека на 2 октомври имаме ново задолжување од 1,95 милијарди денари (околу 32 милиони евра). Толку често има задолжувања што пропуштив да го забележа, задолжувањето од минатата недела од 3,5 милијарди денари односно околу 57 милиони евра.
Ајде да прашам дали тие пари се за купување на гласови на референдумот.
И вечното прашање од кое бегате, малку модифицирано, ако старата власт крадеше по 500 милиона евра годишно, дали новата краде повеќе?

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4545
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 19 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Сре Сеп 26, 2018 8:08 pm

Новата власт нема од што да краде, вие толку ја испокрадовте Македоја што ќе ни требаат години за да ги вратиме парите што ги зедовте како кредити и ги украдовте и сместивте на сметките на вашите оФчари низ Белизе и Панама.
luxor
luxor

Број на мислења : 4284
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 19 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Сре Сеп 26, 2018 8:23 pm

Буџетот е приближно еднаков и сега, па ако не се краде напиши ми за што се потрошени пари. Старата власт трошеше повеќе
за инвестиции од сегашната.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4545
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 19 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Сре Сеп 26, 2018 8:27 pm

За кои инвестиции на старата власт станува збор? Полнењето на сметките во Белизе и Панама со задолжување на државата? И ако досега не ти стана јасно дека парите одат за враќање на долговите нема никогаш ниту да ти биде.
luxor
luxor

Број на мислења : 4284
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 19 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Сре Сеп 26, 2018 8:43 pm

Позната е бројката на вратени кредити од доаѓањето на марионетската власт на Бејли и бројката е помала од една четвртина од новите задолжувања. Ако старата власт крадела, а новата краде исто, требаше да имаме 4 пати помалку нови задолжувања. Дали враќате можеби долгови на странците што ве донесоа на власт?

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4545
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 19 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Сре Сеп 26, 2018 8:47 pm

Еве сега морам да кажам "нели ти реков" дека ако досега не си разбрал нема ниту да разбереш. Ама ти не ми веруваш.
luxor
luxor

Број на мислења : 4284
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 19 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Сре Сеп 26, 2018 9:08 pm

Изгледа сакаш да кажеш дека ти не сакаш да разбереш дека владата објави дека со 31 декември 2017 година нема неизвршени обврски кон домашните побаруваќи. Рати од кредити кон странство има во вредност од 380 милиони евра. Ако старата власт крадела 500 милиони, а сега не се краде, требаше да има вишок пари во буџетот од 120 милиони. Нели 500 - 380 = 120. По твојата математика сегашната власт краде 120 милиона плус сите земени кредити. Или за СДСМ и ДУИ важи друга математика?

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4545
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 19 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Сре Сеп 26, 2018 9:14 pm

Не разбираш и тоа ти е, се обидуваш да манипулираш дека новата власт не троши ниту денар за потребите на државата. Еве ти пример, се прошируваат градинките, се вработува персонал, се качуваат плати во здравство и образование. Нема пари за крадење, новата власт едноставно ги насочува кон народот.
luxor
luxor

Број на мислења : 4284
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 19 Empty Re: Ekonomija

Пишување by osa on Чет Сеп 27, 2018 12:13 am

tochno ...no mnogu sporo odi poshto mnogu vreme beshe se zapusteno ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


верувај во владата ,со неа одиме кон светла иднина
osa
osa

Број на мислења : 14302
Join date : 2015-01-11

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 19 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пет Сеп 28, 2018 7:22 pm

Не велам дека нема промени. Се е полошо. Дадов конкретни бројки за почеток на нормална дискусија за економија, наместо партиско препукување и очекувам одговор со контра аргументи со бројки.
Еве ја најновата вест со големи економски последици во пресрет на грејната сезона кога многумина се греат на струја.


ОГРОМНА ЕКСПЛОЗИЈА ВО РЕК БИТОЛА: Се уште не е познато дали има жртви – цел блок ставен вон функција!

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4545
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 19 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Пет Сеп 28, 2018 7:35 pm

Пак те бламираат твоите од штабот. Што толку си им згрешил па те задолжиле да ги шириш лажните вести од порталот на Наталија?

Нема никаква експлозија во РЕК Битола, потврдуваат за ТВ 21

Најголемиот енергетски комбинат за производство на електрична енергија работи нормално и не се забележани вечерва никакви промени во работата.

Од комбинатот за ТВ 21 велат дека се работи за лажна информација, и додаваат дека ќе испратат официјално соопштение во кое ќе бидат демантирани гласините дека наводно попладнево се случила експлозија во РЕК Битола.

https://tv21.tv/mk/nema-nikakva-eksplozija-vo-rek-bitola-potvrduvaat-za-tv-21/
luxor
luxor

Број на мислења : 4284
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 19 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пет Сеп 28, 2018 8:14 pm

Ако информацијата е лажна треба да ги тужат и тие што ја објавија веста, а тоа е „Економски лидер“, а зошто не и тие што непроверена веста ја објавуваа.

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4545
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 19 Empty Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Пет Сеп 28, 2018 8:22 pm

Не знам дали ќе ги тужат, СДСМ за разлика од вас не пректикува закани со судови, апсења, притвори и слично.
luxor
luxor

Број на мислења : 4284
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 19 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пет Сеп 28, 2018 9:31 pm

Со оглед на тоа дека со РЕК Битола раководи СДСМ, партија што лаже, имаме и званичноо соопштение во кое не ќе да е да не се случило ништо,

Во РЕК Битола денеска во 15 и 20 часот дошло до краток спој во една од ќелиите за висок напон на Блокот 2, соопштуваат од РЕК Битола, отфрлајќи ги информациите дека настанала експлозија. Званичното соопштение е многу поблиску до соопштението на Економски лидер затоа што краток спој на 6 илјади волти доведува до силна искра слична на експлозија, а првиот демант е веројатно даден во време кога партиските експерти на РЕКот мислеле дека брзо ќе го отстранат дефектот. Да се надеваме дека тоа вечерва во соопштението ќе биде пред разденувањето или барем не подолго од една недела.

– Денеска, околу 15:20 часот дојде до „куса врска” (т.н. краток спој) во една од ќелиите за висок напон на Блок 2 на РЕК Битола. Како последица на оштетувањето на осигурачите на командниот напон, Блок 2 на РЕК Битола испадна од мрежата на електроенегетскиот систем, наведуваат во соопштението.
Од компанијата додаваат дека санацијата на оштетените делови е во тек и Блок 2 на РЕК Битола ќе биде повторно ставен во функција уште во текот на вечерва.


https://www.libertas.mk/vo-rek-bitola-nemalo-eksplozija-tuku-k/

_________________
Негација на негативното
Смрт на фашизмот - слобода на народот
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 4545
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 19 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 19 of 27 Previous  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 23 ... 27  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот